YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İHL'li öğrenciye şehitlik yasağı
Çanakkale gezisine şen şakrak katılan Fethiye İHL öğrencisi Büşra Pirci, yolculuğun 15'inci dakikasında başörtülü olarak ziyaret ve konaklama yerlerine giremeyeceği belirtilerek, otobüsten indirildi.
İHL'li öğrenciye şehitlik yasağı
21 Ekim 2009 / 18:08 Güncelleme: 21 Ekim 2009 / 18:14

Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü'nün düzenlediği Cumhuriyet Eğitim Gezileri kapsamında Çanakkale'ye götürülen öğrencilerden biri başörtülü olduğu gerekçesiyle gezi otobüsünden indirildi.

Muğla Fethiye İmam Hatip Lisesi 3. Sınıf öğrencisi Cemile Büşra Pirci, gezi otobüsüne bindikten 15 dakika sonra geziye başörtülü olarak katılamayacağı gerekçesiyle otobüsten indirildi.

Öğrenci Milli Eğitim Müdürlüğü'nün aracıyla indirildiği yerden alınarak okuluna gönderildi.

FOTOĞRAFLAR ÇEKİLDİ

Her şey güzel başlamıştı Büşra için. Babası arabaya bindirmiş Muğla'ya göndermişti. Çanakkale'ye hareket Muğla merkezden yapılacaktı. Öğrenciler sayılmış ve son bilgilendirmenin ardından Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü'nün web sitesi için fotoğraflar çekilmişti.

BAŞÖRTÜSÜYLE KATILAMAZSIN

Yolculuk başlayalı 15 dakika olmuştu ki bir görevli gelerek Büşra Pirci'yi uyarır: 'Oraya gittiğimizde başını açmalısın, sorun çıkabilir'

Büşra Pirci uyarıyı yapan görevlinin kendisine; "Otobüsün içinde böyle kalabilirsin ama gideceğimiz yerlerde ve kaldığımız yerlerde başını açmak zorundasın' dediğini belirtiyor.

Kıyafet için talimat olduğunu söyleyen görevli, Büşra'nın bu şekilde geziye katılamayacağını, isterse otobüsten inebileceği kendisine bildirilir.

OTOBÜSTEN İNDİ

Otobüse bindikten sonra uyarılan Büşra Pirci, 15 dakika sonra Muğla'nın çıkışında otobüsten inmek zorunda kalır. Öğrenciyi Milli Eğitim'den bir araba bırakıldığı yerden alır.

KİMSE UYARMAMIŞ

Büşra Pirci ne gezi öncesi, ne de okulda başörtüsü konusunda bir bilgilendirme yapılmadığını, bilgisi olsa zaten geziye katılmayacağını söyledi.

Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü'ne telefon ve mail yoluyla ulaşarak konu hakkında bilgi istedik. Bir açıklama gönderildiği takdirde haberimizde açıklamaya da yer verilecektir. (Haber 7)

MUĞLA MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ NE DEDİ?

Haberin yayınlanmasının ardından Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü, konuyla ilgili AA'ya aptığı yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

''Bakanlığımız Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğünün Eylül-2009 tarihli emirlerinin 20. maddesine; geziye katılan öğrencilerin Milli Eğitim Bakanlığı kılık kıyafet yönetmeliğinin okul forması hariç diğer hükümlerine uymaları gerekmektedir denilmektedir. Adı geçen öğrencinin geziye bahsedilen yönetmeliğe aykırı kıyafetle geldiği bakanlıkça görevlendirilen rehber tarafından tespit edilmiş ve kendisine yolculuk boyunca bu kıyafetle gidebileceği, ancak programın resmi bölümlerinde kılık kıyafet yönetmeliğine uygun olunacağı hatırlatılmış. Bunun üzerine öğrenci geziye katılmak istemediğini belirterek araçtan inmiş. Araçtan inen öğrenci, ailesinin yanına bir araçla gönderilmiştir.

Geziye katılacak öğrencinin seçimi ve uyacağı kurallar bakanlık emri gereğince İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve okul yönetiminin sorumluluğunda olup, bu yönde öğrencinin bilgilendirilmediğinin tespiti halinde okul yöneticileri hakkında gerekli işlem yapılacaktır.''
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler