YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İhsanoğlu'nun Erdoğan karşısında şansı var mı?
Çatı adayı olarak Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu isminin açıklaması gözleri İhsanoğlu’nun alması muhtemel oy yüzdesine çevirdi. İhsanoğlu'nun Erdoğan karşısında şansı var mı? İşte cevabı...
İhsanoğlu'nun Erdoğan karşısında şansı var mı?
17 Haziran 2014 / 08:31 Güncelleme: 17 Haziran 2014 / 08:37

Türkiye’nin önde gelen araştırma şirketlerine İhsanoğlu’nun kazanıp kazanamayacağını sorduk.

Araştırmacıların görüşleri şöyle:

Adil Gür (A&G Araştırma): İhsanoğlu, İslam Konferansı Örgütü’nde çok objektif, tarafsız ve iyi bir görev icra etmiş olsa da, Türkiye’de halkın yüzde 90’ının İhsanoğlu’nu tanımadığı kanaatindeyim. Şayet Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Tayyip Erdoğan ismi aday olacaksa karşısına daha popüler bir isim çıkarılmalıydı.

Murat Sarı (Konsensus Araştırma Şirketi): Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çok tanınmış siyasetçiler dışında kimi aday koyarsanız koyun Tayyip Erdoğan karşısında yarışa dezavantajlı başlayacaktır. İhsanoğlu ismi CHP’nin çatı adayı gibi telaffuz edilse de bu ismin MHP tarafından önerilmiş olabileceğini düşünüyorum. İktidarın çıkaracağı Cumhurbaşkanı adayının yarışı kazanma şansı çatı adayına karşı daha yüksek. İhsanoğlu isminin AKP’nin çıkaracağı adayı zorlayacağını sanmıyorum.

İhsan Aktaş (GENAR): Muhalefet Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde başarılı olmak istiyorsa yüzde yüz ittifak kurmaya mecbur durumda. İhsanoğlu’nu klasik CHP kökenli diplomatların dindar versiyonu olarak görüyor, toplumdan kopuk bir isim olarak değerlendiriyorum. Dolayısıyla çatı adayı olarak İhsanoğlu’nun kitleleri hareketlendirmesi imkansız gözüyor. AKP’nin adayı Cemil çiçek gibi bir isim olursa İhsanoğlu’nun kazanma şansını tartışabiliriz. Ancak Erdoğan ismi karşısında şanslı olacağını düşünmüyorum.

 

MİLLİYET

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler