YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
II. Abdülhamit, O'na yardım elini uzatmış
Arşivlerden çıkan bir belge Osmanlı’nın neden bir cihan devleti olduğunu gözler önüne serdi.
II. Abdülhamit, O'na yardım elini uzatmış
23 Eylül 2013 / 22:47 Güncelleme: 23 Eylül 2013 / 22:53

Buna göre, II. Abdülhamit’e Şili’ye kaçırılan Müslüman bir kadının sefaleti anlatılır. Hikayeye çok üzülen padişah kadını buldurup İstanbul’a getirtir...

Devlet arşivlerinden çıkan bir belge, Osmanlı Devleti’nin vatandaşlarına bakışını gözler önüne serdi. Belgeye göre Osmanlı Sultanı II. Abdülhamit, Güney Amerika’da sokaklara düşmüş bir Osmanlı kadınını ülkeye getirmek için operasyon düzenletti. Sultan, verdiği talimatta gerekçe olarak şunu ifade ediyor: “Müslüman kızın yabancı bir memlekette sefalet içerisinde bırakılması İslam’a aykırı bir iş.”

Şili'den mektup

Abdülhamit Han, dönemin sekizinci maliye dairesi müfettişi Lofçalı Mehmet Efendi’nin oğlu Mehmet Reşit’ten bir mektup alır. Mehmet Reşit Efendi, Güney Amerika’da Şili Cumhuriyeti’nin Valparazo şehrinde yaşadığını ve tüccarlık yaptığını belirttiği mektubunda padişaha sokakta Osmanlı tebaasından olan ve kötü yola düşerek frengiye yakalanmış bir kadından bahseder. Mehmet Reşit, kendisinin de ilgilendiği kadın için padişahtan yardım ister.

Mektupta anlatılan bilgileri inceleyen Sultan Abdülhamit Han, Zaptiye Nazırı’na talimat vererek olayın gerçek olup olmadığını araştırmasını ister. 23 Şubat 1891 tarihli belgeye göre, Zaptiye Nazırı Sultan Abdülhamit’e, “Edirne Hükümeti azasından İsmail Bey’in hanesinde hizmetçilik eden kadın, Lazatorona isimli Yahudi bir hırsız tarafından fuhuş yaptırmak için Latin Amerika’ya kadar kaçırılmıştır. Bu Müslüman kızı orada esir gibi kullanılmış ve sonunda kız efrenciye (frengi) hastalığına yakalandığı için sokağa atılmıştır” bilgisini verir.

İslama aykırı durum

Bunun üzerine Sultan Abdülhamit Han şu talimatı verir: “Bahsedilen Müslüman kızın yabancı bir memlekette sefalet içerisinde bırakılması İslam’a aykırı bir iş olacağından bahisle kızın derhal İstanbul’a getirilmesi için Mehmet Raşit Efendi ile haberleşilmesi. Bahsi geçen Lazatorona hakkında dahi gerekli tahkikâtın yapılması.”

Masraflar ABD elçiliğinden

Padişah’ın özel olarak ilgilendiği olayda kimsesiz kızın nasıl İstanbul’a getirileceği ise belgede şu şekilde ifade ediliyor: “Müslüman kızın İstanbul’a getirilmesi işine gelince, Amerika Sefareti marifetiyle bu olayın tahkik ettirilmesi. Yol masraflarının Amerika Sefareti marifetiyle tesviye ettirilerek İstanbul’a getirilmesi amacıyla Hariciye Nâzırlığı’na gerekli emrin verilmesinin münasip bulunduğu...”

 

BUGÜN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler