YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İki ateş arası ağır müebbet
Diyarbakır'da, PKK'lılarla Özel Harekât polislerinin çatışmasında iki ateş arasında kalarak ağır yaralanan manav çırağı müebbet hapis istemiyle yargılanıyor.
İki ateş arası ağır müebbet
26 Temmuz 2012 / 08:04 Güncelleme: 26 Temmuz 2012 / 08:05

Diyarbakır'da PKK'lılarla çıkan çatışma sırasında manav çırağı Murat Geneş, üç kurşunla ağır yaralandı. Ancak elinde barut artığı çıkan Geneş, PKK'lılardan biri sanılarak hakkında 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açıldı

Diyarbakır'da, PKK'lılarla Özel Harekât polislerinin çatışmasında iki ateş arasında kalarak ağır yaralanan manav çırağı müebbet hapis istemiyle yargılanıyor. PKK'lı bir grup, 6 ay önce Dicle ilçesinde bulunan Kartal- 1 ve Kartal-2 adlı Özel Harekât noktalarına saldırı düzenledi. Bir başka grup da aynı anda ilçe merkezindeki emniyet müdürlüğü binasına ateş açtı. Karşılıklı çatışmada roketatar kullanan Ömer Erdoğan adlı PKK'lı öldürüldü. Kaçan PKK'lılara yönelik ilçede geniş çaplı operasyon başlatıldı. Bu sırada elinde uzun namlulu silah bulunan bir kişiyle elinde beyaz bir çuval bulunan bir başka kişinin Ergani Caddesi üzerindeki manav dükkânı önünden geçip bahçelerin bulunduğu alana kaçtığı ihbarı geldi. İki terörist, bölgeye giden zırhlı polis aracına ateş açtı. İki terörist izlerini kaybettirip kayıplara karıştı.

ÜÇ KURŞUNLA YARALANDI
Bir süre sonra polisle PKK'lılar arasında çatışmanın yaşandığı manavın 19 yaşındaki çırağı Murat Geneş, dükkanın önünde bulunan kamyonetin tentesinde yaralı halde bulundu. Alnından ve bacağından 3 kurşunla yaralanan Geneş, polisler tarafından Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne götürülerek tedavi altına alındı. Geneş'in yaralandığı yerde RPG 11 roketatar mermisi ile 5 boş kalaşnikof kovanı bulundu. Geneş tedavisi tamamlandıktan sonra Dicle Adliyesi'ne sevk edildi. Geneş ifadesinde, "Çalıştığım manav dükkânından kamyonete sebze yüklerken çatışmanın ortasında kaldım. Kendimi korumak için tentenin altına gizlenmek isterken yaralandım. Kanı elimle durdurmaya çalışırken kendimden geçmişim. Sonrasını hatırlamıyorum" dedi. Mahkeme, Geneş'i sabit ikametgâhı bulunması ve olayda yaralanıp mağdur olması nedeniyle serbest bıraktı.

ÖLDÜRMEK İSTEDİLER
Olayla ilgili dosya kapatılan Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Emniyet Müdürlüğü Kriminal Laboratuvarı'nın incelemesindeyse Geneş'in el svaplarında sağ ve sol avuçlarında barut artıkları tespit edildi. Bunun üzerine özel yetkili savcılık Geneş'in tutuklanması talebinde bulundu. Mahkeme de bu talebi kabul etti. Geneş hakkında ülke birliği ve bütünlüğünü bozmak, 6 kamu görevlisini tasarlayarak görevinden dolayı öldürmeye tam teşebbüs etmek suçundan 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açıldı. Görgü tanıklarıysa Geneş'in iki ateş arasında kaldığını, Özel Harekât polislerinin yaralı bulunca onu öldürmeye kalkıştığını, ancak Geneş'i kendilerine sebze getirdiği için tanıyan resmi giyimli polislerin buna engel olduklarını söyledi.

DOKUNULAN YARADAN EL SVABI ÇIKAR
Emniyet Müdürlüğü'nde görevli uzmanlar gerek uzak; gerekse yakın atış mesafesinden ateşli silahla vurulan bir kişinin yarasına dokunulması halinde elinde ve yaranın bulunduğu bölgede barut artıklarının oluşabileceğini belirtti. Uzmanlar, yıkanmadığı müddetçe eldeki barut artıklarının 40 saati aşkın bir süre kalabildiğini ifade etti.

BABA: ADALET YERİNİ BULSUN
Dicle Postanesinde memur olarak çalışan baba Orhan Geneş, olaydan sonra Diyarbakır'a tayinini istediğini belirterek, oğlunu Dicle'de herkesin tanıdığını, o ilçenin çocuğu olduğunu hakim ve savcıların da bildiğini söyledi. Baba Geneş, "Oğlum hayatı boyunca eline silah almadı. Roketatar gibi kullanılması güç ve eğitim isteyen bir silahı nasıl kullanır? Üstelik iki ateş arasında kaldı. Olayda kusurlu olan polislerden şikâyetçi olduk. Ayrıca İçişleri Bakanlığı aleyhine de idare mahkemesinde tazminat davası açtık. Oğlum yakın atış mesafesiyle vurulmuş. Mermi çekirdeği halen başında ve hayati tehlikesi de 3 yıl boyunca devam edecek. Vurulduğu zaman başına ve bacağına dokunduğu için elinde barut izi çıktı. Silah ve roketatatar kullandıysa vurulduğu yerde bulunan mühimmatlarda neden parmak izi yok? Oğlum kesinlikle beraat edecek, çünkü biz bu olayın mağduruyuz, adalet yerini bulacak" dedi. Geneş'in amcası Burhan Geneş ise, Başbakan ve Cumhurbaşkanı'na da mektup yazarak yardım istedi. (Sabah)
 

pkk
 // ahmet çakar
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
26 Temmuz 2012 10:15
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler