YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İhsanoğlu'ndan AKP'ye şok yanıt!
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İhsanoğlu’nun Mısır sessizliğine iktidar partisinden “Erdoğan ile Gül’ün onun için gösterdiği çabaya yazık” tepkisi geldi.
İhsanoğlu'ndan AKP'ye şok yanıt!
19 Ağustos 2013 / 18:35 Güncelleme: 19 Ağustos 2013 / 18:38

İhsanoğlu: “İİT sadece genel sekreter değil. Nasıl böyle kolay eleştiriyorlar!”

Hükümet, İslam Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmelettin İhsanoğlu’nun Mısır konusunda “sessiz kaldığı” düşüncesinde. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ dün Kanal 24’teki programda Mısır’la ilgili konuşurken, sözü İhsanoğlu’na getirdi. Bozdağ, İİT’nin Mısır’daki zulüm karşısında sessiz kaldığını, bu kuruluşun kralların çıkarlarının değil İslam’ın teşkilatı olduğunu ifade etti.

‘İstifamı basardım’

Bozdağ, şunları söyledi: “Ben İİT Genel Sekreteri olsam, çıkardım derdim ki ‘Bu zulüm karşısında İslam ülkelerini işbirliğine davet ediyorum’. Eğer işbirliğine yanaşmazlarsa, çıkar derdim ki ‘Ben İslam adına böylesi bir işbirliği teşkilatının böylesi zulüm karşısında sessiz kalmasının onursuzluğunu taşıyamam.’ İstifamı basardım, oradan ayrılırdım. ”

Çelik: Ne iş yapar?

İhsanoğlu’na bir eleştiri de AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’ten geldi. Çelik, İhsanoğlu’nu darbeye sessiz kaldığı gerekçesiyle çok sert ifadelerle eleştirdi. Twitter üzerinden açıklama yapan Çelik, “İhsanoğlu’nun ne iş yaptığını bilen var mı? Bu zat, darbeden sonra Mursi’yi suçlamıştı” ifadesini kullandı. Ekmelettin İhsanoğlu’nun İİT Genel Sekreteri seçilmesi için Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’ın büyük çaba harcadığını belirten Çelik, “Hatırladıkça ‘yazık’ diyorum“ şeklinde tweet attı.

Hemen yanıt geldi

Eleştirilere İhsanoğlu hemen yanıt verdi. İhsanoğlu 17 Ağustos tarihinde bir televizyona yaptığı açıklamaların gözden kaçtığını belirterek, şöyle konuştu:

“Mısır’da yaşananlar vahşettir. Böylesi bir kıyımın karşısında insanı kalbi dağlanıyor ve tüm vicdanınızla reddediyorsunuz. Mısır’da doğmuş ve büyümüş biri olarak benim hislerim, ortalama bir Türk vatandaşının hissiyatının çok ötesindedir. Göreve geldiğimiz günden beri sicilimizin ne olduğu meydandadır. Bunu takip etme imkânı olmayanlar, farklı kanaatler ifade ediyorlar. Olayların başlamasından bir gün sonra bizim yaptığımız açıklama, BM Güvenlik Konseyi’nin dün yaptığı açıklamanın gerisinde değildir. Bazı vatandaşlarımız ve dostlarımız bunun ötesinde ifadelerde bulunmamızı istiyorlar. Şahsen herkesin söylediğinden daha fazlasını söylemeye hakkı olan, ama bu pozisyonda bulunan biri olarak müşterek bir karar olmadığı sürece açıklama yapmak için devletlerin konsensusunu ve mekanizmaların harekete geçirilmesini beklemem lazımdır.”

İİT arabulucu olmak istedi Mısır reddetti

İhsanoğlu, darbenin yapıldığı 3 Temmuz’dan bir gün sonra Cumhurbaşkanı Mursi’nin serbest bırakılmasını talep ettiğini, bu süreçte Mısır idarecilerine İİT olarak arabuluculuk teklif ettiğini, ancak onların AB’yi tercih ettiklerini açıkladı. İhsanoğlu, şöyle devam etti:

“Yeni hükümet kurulunca yeni bakana Mursi’nin serbest bırakılması yönünde taleplerimizi bir açıklama ile ifade ettik. Bütün bu olaylar ve açıklamalar ele alınmadan insanlar bizi nasıl böyle eleştirebilirler ve kolay hüküm verebilirler şaşırıyorum. 57 ülkenin üyesi olduğu İİT yapısı gereği sadece Genel Sekreter demek değildir. Her şeyden önce üye devletlerin ortaklaşa belirdikleri politikaların sonucu olarak İİT’nin tavrı ortaya çıkar.”

 

VATAN

17:25
 // Oktay D Gezer
Sn Sekreter:sizden beklenen Mısır'da demokrasi ve hukuk cignenerek insanlar katledilirken SES GETİRECEK bir eylem yaparak tarihe not düşmenizdir!Bunun dışında,karninizdan konusup hareketlerinizi BM yetkililerinki ile kıyaslamanız hepimizi duş kırıklığına uğratmış ve üzmüştür.Saygilar!...
20 Ağustos 2013 17:25
Yazıklar olsun
 // Vahit AKGÜL
Genel sekreter Ekmelettin İslamoğlunun bu katliamlar karşısındaki cılız tepkisi,yaşanan bunca vahşete rağmen sessiz kalmasından dolayı kınıyorum.Bari ordaki görevini bırakıp istifa etme erdemliğini göstersin.Yazıklar olsun...
20 Ağustos 2013 Salı 09:29
20:32
 // İSTİFA ET
Koltuk, senin için her şey değildir. Şeref ve vicdan sahibiysen istifa et. Aksi takdirde korkaklarla beraber anılacaksın. Koltuğunu korumak için doğruluktan sapıyorsun, haberin ola....
19 Ağustos 2013 20:32
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler