YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İHH'dan İsrail raporuna tepki
İHH'dan İsrail raporuna tepki
13 Temmuz 2010 14:45
İsrail ordusunun dün açıkladığı Mavi Marmara saldırısına ilişkin rapora İHH'dan tepki geldi.. İHH konuyla ilgili yaptığı açıklamada İsrail'in yaptıkları katliamı örtbas ettiğini iddia etti...

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, İsrail Ordusunun, ''Mavi Marmara'' gemisine 31 Mayısta düzenlenen ve 9 Türk'ün ölümüne yol açan baskınla ilgili ilk soruşturma raporunda, yaptıkları katliamı örtbas ettiğini iddia etti.

İHH İnsani Yardım Vakfından yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in, insani amaçlarla yola çıkan 36 ülkeden 588 sivil insana uluslararası sularda kanlı bir saldırıda bulunduğu hatırlatıldı. Açıklamada, özür dilememekte ısrar eden, tazminat ödemeyen, 7 gemiyi iade etmeyen, Gazze'deki ambargonun tamamen kaldırılmasını kabullenmeyen İsrail'den, suçunu itiraf etmesinin beklenmediği kaydedildi.

Vakfın, korsanlık yaparak sivil insanlara saldıran İsrail'in, bedel ödemesi gerektiğini ısrarla savunmaya devam edeceği, insan haklarından, hukuktan ve evrensel değerlerden bahsetmek için, ''İsrail'in yargılanmasının konuşulması'' gerektiği ifade edildi.

İsrail'in, operasyonu en kötü senaryo ile yöneten askerlerini savunduğu vurgulanan açıklamada, şunlara yer verildi:

''İsrail, bu raporda faturayı kamuoyunda prestiji zaten sıfırlanan Deniz Kuvvetleri Komutanına kesmiştir. Operasyonda 9 aktivisti öldüren askerler ise suçlanmıyor. Oysa gemiye inen komandolar, silahsız insanları öldürdüler. Sadece nefsi müdafaada bulunan aktivistleri değil, olay esnasında fotoğraf çeken Cevdet Kılıçlar ve kamera çekimi yapan 19 yaşındaki Furkan Doğan'ı yakın mesafeden vurarak öldürdüler. Kılıçlar, alnına isabet eden kurşunla hayatını kaybederken, Furkan Doğan yaralandıktan sonra yakın mesafeden beş kurşunla öldürüldü. İsrail askerleri lazer güdümlü silahlarla sivil insanları öldürdüler ve yaraladılar. Ancak bu rapor, İsrail komandolarının katliamını örtbas ediyor. Rapor asker için hazırlanan bir çalışma olsa da Başbakan Benjamin Netanyahu, Savunma Bakanı Ehud Barak ve Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın onayı alınmadan bu operasyon yapılamazdı.''

"ÇÖPE ATILMASI GEREKEN BİR RAPORDUR''

Hiçbir yaptırımın yer almadığı raporda, sadece tespitler yapıldığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

''Raporda, Mavi Marmara yolcularının gemiye inen askerlere ateş açtığı iddia ediliyor. Mavi Marmara gemisinde silah bulunmadığı gibi arbede sırasında etkisiz hale getirilen İsrail askerlerinin silahları da denize atılmıştır. İsrail, kendi askerini ve operasyonunu savunmak için böyle bir senaryoyu raporuna almıştır. Birileri terörist ilan edilmekle tehdit edilirken, İsrail terörü görmezden gelinmemeli. Raporu özetlemek gerekirse, bu rapor çöpe atılması gereken bir rapordur.'' (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler