YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İhanetin raporu tamamlandı
Adana'da MİT TIR'larını durduran savcılar için HSYK Teftiş Kurulu tarafından hazırlanan rapor tamamlandı.
İhanetin raporu tamamlandı
24 Ağustos 2014 / 09:47 Güncelleme: 24 Ağustos 2014 / 09:54

Adana ve Hatay'da Türkmenler'e yardım götürmek üzere yola çıkan MİT'e ait TIR'ları durduran 5 savcı için müfettişlerin hazırladığı rapor tamamlandı.

Takvim'de yer alan habere göre; raporda Adana Eski Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Adana Başsavcı Vekili Ahmet Koca, Kırıkhan Başsavcısı Yaşar Kavalcıoğlu, Savcı Aziz Takçı ve Savcı Özcan Şişman'ın, "Devletin gizli sırlarını açığa çıkarmak ve casusluk" suçlarını işledikleri gerekçesiyle soruşturma açılması istendi.

Teftiş kurulu tarafından hazırlanan raporda 5 savcının eylemlerinin sübut bulması gerekçe gösterilerek HSYK 3. Daire'sine soruşturma başlatılması için başvuruda bulundu. 5 savcının, "Devletin gizli kalması gereken bilgileri casusluk amacıyla temin etme" suçunu işledikleri iddia edildi.

İhbar sadece kılıftı

Yapılan tüm işlemlerin yasaya aykırı olduğu HSYK Teftiş Kurulu'nca hazırlanan inceleme raporunda da ortaya çıkarken, raporda, 1 Ocak'ta Hatay'ta 19 Ocak'ta da Adana'da durdurulan TIR'ların Türkmenler'e yardım götürmek üzere yola çıktığının savcılar tarafından bilindiği ancak sahte ihbar telefonu ile operasyona kılıf hazırlandığı kaydedildi.

Savcı Özcan Şişman nöbetçi olmadığı halde teamüllere aykırı şekilde olay yerine gitti. MİT TIR'larındaki görevliler aylar öncesinden 'uyuşturucu kaçakçısı' denilerek dinlenmeye başlandı. Savcı, polis ve Jandarmadan bazı isimler TIR'ların durdurulduğu günlerde hem operasyon öncesi hem de operasyon sırasında Ankara bağlantılı yüzlerce telefon görüşmesi yaptı. Bu görüşmelerden örgütlü şekilde hareket ettikleri belgelendi.

 

TAKVİM

pislik
 // zülfikar
şunlardan tiksiniyorum artık, adamların tipine bakınca gıcık oluyor insan. bu kadar aşağılık olunmaz....
24 Ağustos 2014 Pazar 10:10
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler