YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İhanetin merkezine ne yapılacağı belli oldu
İhanetin merkezine ne yapılacağı belli oldu
04 Ekim 2016 08:11
Külliye’nin karşısında yer alan ve darbecilerin merkez olarak kullandığı Jandarma Komutanlığı binasının yerine, hem “15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı” yapılacak hem de şehitleri simgeleştiren bir anıt inşa edilecek.

Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK), “Demokrasi ve Özgürlükler Günü” olarak kabul edilmesi yönündeki tavsiye kararı aldığı 15 Temmuz’la ilgili hazırlıklar hızlandı.

Hükümet, konuyla ilgili mevzuatta gerekli düzenlemeleri yapacak. Böylece, devlet ve millet, bir yandan demokrasi şehitlerini anarken, diğer yandan darbe girişimi nesiller boyunca unutturulmayacak. Resmi tatil olacak 15 Temmuz günü, etkinliklerle simgeleştirilecek.

ŞEHİTLER ABİDELERİ

15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıl dönümü de bu kapsamda etkinliklere sahne olacak. Ankara ve İstanbul’da yapılması kararlaştırılan 15 Temmuz Şehitler Abideleri de, darbe girişiminin yıldönümüne yetiştirilecek. 

Bu kapsamda, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin karşısında yer alan Jandarma Genel Komutanlığı binası ile arazisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na tahsis edildi. 

Bu bölgede hem “15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı” yapılacak hem de parkta şehitleri simgeleştiren bir anıt inşa edilecek.

BOĞAZİÇİ'NE SİMGE 

Benzer bir çalışma için de ismi “15 Temmuz Şehitler Köprüsü” olarak değiştirilen eski adıyla Boğaziçi Köprüsü’nün Anadolu yakasındaki hakim tepede yürütülecek. Bu bölgeye de, birçok yerden görülebilecek bir anıt inşa edilecek. Her iki çalışmanın da 15 Temmuz 2017’ye kadar tamamlanması ve anıtların o gün açılması planlanıyor.

METRİS ŞEHİTLER PARKI OLACAK

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından şehir dışına taşınan birliklerin boşalttığı askeri alanlardan Esenler'deki 47. Motorlu Piyade Alay Komutanlığı yerine"15 Temmuz Şehitler Parkı" yapılacak. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu  "Askeriyemizin boşalttığı bu arazide güzel bir şehir parkı yapacağız" dedi.

FETÖ OPERASYONLARI

Elazığ merkezli 5 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda, aralarında rütbelilerin de bulunduğu 15 polis gözaltına alındı. Haklarında yakalama kararı bulunan 6 polisin ise arandığı belirtildi. Gözaltına alınanlardan 12’sinin ByLock programı kullandığı tespit yapılan aramada 9 adet 1 dolarlık banknot ele geçirildi.

SAKARYA 115 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Sakarya merkezli 27 ilde 115 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Soruşturmanın ayrıntısı hakkında bilgi verilmezken, soruşturma kapsamında 27 ilde gözaltıların başladığı belirtildi. 

KAYSERİ ŞEKERE HIZLI OPERASYON

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi, Kayseri Şeker Fabrikası ve Boğazlıyan Şeker Fabrikası'na yönelik düzenlenen FETÖ operasyonu kapsamında gözaltına alınan 11 kişi, Emniyet'te yapılan işlemlerinin ardından Boğazlıyan Adliyesi'ne sevk edildi.


AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler