YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İhanet bildirisinden tek tek imzalarını çekiyorlar
İhanet bildirisinden tek tek imzalarını çekiyorlar
16 Ocak 2016 11:04
Çeşitli üniversitelerde görev yapan 4 öğretim görevlisi "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" bildirisine attıkları imzalarını geri çekti.

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İnal, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Görevlisi Arslan ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gözde Özdikmenli Demir,  "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin bildirisine verdiği imzayı geri çekti.

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemal İnal, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin bildirisine verdiği imzayı geri çekti.

İnal, yaptığı açıklamada, "Bildirideki imzamı çekiyorum. Bildiride bazı ifadeler sert olabilir ancak bizim amacımız sadece sivil hak ihlallerine dikkati çekmekti. Ne güvenlik güçleri ne asker ne de hiçbir sivilin ölmesini istemiyoruz. Barış, kardeşlik ve dostluktan yanayım. Örgütün şiddet eylemlerine, bombalama eylemlerine de karşıyım. Sadece kimsenin ölmesini istemiyoruz" dedi.

İnal, bildiriye imza attığı için öğrencilerinin tepkisiyle karşılaştığını, bu durumdan üzüntü duyduğunu ifade etti.

Öğretim Görevlisi Arslan, bildiriden imzasını geri çekti

Trakya Üniversitesi (TÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Firdevs Selvili Arslan'', "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin bildirisine verdiği imzayı geri çekti. 

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bildiriyi hiçbir şekilde tasvip etmediklerini belirtti. 

Trakya Üniversitesinde "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" bildirisine imza atan Arslan'ın imzasını geri çektiğini ifade eden Yörük, ''Dün Firdevs Hanım imzasını geri çekti. Biz zaten soruşturma açmıştık. Fakat daha soruşturma kendisine gitmeden, soruşturmadan haberdar olmadan imzasını geri çekti. Diğer akademisyenle ilgili bize şu ana kadar ulaşmış bir şey yok. Soruşturma devam ediyor'' diye konuştu. 

"Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" bildirisine TÜ Eğitim Fakültesi'nden Arslan ve Tıp Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Yaprak imza atmıştı. 

Prof. Dr. Ertuğ, imzasını geri çekti

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Ertuğ, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin bildirisindeki imzasını geri çektiğini açıkladı.

Ertuğ, yaptığı yazılı açıklamada, yoğun mesaisi nedeniyle içeriğini okuma ve inceleme fırsatı bulamadığı bildiriye, barıştan yana bir akademisyen olarak, "barış çağrısı" düşüncesiyle imza attığını belirtti.

Bildirinin içeriğini tepkiler üzerine daha sonra öğrendiğini kaydeden Ertuğ, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Büyük tehdit ve tehlikelere maruz bulunan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bölünmez bütünlüğünü korumaya ve halkımızın güvenliğini sağlamaya yönelik mücadeleye ilişkin söz konusu bildiride ileri sürülen düşünce ve iddialara katılmam mümkün olmadığından imzamı geri çektiğimi ve bu olay nedeniyle hakkımda açılacak adli ve idari soruşturmaya hazır olduğumu kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarım."

Yrd. Doç. Dr. Demir, imzasını geri çekti

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gözde Özdikmenli Demir, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin bildirisinden desteğini çekti.

Demir, AA'ya gönderdiği yazılı açıklamada, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi'nin bildirisindeki imzamı geri çektiğimi 15 Ocak 2016 günü, sabah saat 06.30'da inisiyatifin e-posta adresine mail atarak bildirdim" ifadesini kullandı. 

1128 akademisyenden devleti suçlayan bildiri 

Güvenlik güçlerinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde terör örgütü PKK'ya yönelik yaptığı operasyonlara karşı 1128 akademisyenin imza attığı bildiride, PKK'nın toplumsal huzur ve güvenliği hedef alan eylemlerine değinilmezken, devlete yönelik suçlayıcı ifadelere yer verilmişti. 

Devletin "sokağa çıkma yasakları ve güvenlik güçlerinin operasyonları ile bölge insanını açlığa ve susuzluğa mahkum ettiği, tüm hak ve özgürlükleri ihlal ettiği" iddia edilen metinde "kasıtlı ve planlı kıyım” ibaresi kullanılmıştı.Güvenlik güçlerinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde terör örgütü PKK'ya yönelik yaptığı operasyonlara karşı 1128 akademisyenin imza attığı metinde, devlet suçlandı. 

Bildiride, devletin sokağa çıkma yasakları ve güvenlik güçlerinin operasyonları ile bölge insanının açlığa ve susuzluğa mahkum ettiği, tüm hak ve özgürlükleri ihlal ettiği iddia edildi. 

“Kasıtlı ve planlı kıyım” ibaresi kullanılan metinde Türkiye'nin kendi hukukunun ve taraf olduğu uluslararası antlaşmaları ihlal ettiği ileri sürüldü.

Allah Allah
 // kafkasyalı
ifadelere bak tüm ölümlere karşıymış da falanmış da fişmekanmış da.birazcık delikanlı olun be.sizi akademisyen yapıp maaş verenlerde suç......korkusundan demiyorda.mücadele ederken illa ki kayıp olacak ama gönül ister ki olmasın.sivil kayıplara gelince bizim asker ve polisimiz hiç bir sivile zarar vermez.zarar veren adi alçak teröristlerdir....
16 Ocak 2016 13:48
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler