YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İHH, Mısır’daki askeri darbeyi protesto etti
İHH, Mısır’daki askeri darbeyi protesto etti
06 Temmuz 2013 09:10
Mısır Başkonsolosluğu önünde toplanan İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Vakfı (İHH) üyeleri, Mısır'daki askeri darbeyi protesto etti.

Mısır'ın Beşiktaş'ta bulunan İstanbul Başkonsolosluğu önünde saat 23.00 sıralarında toplanan İHH üyesi yaklaşık 300 kişilik grup, Mısır'daki askeri darbeyi protesto etti.

Eyleme bazı yazarlar da destek verdi. Mısır bayrakları ve Mursi'nin posterlerini açan eylemciler, Arapça ve Türkçe sloganlar atarak askeri darbe ile görevden uzaklaştırılan Mursi'ye destek verdi.

Konsolosluk önünde açıklama yapan İHH başkanı Bülent Yıldırım, Mısır'da sivil halkın üzerine ateş emrinin verildiğini ifade ederek ölü ve yaralılar olduğunu belirtti.

Tahrir Meydanı'nda toplanarak Mursi'yi indirmeye çalışan gurubun 300 ila 400 bin kişilik bir kitle olduğunu savunan Yıldırım, "Kalabalığın yarısı polislerden oluşmaktaydı. Bu darbenin arkasında İsrail ve ABD var.

Meydanda olmaları için para karşılığı kandırılan insanlar düştükleri hatayı anlayarak evlerine geri döndüler. Bu darbe girişimi, sonucu ne olursa olsun Mısır'daki halkı birleştirdi. Tekrar seçim olsa Mursi ve arkadaşları yüzde 70'le iktidara gelir" dedi. Grup, açıklamanın ardından olaysız şekilde dağıldı.

 

CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler