YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İhmali olan komutanlar yargılansın
Dağlıca'da ihmali olan komutanlar yargılansın...
İhmali olan komutanlar yargılansın
18 Ekim 2011 / 08:07 Güncelleme: 18 Ekim 2011 / 08:08
Eski Dağlıca Komutanı Onur Dirik'in "Teröristlere operasyon planlamıştık. Ancak son anda üstlerimiz iptal etti. Dört saat sonra da baskın yedik." açıklaması, kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Saldırıda şehit düşen askerlerin aileleri, iddiaların araştırılması için savcılara çağrıda bulunurken, ihmali olan bütün rütbelilerden hesap sorulmasını istedi.

12 askerin şehit düştüğü 4 yıl önceki Dağlıca baskınıyla ilgili dönemin tabur komutanı Onur Dirik'in Zaman'a yaptığı açıklamalar, tartışmaları da beraberinde getirdi. Dirik'in, kendini savunurken, "Teröristlere operasyon planlamıştık. Ancak üstlerimiz operasyonu iptal edip, bölüğü ters istikamete yönlendirdi. Dört saat sonra da baskına uğradık." sözleri, soru işaretlerine yol açtı. Daha önce saldırıyla ilgili suç duyurusunda bulunan şehit aileleri, savcıları, söz konusu iddiaları da araştırmaya davet etti. "Ortada ihmal ve ihanet olduğunu düşünüyordum." diyen şehit Asteğmen Mehmet Bozkuş'un babası İsmail Bozkuş, bölgede görev yapmış uzmanından üsteğmenine ve generaline kadar herkesin sorgulanması gerektiğini belirtti. Bozkuş, iddiaların, dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'a da sorulmasını istedi. Şehit Uzman Çavuş Selçuk Gürdal'ın kardeşi Celalettin Gürdal, "Olayda sorumluluğu bulunan komutanlar kızağa çekilmeli. Aksi takdirde deliller karartılabilir." uyarısını yaptı. Şehit er Mehmet Cücük'ün babası Cabbar Cücük ise "Suçu ve ihmali olanlar hesap verdiği gün acımız bir nebze olsun rahatlayacak." dedi.

 

Saldırı olduğu dönemde Dağlıca Taburu'nun komutanlığı görevini yürüten Dirik, çarpıcı iddialarda bulunmuştu. Dirik'in ifadelerine göre, teröristlere yönelik olarak yapılması planlanan operasyon, üstlerinden gelen emirle iptal edilmiş ve tabur 4 saat sonra baskın yemişti. İddialar, saldırıda şehit olan askerlerin yakınları arasında da yankı buldu. İşte şehit ailelerinin görüşleri:

Şehit Uzman Çavuş Selçuk Gürdal'ın kardeşi Celalettin Gürdal: "Genelkurmay'a bu iddialarımla ilgili birçok kez mektup yazdım ama dikkate alınmadı. Yıllar sonra Onur Dirik'in yaptığı itirafları çok önemsiyorum. O dönem bölgede görev yapmış tüm rütbelilerin ifadesi acil olarak alınmalı. Hatta olayda sorumluluğu bulunan komutanlardan görevde olanlar varsa kızağa çekilmeli. Çünkü bu itirafların üstünü kapatmak adına varsa delillerin karartılması söz konusu. Onur Dirik dâhil herkes adalet huzuruna çıkartılmalı."

Şehit Asteğmen Mehmet Bozkuş'un babası İsmail Bozkuş: "Ortada bir ihmal hatta ihanet olduğunu hep düşünüyordum. Artık bundan sonra savcılara çok iş düşüyor. Bugün dönemin Hakkâri 3. Taktik Tümen Komutanı Yurdaer Olcan, Balyoz davası kapsamından içeride. Bu gelişmelerin tesadüf olmadığını düşünüyorum. Bölgede görev yapmış uzmanından üsteğmenine ve generaline kadar herkes sorgulanmalı. Hatta dönemin Genelkurmay başkanına Dirik'in iddiaları sorulmalı. Dağlıca, Aktütün, Gediktepe ve Hantepe saldırılarının sıradan olmadığını düşünüyorum."

Şehit er Mehmet Cücük'ün babası Cabbar Cücük: "Bizim 4 yıldır çektiğimiz evlat acısını kimse bilemez. Onur Dirik'in yaptığı bu açıklamaların savcılar tarafından yürütülen soruşturmayı hızlandıracağını düşünüyorum. Operasyon emrini iptal eden komutanlar kimlerse bize hesap vermeli. Ayrıca saldırıya ilişkin bilgi sahibi olup da konuşmayan veya bu konu hakkında açıklamada bulunmayanlara hakkımı helal etmiyorum. Saldırıya ilişkin savcılara yaptığımız suç duyurusunun ardından bizlere 'orduyu yıpratmayın' diyenler oldu. Asıl orduyu, evlatlarımıza sahip çıkmayan, onları teröristlerin hedefi haline getirenler yıpratıyor. Artık hesap verme zamanı. İhmali olan komutanlar cezasını bulduğu gün bizim acımız bir nebze olsun hafifleyecek."  (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler