YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İhbarkoliği sesi ele verdi
Polise seri ihbarlarda bulunan Mehmet D. 'sesinden' teşhis edilerek yakalandı
İhbarkoliği sesi ele verdi
17 Mayıs 2010 / 07:30 Güncelleme: 17 Mayıs 2010 / 07:31

Başkent Ankara’da aralarında Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın da bulunduğu devlet büyükleri ile eşlerine “suikast” yapılacağı yönünde polise seri ihbarlarda bulunan Mehmet D. “sesinden” teşhis edilerek yakalandı...

Ankara Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı’nı arayan meçhul ihbarcı, Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e dönük suikast yapılacağı ihbarlarında bulundu. Polis, yapılan ihbarlarda isimleri ve adresleri bildirilen kişilerin kapısını çaldı. Yapılan incelemelerde hakkında ihbar yapılan kişilerin olayla uzaktan yakından ilgisinin olmadığı tespit edildi. Emniyet Müdürlüğü seri ihbarların ankesörlü telefon kulübelerinden yapıldığını saptadı.

SON İHBARI YAKALATTI

Terörle Mücadele Şubesi, ayrıntıdan hareket ederek soruşturmayı genişletti. Araştırmada benzer ihbarları yapan kişinin aynı şahıs olup-olmadığı mercek altına alındı. Bu amaçla 155 Polis İmdat hattının bulunduğu Haber Merkezi’ndeki ses kayıtları incelenmek üzere Kriminal Polis Laboratuvarı’na gönderildi. Kriminal polis, yaptığı ses analizinde ihbarların aynı kişiye ait olduğunu belirledi. Yapılan ses analizinden sonra polise cinayet ihbarı geldi. Aylardır polisi peşinden koşturan meçhul ihbarcı, yaptığı asılsız cinayet ihbarı ile kimliğini deşifre etti.

İhbarıcının kısa sürede adresini tespit etti ve Mehmet D.’yi yakaladı.34 yaşındaki zanlının 6 ay içinde 40’a yakın suikast ihbarı yaptığı tespit edildi. Soruşturmada Mehmet D.’nin önceki asılsız ihbarlarla bir bağlantısının olup olmadığı araştırıldı. İhbarcının alınan ses örnekleri daha önce analiz edilen örneklerle karşılaştırıldı. Ses örnekleri birbiriyle örtüştü. Sorgulanan sahte ihbarcı Mehmet D. “güvenlik kuvvetlerini oyalamak, asılsızihbarlarda bulunmak” suçlamasıyla tutuklandı.
(Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler