YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İhraç istemiyle ilgili açıklama yaptı!
Hakkında soruşturma başlatılan ve meslekten ihracı istenen Eminağaoğlu bugün konuya ilişkin değerlendirmede bulundu!
İhraç istemiyle ilgili açıklama yaptı!
10 Kasım 2009 / 16:02 Güncelleme: 10 Kasım 2009 / 16:02

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Telekomünikasyon İdarisi Başkanlığındaki (TİB) tespitin ardından Adalet Bakanlığının suç duyurusunda bulunduğu için kendisi, tespit kararını verdiği için de Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hakim Osman Kaçmaz hakkında ''ihraç isteminde'' bulunduğunu savunarak, ''Hak arama özgürlüğümüz nedeniyle ihraç ile karşı karşıya kalıyoruz'' dedi.

Eminağaoğlu, YARSAV Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Adalet Bakanlığının hakkında talep ettiği ''ihraç istemine'' ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Adalet Bakanlığının yürüttüğü soruşturmanın adli yönden Sincan Cumhuriyet Başsavcılığına idari yönden de HSYK'ya iletildiğini basından öğrendiğini belirten Eminağaoğlu, avukatına ve kendisine konuya ilişkin tebligat yapılmadığını bildirdi.

Hakkındaki soruşturmanın sonuçlandırılmasının zamanlama açısından son derece ilginç olduğunu ifade eden Eminağaoğlu, 15 Kasım 2009 tarihinde YARSAV'ın ikinci seçimli genel kurulu olduğunu ve genel kurul öncesinde YARSAV aleyhine gündem oluşturulmak için soruşturmanın sonuçlandırıldığını savundu. 
    
DİNLEME YETKİSİ KARARLARI

     
Eminağaoğlu, ''siyasi iradenin hukuk dışı gerekçelerle 70 milyon insanın telefonlarının Milli İstihbarat Teşkilatı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nce dinlenmesine izin vermesine'' sessiz kalamadığını ve konuya ilişkin yapılan işlemler nedeniyle YARSAV hakkında soruşturma açıldığını belirterek, Adalet Bakanlığının söz konusu işlemine ilişkin tek suç duyurusunda bulunan örgütün YARSAV olduğunu kaydetti.

Adalet Bakanlığı ve Telekomünikasyon İdarisi Başkanlığının (TİB) soruşturmayı etkilemek için her türlü iş ve işleme başvurduğunu öne süren Eminağaoğlu, TİB'de Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği karar doğrultusunda tespit yaptırıldığını söyledi.

TİB'deki tespitin ardından Adalet Bakanlığının suç duyurusunda bulunduğu için kendisi, tespit kararını verdiği için de Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hakim Osman Kaçmaz hakkında ''ihraç isteminde'' bulunduğunu savunan Eminağaoğlu, ''Hak arama özgürlüğümüz nedeniyle ihraç ile karşı karşıya kalıyoruz'' dedi. 
    
CUMHURİYET MİTİNGLERİ

Hakkındaki soruşturmalara gerekçe olarak Cumhuriyet mitinglerine katılımının gösterildiğini belirten Eminağaoğlu, şöyle konuştu:

''(Cumhuriyet mitinglerine neden katıldın) deniliyor. Bir Cumhuriyet savcısı, Cumhuriyet mitingine katılmayacak da nereye katılacaktır? Cumhuriyet savcısı olarak bir cemaatin toplantısına katılmam beklenen bir şey değildir. Ama bugün cemaatleri soruşturan Cumhuriyet savcıları soruşturulmaktadır.

Dünyanın hiçbir ülkesinde yargıçlar şüphelilerin huzuruna çıkmamıştır. Bugün Türkiye'de bu tersine dönmüştür. Şüpheliler yargıçların huzuruna çıkarılamamaktadır. Yargıçlar şüphelilerin huzuruna çıkarılmıştır. Yargı bu noktaya itilmiştir. Siyasi irade hapşırdığı zaman, yargıda zatürre ortaya çıkıyor.''

Türkiye'de yargıç güvencesinin ortadan kaldırıldığını savunan Eminağaoğlu, Adalet Bakanlığının dinlemelere ilişkin kararının yargıdan kaçırıldığını, kararların yargı denetimine tabi tutulmadığını ve ''faili meçhul'' dinleme kararları alındığını öne sürdü.

BAKANLIK EVRAK OLMADAN DİNLEMEYE DEVAM EDİYOR
     
Eminağaoğlu, ''Dünyanın hangi ülkesinde Adalet Bakanlığı, yargıç ve savcıların telefonlarını dinler. Adalet Bakanlığı elinde evrak olmadan dinlemeye devam ediyor. Yargı baskı altında. Adalet Bakanlığı, yargıç ve savcıları dinleme noktasında mahkemelerden karar almaktadır. Ceza Muhakemesi Kanunu 'tedbir süresince dinleme kararları gizlidir' diyor. Tedbir süresi sona erdiği halde dinleme kararları ilgilisine iletilmemekte'' diye konuştu.

Hakkındaki soruşturmaların ''hukuk dışı'' olarak yürütüldüğünü ve soruşturmaları yürüten müfettişler hakkında dava açtığını ifade eden Eminağaoğlu, Adalet Bakanlığının ''kamuoyunu maniple etmek'' için süreci beklemeden soruşturmaları sonlandırdığını kaydetti.

''Adalet Bakanlığının bir soruşturmayı dayanak göstererek 11 bin yargıç ve savcı hakkında terör soruşturması yapılmasına izin verdiğini'' iddia eden Eminağaoğlu, ''Egemenlik erkine terör olarak bakılmaktadır. 11 bin yargıç ve savcı adına mücadeleyi YARSAV yapacaktır. Yargının bağımsız olması, vatandaşların güvencesidir, yargının ayrıcalığı değildir. Hukuka aykırılıkları yapanlar dersini çalışmamıştır. YARSAV'ın haklılığına ilişkin kararları okuduklarında derslerini alacaklardır'' dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler