YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İHH Başkanı özrü değerlendirdi
İHH Başkanı özrü değerlendirdi
22 Mart 2013 21:36
İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, İsrail'in Türkiye'den özür dilemesine ilişkin, bu sürece katkı sağlayan tüm kesimlere teşekkür etti.

Yıldırım, yönetim kurulu üyeleriyle, vakfın Fatih'teki genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in, Gazze'ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine saldırıya ilişkin Türkiye'den özür dilemesini değerlendirdi.

Saldırıda hayatını kaybedenleri rahmetle andığını ifade eden Yıldırım, İsrail'in, uluslararası sularda vahşice saldırarak, kasten, gemideki aktivistleri şehit ettiğini, yaraladığını anımsattı.

İsrail'in, saldırının ardından hiç beklemediği bir tavırla karşılaştığını, tüm dünyanın ayağa kalktığını, birçok devletin tavrını ortaya koyduğunu, halkların kendilerinin yanında yer aldığını anlatan Yıldırım, ''Herkesin huzurunda, bu başarıyı elde eden sayın Başbakana, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'na, her zaman bu konuda duyarlılığını ortaya doyan, destek veren Cumhurbaşkanımıza, bütün bakanlara, siyasi partilere, STK'lara, medyaya ve halkımıza çok teşekkür ediyoruz'' diye konuştu.


-''Dünya tarihinde bir ilk''-


Yıldırım, Mavi Marmara'nın haklılığını araştırdıkları anketlerde sonucun yüzde 97.7 çıktığını, Türkiye tarihinde ilk kez bir konuda bu kadar yüksek oranda haklılığın kabul edildiğini belirterek, Türk halkının, bütün dünyanın gözü önünde, canlı yayında işlenen suça gerekli cevabı verdiğini vurguladı.

Bülent Yıldırım, şöyle devam etti:

''Ne isterse onu yaptıracağını düşünen İsrail, hiç beklemediği bir durumla karşılaştı. Özellikle sayın Başbakanın ve Dışişleri Bakanımızın şartları ortaya koşması, bu şartlar olmadan asla görüşmelerin olmayacağını söylemesi sonucunda İsrail bugün özür dilemiştir. İsrail'in böyle bir konuda özür dilediği dünya tarihinde ilktir. Yani dünya tarihinde bir ilk yaşanmıştır. Bu, diplomaside ve siyasi alanda büyük bir başarıdır.''

''İsrail bu özürden, tazminattan sonra acaba ablukayı kaldıracak mı '' diye soran Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ambargo tamam, ambargo zaten fiili olarak kalkmıştı. Kalkmıştı derken yine de zorlanılıyordu. Yani oradaki böbrek hastası bir çocuğa diyaliz makinesi götürmek, yıkılan evleri yapmak, hastaneleri onarmak, insanlık olarak zaten hepimizin görevi. Bu konuda fiili olarak kalkan bu ambargodan dolayı Mavi Marmara büyük bir zafere imza atmıştır aslında. Şehitler ve yaralılar büyük bir zafere imza atmıştır. Şu anda doğal olarak oradaki insani durumların iyileştirilmesi için Türkiye ile elbette İsrail anlaşma yapmıştır. Üçüncü olarak bu da bir başarıdır.''


-''Şehit ailelerinin buruk bir sevinç yaşadığını gördük''-


Yıldırım, görüştükleri şehit ailelerinin buruk bir sevinç yaşadıklarını gördüklerini kaydederek, ''Bu da ablukanın henüz kalkmamasından kaynaklanıyor.  Abluka, Gazze'den çekilen İsrail'in haksız olarak uyguladığı bir statüdür. İnşallah bu da kalkacak, hiç tereddüt etmeyin. Çünkü bu özür, süreçte çok önemli bir adımdır'' dedi.

Bu özürle İsrail'in suçunu, yaptığı hukuksuzluğu kabul ettiğini vurgulayan Yıldırım, ''Türkiye ve dünyada açılan davalar var, ceza davaları. Elbette mahkemeler bunu dikkate alacak. Biz sivil toplum kuruluşu ve halklar olarak dünyadaki aktivistlerle beraber bu suç itirafını elbette ki mahkemelerde de değerlendireceğiz'' ifadelerini kullandı.

Zor günler geçirdiklerini, kendilerini haksız bulanlar da olduğunu anlatan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kırıldık ama buna rağmen zehir içtik ve sustuk. Çünkü bir şekilde haklılığımız ortaya çıkacaktı ve çıktı. Burada birkaç konu var. Bunlardan biri, İsrail, Mavi Marmara'ya dayanarak 2 Aralık 2012'de bizi Bakanlar Kurulu kararıyla terörist listesine aldı. İsrail'in böyle hukuksuzluklarını, terör listesine aldığı insanları askeri anlamda yargısız infaz yaparak katletmeye çalıştığını da biliyoruz. Şimdi Mavi Marmara'dan dolayı suçunu kabul ediyor, biz hala terör listesindeyiz. Yarın, öbür gün herhangi bir arkadaşımızın başına bir şey geldiğinde direkt İsrail suçludur.

İkincisi, tazminat ödeniyor. Bizim bu konuda açtığımız davalar var. Sadece şehitlerimiz yok, yaralılarımız var, haksız yere tutuklananlar var.''

Yıldırım, özrün, siyasi ve diplomasi anlamında çok büyük bir başarı olduğunu yineleyerek, küresel mücadelenin abluka kalkana kadar süreceğini vurguladı.

''İsrail, Türkiye ile Gazze'ye insani yardımda bulunma adımı atarsa duygularınız neler olur, ikinci bir Mavi Marmara filosu hakkında fikriniz ne olur '' şeklindeki soru üzerine Yıldırım, ''İsrail, yolları açarsa kendisi kazanır. Aksi takdirde Cenevre Sözleşmesi'ne göre bizler yine oraya gitme hakkına sahibiz'' dedi.

Bu özürden sonra dünyanın her tarafında bu ablukanın kalkması için yeni hareketlilikler olacağını düşündüğünü aktaran Yıldırım, ''İnşallah İsrail bu sefer biraz daha akıllı davranır'' ifadesini kullandı.

Yıldırım, bu olayla dünyaya yeni bir yol gösterilmiş olduğunu dile getirerek, ''Demek ki haklı, cesur ve kararlı olursanız ulaşamayacağınız başarı yoktur'' dedi.

Bir gazetecinin, ''İsrail medyasında bir açıklama oldu. Netanyahu'nun, özürle birlikte Türkiye'deki tazminat davalarının da kapanacağına dair açıklaması var. Ne düşünüyorsunuz'' sorusuna karşılık da Yıldırım, ''Böyle bir şey olması mümkün değil. Hukuk bağımsızdır. Bu davalar açılmıştır. Zaten özür de suçun kabulüdür. Elbette bu tazminat ve ceza davaları, uluslararası ceza mahkemesindeki davalar da devam edecek. Bu konuda hiç kimsenin tereddütü olmasın'' diye konuştu.

AA

01:42
 // Kenan Akkuş
Bu nedenle tevbe edip, ilk yorumumu kaale almayın. Yok hükmündedir. Açıklamayacaktım ama, gecenin bu saatinde vicdanım el vermedi. İnsanız, hata yapmadan duramayız. Rabbim, dilerse kullarını yaptığı hataları anında ona bildirir. Hata etmişim....
23 Mart 2013 01:42
01:36
 // Kenan Akkuş
Aşağıdaki yorumu yazdıktan sonra ülke tv, meksika sınırı programına zaplar zaplamaz şu kelimetullahı işittim.'Bir topluluğa karşı duyduğunuz kin, sizi adaletten saptırmasın. Adil davranın! O takvaya en yakın olandır. Allah'a karşı takva sahibi olun. Muhakkak ki Allah, yaptıklarınızdan haberdar olandır.'...
23 Mart 2013 01:36
23:37
 // Kenan Akkuş
Ben bu özrü kabul etmiyorum. Şehitlerden biri abim kadar sevdiğim biriydi. Bana çok yardımı olmuştu. Bu özür, O'nu bana getirecekmi? Kaldıki tüm müslüman kardeşlerimin kanını akıtan siyonist İsrail'e ömür boyu kin besleyeceğim. Eğer tek başıma bir atom bombam olsa, tereddütsüz yerle bir ederim. Geberip gitsinler....
22 Mart 2013 23:37
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler