YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İhanet bildirisine imza atan 50 akademisyen imzasını geri çekti
Devleti katliam yapmakla suçlayan ihanet bildirisine imza atan akademisyenlerden 50’si “İçeriğini bilmiyorduk. Pişmanız” diyerek imzalarını geri çekti
İhanet bildirisine imza atan 50 akademisyen imzasını geri çekti
12 Mayıs 2016 / 07:33 Güncelleme: 12 Mayıs 2016 / 09:52

Barış için Akademisyenler İnisiyatifi'nin devleti terörle mücadelede katliam yapmakla suçlayan "Bu suça ortak olmayacağız" adlı skandal bildirisiyle ilgili soruşturmada önemli bir gelişme yaşandı. Bildiriye imza atan 50 akademisyen imzalarını geri çekti. Akademisyenler "Biz barış diyerek imza atmıştık, içeriğinin böyle olduğunu bilmiyorduk" dedi.

11 Ocak'ta "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" tarafından açıklanan ve bin 128 akademisyenin imzasını taşıyan "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bildiride devlet terörle mücadelede katliam yapmakla suçlanmış, PKK terör örgütüne ise destek çıkılmıştı.

Skandal bildiriyle ilgili "terör örgütü propagandası yapma" suçundan soruşturma başlatılmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında tek tek emniyete ifadeye çağrılan akademisyenlerden 50'si bildirideki imzasını geri çekti.

İHANETİ GÖRDÜLER

İstanbul, İstanbul Teknik, Boğaziçi, Galatasaray, Mimarsinan, Marmara, Bilgi, Koç, Yıldız Teknik üniversitelerinin de aralarında olduğu 20'ye yakın üniversiteden 50 akademisyen, şüpheli olarak verdikleri ifadede "PKK terör örgütüdür. Biz barış diyerek imza atmıştık, içeriğinin böyle olduğunu bilmiyorduk" dedi.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde Yrd. Doç. Dr. Mehmet Kerem Özel, henüz emniyete çağrılmadan savcılığa gönderdiği dilekçede, bildiriden imzasını çektiğini belirtti.

MİLLETİMDEN VE VATANIMDAN ÖZÜR DİLİYORUM

Özel, "Barış kelimesine yoğunlaşarak, işlerimin yoğunluğu nedeniyle bildirinin tamamını okumadan imza vermiştim. Bildirinin tamamını okuyunca büyük bir yanılgı içinde olduğumu ve hata yaptığımı anladım. Pişmanım. Bütün milletimden ve vatanımdan özür diliyorum" ifadesini kullandı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nden Hale Cihan Bolak Boratav ise ifadesinde "Devlet sizce katliam mı yaptı" sorusuna, "Bu ifadenin kullanılması talihsizliktir" diye cevap verdi.

Bazı akademisyenler ise PKK'ya terör örgütü demeyerek, bildirinin düşünce özgürlüğü kapsamında olduğunu savundu. Akademisyenlerin ifade alınması işlemi önümüzdeki günlerde de devam edecek. Tüm akademisyenlerin ifade işlemi tamamlandıktan sonra dosya, terör ve örgütlü suçlara bakan savcılığa gönderilecek.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bildiriden bir gün sonra yaptığı açıklamada "Sözde aydınların ihanetiyle karşı karşıyayız" sözleriyle akademisyenlere sert tepki göstermişti.

 

SABAH

aş iş ek parasınamı olay...
 // atiker
indirildi yoksa okyanus ötesinden gelen emirlemi karar verildi imzasını çekenlerin tüm özelleri fikri zikri durumları araştırılmalı konumlarını korumak için fetönün emriyle böyle bir karar almış olabilirler bunlar binbir sıfat bunlar üniversiteden temizlenmeli her zaman ülkelerinin alehine çalışacaklar kimlerin uşaklığını yapıyorsalar ordan maaş alsınlar fetö holding bunları mağdur etmez eğer kullanım süreleri dolmamışsa.....
12 Mayıs 2016 Perşembe 13:29
 // atak
Bence hikaye bunlar ayak yapıyorlar,,imza atmaya idin kardeş...
12 Mayıs 2016 12:35
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler