YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İhsan Eliaçık: Özyönetim Kur'an'da var
Terör örgütü PKK ve HDP'nin ısrarla savunduğu özyönetim konusunda bir açıklama da İhsan Eliaçık'tan geldi. Eliaçık, HDP ve PKK'nın istediği özyönetimin Kur'an'ı Kerim'de de olduğunu söyledi.
İhsan Eliaçık: Özyönetim Kur'an'da var
19 Ocak 2016 / 11:37 Güncelleme: 19 Ocak 2016 / 11:39

PKK medyasına konuşan Eliaçık, özerkliğin Medine Sözleşmesi'nin güncellemesi olduğunu ve özyönetimin Kur'an'ı Kerim'de de olduğunu söyledi.

İhsan Eliaçık konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı;

"Birincisi Kur'an'ı Kerim peygambere 'Bekçi değilsin, sen insanlar üzerinde vekil değilsin, sen insanlar üzerinde zorba değilsin' der. İnsanların üzerinden bekçiliğin, zorbalığın ve her türlü baskının, vekâletin ve velayetin kalkması ile birlikte insanların kendi bulundukları bölgede kendi kendilerini yönetirler. Buradan bu sonuç çıkar.

Peygamberimiz, Muhacirler, Ensar, Yahudiler ve diğer kabilelerle beraber 18 kabileyle birlikte farklı dinlerden etnik farklılıklardan insanları bir araya getirerek bir sözleşme imzalamıştır.

Sözleşmede en çok geçen kelime barıştır. Sonra en çok geçen kelime adalettir. İslam ve Kur'an kelimesi sözleşmede geçmez. Bu da bugünkü tabirle bir demokratik cumhuriyet, konfederatif demokratik yapılanma anlamına gelmektedir.

"ÖZYÖNETİMİN ÖNGÖRÜLDÜĞÜ GAYET AÇIKTIR"

Kabileler kendi hallerine bırakılır. İçişlerinde serbesttirler ve Medine'yi birlikte savunacaklardır. Herkes kendi dinini istediği gibi yaşayacaktır. Kimsenin üzerinde vekâlet olmayacaktır. Kimsenin üzerinde vesayet de olmayacaktır. Herkes kendi kabile kurallarına göre ve inandıkları dinlerine ve inançlarına göre yaşamını sürdürecektir. Bunları bugünkü çağa taşıdığımızda bir demokratik cumhuriyet veya yerinden yönetim, halkın kendi kendini yönetmesi yani özyönetimin öngörüldüğü gayet açıktır." 

\
 // AZMİ
İhsan bey cami yakmak masumlara saldırmakta Kur an da var mı.Pis amacınıza ulaşmak için Kuran ve dini değerleri dahi alet etmeye utan diyeceğim ama sen gibilerde utanma ne gezer ...
19 Ocak 2016 Salı 16:26
 // Yasin
Peygamberimiz buyuruyor (başınızdaki ulul emre itaat ediniz kim başındaki ulul emre itaat etmesse şaki olarak ölür)bu pkk veya hoca olması farketmiyor anlama kabiliyetin varsa anlaya bildin mi hoca:-):-)...
19 Ocak 2016 15:42
sende mi NADAN'SIN???!!!
 // Muhafız
Senin gibi din kisvesiyle müslümanların yıllarca diniyle alay edenler MESCİDİ AKSA'DA KUR'ANI KERIMLER yakılırken herhalde pensilvanya'daki akıl hocanla birlikte Opus Dei tarikatı üyeleriyle günah mı çıkarıyordunuz???!!! Siyonistler Filistin'de Mescid-i Aksa'da Kur'an'ı Kerim'i yakarken sesini çıkartmayan NADANLAR şimdi gelmiş millete akıl vermeye çalışıyor!,sizin gibi hadis bilmez NADANLAR, Kur'an'ı Kerim'i bilmez NADANLAR milleti bölmek için sinsi planlarınızı din kisvesiyle başarma...
19 Ocak 2016 Salı 15:13
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler