YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İhsanoğlu'ndan önemli çağrı
İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu'ndan İslam ülkelerin büyükelçilerine güç birliği çağrısı.
İhsanoğlu'ndan önemli çağrı
11 Nisan 2011 / 21:49 Güncelleme: 11 Nisan 2011 / 21:55

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, ABD'deki İslam ülkelerinin büyükelçilerine, "halklar arasında daha iyi bağlar, karşılıklı uyum ve barış kültürünün oluşturulması için güçlerini birleştirmeleri" çağrısında bulunarak, "Sizin yardımınızla ileride bir gün ABD Kongresi'nde bir İKT grubu oluşturulmasını sağlayabiliriz" dedi.

İhsanoğlu, Washington'daki temasları kapsamında, 26 Müslüman ülkenin büyükelçisiyle Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği toplantı salonunda, bir danışma toplantısı düzenledi. Burada yaptığı konuşmada, ABD ve İKT arasındaki ilişkilerin önemine ve bunun İKT üyelerinin ABD ile olan ikili ilişkilerinde de sağlayacağı yararlara dikkati çeken İnsanoğlu, ilişkilerin son yıllarda önemli dönüşümden geçmekte olduğunu kaydetti.

İKT Genel Sekreteri İhsanoğlu, ABD'nin İslam dünyasına yönelik politikasında önceki Başkan George W.Bush yönetiminin son dönemlerinde başlayan ve şu anki Başkan Barack Obama'nın yeni açılımlarıyla devam eden dönüşüme işaret ederek, İKT'nin de son yıllardaki aktifliği ve geçirdiği kapsamlı reform sürecinin, bu ilişkilerin her alanda geliştirilmesinin önünü açtığını kaydetti.

ABD ile ilişkilerin geliştirilmesinin "İslamafobi" ile mücadelede önemli katkı sağlayacağını belirten İhsanoğlu, büyükelçilere "Eğer ABD ile İKT arasında ilişkinin önemli olduğuna inanıyorsanız, size şöyle bir çağrı yapmak benim görevim: Halklar arasında daha iyi bağlar, karşılıklı uyum ve barış kültürünün oluşturulması için güçlerinizi birleştirin. Kendi aranızdaki koordinasyon ve ABD yönetimiyle, İslam dünyasıyla ilişkiler ve İslamafobi ile mücadele konusundaki münasebetleriniz herkesin yararına olacaktır. Sadece sizin yardımınızla ileride bir gün ABD Kongresi'nde bir İKT grubu oluşturulmasını sağlayabiliriz. Sizin yardımınızla tüm bunları başarabiliriz" diye seslendi.

Büyükelçilere, Amerikan yönetimi ve kamuoyuna İslam'ı anlatmaları, Kur'an-ı Kerim'i yakmanın ifade özgürlüğüne girmediğini söylemeleri, ABD Kongresi ile görüşmelerde bir "İKT imajı" yaratmaları gerektiğini söyleyen İhsanoğlu, İKT olarak Washington'da ofis açmayı istediklerini de dile getirdi.

İhsanoğlu, konuşmasının ardından Müslüman büyükelçilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı ve yorumlarını dinledi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler