YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İhsanoğlu'nu Kılıçdaroğlu'na bakın kim önermiş!
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na İhsanoğlu ismini eski Devlet Bakanı Kemal Derviş’in önerdiği ortaya çıktı.
İhsanoğlu'nu Kılıçdaroğlu'na bakın kim önermiş!
17 Haziran 2014 / 09:31 Güncelleme: 17 Haziran 2014 / 09:36

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Mayıs'ta Kemal Derviş ile bir görüşme yapmıştı. MHP ve CHP'nin Ekmeleddin İhsanoğlu'nu aday göstermesinde Kemal Derviş'in önerisinin etkili olduğu ortaya çıktı. 

Çağdaş, laik ve mütedeyyinlerin sıcak baktığı biri 

Derviş bu görüşmede, “İktidarın adayının seçim sürecinde dini duyguları sömürerek propaganda yapacağını düşünüyorum. Çağdaş, laik ve aynı zamanda mütedeyyin kesimin de sıcak baktığı bir isim olan Ekmeleddin İhsanoğlu’nu değerlendirmenizi öneririm” dedi.

Buluşmayı Kemal Derviş ayarladı

Milliyet'in haberine göre, İhsanoğlu’nu tanıyan Derviş “Sizi Ekmeleddin Bey ile bir araya getirmek de isterim” teklifinde bulundu.

12 Haziran Perşembe günü İstanbul’da özel bir akşam yemeğinde İhsanoğlu ile bir araya gelen Kılıçdaroğlu’na, Derviş de eşlik etti. Yaklaşık iki saat süren yemekte politikaya sıcak bakmadığını ifade eden İhsanoğlu, buna rağmen görevin “yüce” olduğunu ifade ederek kabul etti.

Siyasi atışmalara girmeyecek

İhsanoğlu, karşısına çıkacak adaylarla siyaseten atışmamayı tercih edeceğini ifade ederken “Siyasetin içinden gelen birisi değilim. Propaganda sürecinde hedef haline getirileceğim, ben kavga etmeden süreci götürmeyi çok isterim” dedi.

Kılıçdaroğlu da, “Biz, tüm vatandaşlarımızı kucaklayacak dilin süreçte olması gerektiğini savunuyoruz. Zaten toplumun da beklentisi tarafsız, devletin kurumlarıyla uzlaşı içinde çalışacak, siyasete fazla bulaşmayacak bir isim. Bu tanım size çok uygun” dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler