YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İhraç istemlerine Demirel yorumu
Osman Kaçmaz ve Ömer Faruk Eminağaoğlu hakkındaki meslekten ihraç istemlerine Süleyman Demirel'den de yorum geldi. Ona göre de bu, yargıya baskı...
İhraç istemlerine Demirel yorumu
11 Kasım 2009 / 13:46 Güncelleme: 11 Kasım 2009 / 13:46

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Adalet Bakanlığı'nın, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz ile YARSAV Başkanı Ömer Eminağaoğlu'nun meslekten ihracını istemesi ve Ağaoğlu'nun bunu ''yargıya baskı'' olarak yorumlamasıyla ilgili olarak, ''Evet, söylediği doğrudur. Bu, yargıya baskıdır. Yargıya bir yerde değil, birçok yerde baskı var'' dedi.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü ile Geriatri Fizyoterapistler Derneği ve Uluslararası Yaşlılarla Çalışanlar Fizyoterapistler Derneği (IPTOP) işbirliğiyle HÜ'de düzenlenen, ''Sağlıklı Yaşlanın'' temalı Uluslararası 2. Geriatri Fizyoterapi kongresi başladı.

13 Kasım Cuma gününe kadar devam edecek kongrede, ''Yaşlanan Kemik, Beyin ve Kalp'', ''Aktif Yaşlanma ve Egzersiz'', ''Sosyal Politikalar'', ''Kurumsal Bakım Hizmetleri'', ''Güncel Tedavi Yaklaşımları'' ile ''Kanıta Dayalı Tıp'' olmak üzere çeşitli konular ele alınacak. Kongreye, çok sayıda yabancı hekim de konuşmacı olarak katılacak.

Geriatri Fizyoterapi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nuray Kırdı, bugün dünya nüfusunun yüzde 10'unu 65 yaş ve üstündekilerin oluşturduğunu  belirterek, 2050'de bu oranın yüzde 16'nın üzerine çıkmasının beklendiğini söyledi.

Yaşam süresinin uzaması kadar yaşamın kaliteli olmasının da çok önemli olduğunu ifade eden Kırdı, ''21. yüzyılın en büyük sorunlarından biri, yaşlı nüfusun sağlığın, bağımsızlığını ve hareketliliğini sağlarken, diğer yandan da bu grubun hastalıklardan ve yetersizliklerden en iyi nasıl korunabileceklerini kendilerine multidisipliner yaklaşımla öğretmek olacaktır'' diye konuştu.

HÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gül Şener de bölümlerinde, lisans eğitimin yanı sıra bilim uzmanlığı ve doktora eğitimleri, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Spor Fizyoterapistliği, Kardiyo Pulmoner Rehabilitasyon ve İş-uğraşı tedavisi gibi programların olduğunu anlattı.

Bölümlerinin, lisans ve lisanüstü düzeylerde uluslararası ikili anlaşmalarda bulunduğunu, öğretim üyesi ve öğrenci değişim programlarının yapıldığını belirten Şener, öğretim üyelerinin birçok uluslararası etkinliğe konuşmacı olarak katıldığını dile getirdi.
        
''İHTİYARLIK CESARETLE GÖĞÜSLENMELİDİR''

         
9. Cumhurbaşkanı Demirel de açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en büyük gurur kaynağının Mustafa Kemal Atatürk olduğunu belirterek, ''Asıl gururumuz, dün ebediyete intikalini andığımız Atatürk'tür. Ulu Önder, eğer Cumhuriyet'i kurmasaydı, çağdaş bir devlet yapmasaydı, bu manzarayı göremezdik. Büyük Mustafa Kemal Atatürk, hem Cumhuriyetin kurucusu hem vatanın kurtarıcısı olmuş hem de bu ülkeyi çağdaş uygarlık medeniyetine ulaştırmaya çalışmıştır'' dedi.

Gazi Mustafa Kemal'in Türk milleti için bir gurur olduğunu vurgulayan Demirel, ''O, milli birliğimizin sembolüdür, milletimizi birbirine yapıştıran O'dur. Daraldığımız zaman, aklımıza gelen kişidir. O, yaşadığı dönemin ötesindedir. Görülüyor ki bazıları yaşlanmıyor. Önemli olan öldükten sonra da yaşayabilmektir. Ulu Önder yaşamaktadır ve her zaman da öyle kalacaktır. Türk milleti için en hassas yerinde, gönlünde ve zihnindedir. Yüce milletimiz, böyle bir evlat yetiştirdiği için gururludur. O hiç bir zaman unutulmayacaktır. Ruhu şad olsun'' diye konuştu.

Demirel, kongrede genellikle kadınların aktif olarak görev aldığını gözlemlediğine işaret ederek, Türk kadının sosyal hayatın her aşamasında başarılı yerlerde bulunmasının uygar ve modern bir toplumun göstergesi olduğunu ve kendisinin de bundan Türk milleti adına onur duyduğunu söyledi.

Kongrede sosyo-politik açıdan yaşlılık konusunu ele alacağını anlatan Demirel, insan nüfusunun her geçen gün arttığını, bunun da bazı sorunları ortaya çıkardığını söyledi. Demirel, tüm dünyada insanlığın en büyük sorunun açlık olduğunu ve birçok insanın kaynakların yetersiz olmasına bağlı maddi sıkıntı yaşadığını, yeterli sağlık hizmeti alamadığını ifade ederek, nüfusun artmasına paralel olarak sağlığa ulaşımın artırılması, açlık ve yoksulluğun önüne geçilebilmesi, yeşil alanların çoğaltılması, doğru enerji ve su politikalarının geliştirilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Yaşlıların, rahat ve huzurlu bir hayat geçirebilmeleri için yaşanabilir ölçülerde aylık kazanca sahip olmasının önemini dile getiren Demirel, Türkiye'de yaşlılar için yapılacak çok şey olduğunu kaydetti.

Süleyman Demirel, yaşlılık döneminde en büyük sorunun, ''Yalnızlık'', ''Yoksulluk'' ve ''Açlık'' olduğunu vurgulayarak, ''Yaşlılık, ölümü beklemek değildir ve kesinlikle böyle değerlendirilmemelidir. Her dönemde yapılacak işler vardır ve bu nedenle ihtiyarlık cesaretle göğüslenmelidir'' dedi.

9. Cumhurbaşkanı Demirel, açılış sonrasında bir gazetecinin, ''Adalet Bakanlığı, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz ile YARSAV Başkanı Ömer Emin Ağaoğlu'nun meslekten ihracını istedi. Ağaoğlu, bunu 'yargıya baskı' olarak yorumladı. Bunu siz nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna, ''Evet söylediği doğrudur. Bu, yargıya baskıdır. Yargıya bir yerde değil, birçok yerde baskı var'' yanıtını verdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler