YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İhanet eden anında tespit edilecek!
İhanet eden anında tespit edilecek!
09 Eylül 2016 11:03
Türk Hava Kuvvetleri ile NATO'nun yeni geliştirilecek kriptolu bir sistem ile haberleşmeye başlayacağı belirtildi. Bu sayede bilgi sızıntısının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Milletin parasıyla alınan uçak ve helikopterlerle, millete bomba yağdıran FETÖ'nün ihanet kadrolarının, DAEŞ, PKK, PYD ve DHKP-C gibi terör örgütleriyle yıllardır işbirliği içinde hareket ettiğini ortaya koyan, bilgi, belge ve itiraflar, özellikle Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın güvenlik konseptinin sil baştan yenilenmesini gündeme getirdi.

Bu kapsamda Genelkurmay Başkanlığı ile ortak çalışma başlatan hükümet, özellikle hava operasyonlarına ilişkin "çok gizli" bilgi ve koordinatların paylaşıldığı iletişim sistemini değiştirme kararı aldı.

SIZMALAR ENGELLENECEK

Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile NATO birimleri arasındaki iletişimde, maksimum güvenlikli yeni kripto sistemi devreye girecek.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın öncülüğünde yürütülecek çalışmanın ardından kullanıma girecek olan yeni sistemle, terör örgütlerine yönelik yurtiçi ve sınır ötesi hava operasyonlarında, olası ihanet girişimlerinin ve gizli bilgilere dışarıdan ulaşımın önü kesilecek.

Proje, "gizlilik" dereceli tüm iletişimlerinde kullanılacak. Böylece, çok önemli bilgilerin paylaşımında en üst seviyede güvenlik sağlanacak. Az kişiye özel şifreler Az sayıda personelin özel şifrelerle görev yapacağı sistem olası ihanet girişimlerini engelleyecek.

NATO’dan gelen ya da NATO’ya gönderilen bilgiyi sadece yetki verilen kişi görebilecek. TSK'nın terör örgütlerine yönelik sınır ötesi operasyonları öncesi, NATO ile paylaşılan bilgilendirmelerde de, kriptolu iletişim sistemi kullanılacak.

Olası bir bilgi sızması durumunda bunun faili rahatça anlaşılabilecek. Maksimum önlem NATO birimleri de sistemin Türkiye ayağında sağlanacak maksimum güvenliğe paralel önlem alacak. TSK'dan tasfiye edilen FETÖ kadrolarının, başta PKK ve DAEŞ olmak üzere terör örgütlerine yönelik hava operasyonlarına ilişkin istihbarat bilgilerini ve operasyona katılacak uçakların uçuş koordinatlarını terör örgütlerine önceden haber verdikleri ortaya çıkmıştı.

1
 // 1
natoya ne kadar güvenebileceksiniz? ??...
09 Eylül 2016 11:22
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler