YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İhsanoğlu bir projedir"
CHP ve MHP'nin çatı adayının Ekmeleddin İhsanoğlu'nun olacağını 1.5 yıl önce yazan Araştırmacı - Yazar Tevfik Diker çarpıcı açıklamalar yaptı.
"İhsanoğlu bir projedir"
17 Haziran 2014 / 13:09 Güncelleme: 17 Haziran 2014 / 14:13

Eski Doğru Yol Partisi Genel Sekreteri, Araştırmacı - Yazar Tevfik Diker Kanal A'da Fatih Şahin'in sunduğu haber bültenine katıldı.

1.5 yıl önce vermiş olduğu bir röportajda muhalefetin adayı Ekmeleddin İhsanoğlu olacağını söyleyen Tevfik Diker  bunu neye dayanarak söylediğini şöyle açıkladı:

" Bunu derken orada önemli bir tespit koymuştum Aydın Doğan'ın adayı demiştim. Aydın Doğan iş hayatı ve medyanın tepe ismi. İhsanoğlu'yla çok yakın ilişkisi olan, umrelere beraber  gittikleri kadim dostudur. Ve Aydın Doğan onu cumhurbaşkanı adayı olarak sunmuştur. İhsanoğlu Aydın Doğan'ın adayıdır. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adayı değildir. Aydın Doğan'ın Kılıçdaroğlu'na ve belli yerlere kabul ettirdiği adaydır."

Ekmeleddin İhsanoğlu bir 'projedir'

İhsanoğlu'nun 'yalan, iftira' demesinin üzerinden aday gösterilmesiyle birlikte malum medyanın da onu parlatacağına değinen Diker şunları söyledi:  

"Hürriyet Gazetesi'nin patronu Aydın Doğan. 13 Şubat 2013 tarihinde Hürriyet Gazetesi İhsanoğlu ile röportaj yaptı, parlattı. İşte orada ilk hareketti o."

Neden Ekmeleddin İhsanoğlu'nun çatı aday gösterildiği ile ilgili olarak Diker;  "Bir siyasi kimlik değil, bir spor başarısı yok, iş hayatında önemli dengeleri değiştirmemiş. İslam Birliği Genel Sekreteri ve profesör. Peki siz bunu niye parlatıyorsunuz? Bu bir projedir." dedi.

'Düşmanımın düşmanı dostumdur' diyorlar

Diker; "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı darbelerle, cuntalarla o veya bu şekilde, sandık yoluyla bugüne kadar her türlü yolla siyasetten tasfiyesini başaramayan odaklar ve kaynaklar, 'Düşmanımın düşmanı dostumdur' diyerek hepsi iş birliği içerisinde bir proje ortaya koydu." dedi.

Diker konuşmasına şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanlığı seçiminde Başbakan Erdoğan'ı 1. turda seçtirmemek, 2. turda risktir. Cumhurbaşkanı seçilememesi halinde hem kendisinin siyasi geleceği hem de AK Parti'nin konumu çok büyük bir sıkıntı yaşayacak ve Türk siyaseti yeniden tanzim edilecektir. Başkomutanı kaybetmiş, Çankaya'yı vermiş bir siyasi iktidarın alacağı yarayı düşünün. Aydın Doğan'ın konumu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın aktif siyasetten yok edilmesiyle ilgili baş başa giden bir hedef.

"Aydın Doğan sadece bir lokomotif"

İhsanoğlu'nun adaylığının arkasında başka güçler de olduğunu ifade eden Diker; "Sadece Aydın Doğan değil. Aydın Doğan sadece bir lokomotif. Hüsamettin Özkan da var bu işin içinde. Ecevit'in sağ koluydu. O da iş çevrelerinin ve medya patronlarının yakınındadır. Ve bunun arkasında Demirel var. Çünkü Demirel Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çankaya'ya çıkmasını istemiyor.  Bunu kendisi de açıkça söylüyor." dedi.

"Muhalefetin Cumhurbaşkanı çıkarması mümkün değil"

Türk seçmeninin yüzde 65'i sağda olduğunu hatırlatan Diker;" Sosyal demokrat bir partinin, yüzde 25'lik bir partinin halka gidecek iki turlu seçim sisteminde cumhurbaşkanı çıkarması mümkün değil. Hesap belli. Yerel seçimlerde yüzde 46,5 oyu olan Recep Tayyip Erdoğan'dır." dedi

Diker konuşmasına şöyle devam etti:

"Başbakan Erdoğan'a oy verecek kesim, DYP ve Anavatan Partisi'nden AK Parti'ye kaymış oyların hepsini bu tarafa aktarmak için kendilerince güzel bir aday ismi koydular. İslam Birliği Genel Sekreteri. İslam var, mütedeyyin bir kimlik. Hatta kendisi de diyor; ' ben politikacı değilim'. Onu bilerek söyletiyorlar. Sanki politikacı kötü, çamur, çirkin, kirli. Bu hiç politikadan gelmemiş, sağ duyulu, temiz bir insan. Burada psikolojik bir harekat uygulanıyor."

"CHP önce millileşti sonra da islamlaşıyor"

'Çatı aday' fikri ile ilgili konuşan Diker; "Çatı aday lafını önce küçük muhalefet partisi liderine söylediler, MHP'nin. Sonarda muhalefetin büyüğüne ana muhalefet liderine söylettiler. Adıma adım oynanıyor, kurgulanıyor. Bunun okyanus ötesi, Amerika boyutu, CIA, MOSSAD, Tel Aviv, Brüksel bütün ayakları var bu işin. CHP önce millileşti, sonra da islamlaşıyor." dedi.

"Tavşan koşucuyu aday sürdüler"

Diker; " 16 aydır o kadar güzel oyun oynadılar ki. Yarışlarda esas koşucunun, ipin göğüsleyecek yanında tavşan koşucu olur. Tavşan koşucuyu aday sürdüler. Merak Akşener dediler, İlker Başbuğ dediler, Mansur Yavaş, Abdüllatif Şener dediler, Büyükerşen dediler, Sami Selçuk dediler hatta Deniz Baykal dediler. Kılıçdaroğlu hiç söylenmedi. Tavşan adaylarla gündemi tuttular, oynadılar oynadılar, esas koşucuyu devreye soktular. Bu kişinin görev yaptığı kimlik çok önemli, hedefleri belli. Merkez sağdan oy almak. Sandıktan cumhurbaşkanı çıkarmaları mümkün değil." dedi.

"Ekmeleddin İhsanoğlu parlatılacak"

Diker; "Malum medyadan adayla ilgili manşetler patlatılacak, aday parlatılacak da parlatılacak. Hacca giden, umreye giden, 8 yıl İslam Birliği Genel Sekreterliği yapmış muhterem zevat herkesi kucaklayacaktır. Diğer yandan da Mısır'daki darbeye destek veren biri" dedi.

Kendileri açısından iyi bir aday seçtiklerine katılan Diker; "Çünkü ortada gezen diğer isimlerle alacakları oy azami yüzde 28'dir." dedi.

"Paralel yapı İhsanoğlu'na destek verecek"

Direk; AK Parti adayının Başbakan Erdoğan olmaması durumunda AK Parti'nin yüzde 46,5 oy oranının blok halinde Ekmeleddin İhsanoğlu'na kayma şansının olduğunu ifade etti.

Direk ayrıca; Karşı taraf boş durmuyor, ele ele iş birliği içerisindeler. Paralel yapı da ona destek verecek. Hepsinin müşterek hedefleri var." dedi.

 

Kanalahaber.com ÖZEL İÇERİK

22:15
 // MUHAFIZ
Ey CHP'liler genel başkanınızın ne kadar yalancı olduğunu anladınız mı?ne diyordu;herkesin kucaklayacağı bir aday olacak diyordu.Kendi parti içinizdeki milletvekilleri bu zatı muhterem adayı içine sindiremiyorki bu millet sindirsin.Sizlerde çok iyi biliyorsunuz ki Hikmet Çetin gibi,Deniz Baykal gibi DUAYENLER dururken CHP'ye yakışmayan böyle birisini aday göstermek parti tabanınada,seçmeninede ihanettir.Deniz Baykal aday gösterilip en az%40 oy alacak olsa acaba Kemal Kılıçdaroğlu genel başkanlıkta kalabilecek mi?Şu andaki aday kazanamadığı takdirde yeni genel başkanınız Mustafa Sarıgül'dür.Bu proje Hüsamettin Özkan'a aittir....
17 Haziran 2014 22:15
21:04
 // PARLAK ÇATLAK ÇATI
Parlasa, parlasa o prasa gibi burnu parlar. Bu millet o kadar da aptal değil....
17 Haziran 2014 21:04
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler