YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İkametgah isteyeni ihbar edin
İkametgah isteyeni ihbar edin
14 Ekim 2010 15:38
Başbakanlık yasakladı ama bazı kurumlar kendi bildiğini okuyor...

Bürokrasyi azatmak için Başbakanlık, geçtiğimiz yıl attığı adım ile devlet kurumamın, sabıka kaydı, ikametgâh, nüfus cüzdanı fotokopsi gibi evrakları vatandaştan istemesini yasaklamştı. Ancak bazı kurumar mevzuata rağmen bu uygulamayı benimsemedi ve vatandaştan belge istemeye devam etti.

İnternet sitesinde yayınlandı

Bunun üzerine harekete geçen Başbakanlık, resmi internet sitesinde vatandaşa açık çek verdi. Konuyla ilgili duyuruda "Mevzuat hükümlerine karşın vatandaşlardan söz konusu belgeleri talep eden kamu kuruluşunu aşağıda belirtilen yöntemlerden birini kullanarak Başkanlığımıza bildirebilirsiniz" denildi.

Devlet vatandaşa danışıyor Vatandaşların tek bir yerden kamuyla ilgili tüm işlerini halledebilecekleri "Tek nokta" uygulamasının dünyadaki örneklerini inceleyen Başbakanlık, hangi işlemin hangi kurum tarafından kaç günde tamamlanacağına ilişkin envanter çalışması da yürütüyor. Başbakanlık'ın resmi internet sitesine konulan bir bölümde ise vatandaşlardan, bürokrasinin azaltılması için görüş ve önerilerini iletmeleri istendi. Bu uygulama ile devlet ilk kez vatandaşa akıl danışmış oldu" dedi. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler