YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İHA’lar her an kapınızı çalabilir
İHA’lar her an kapınızı çalabilir
02 Aralık 2013 23:06
Dünyanın en büyük alışveriş sitesi Amazon, sattığı ürünlerin teslimatını İnsansız Hava Aracı (İHA) ile yapmaya hazırlanıyor.

“Oktokopter” adı verilen araçlar, 2,5 kiloya kadar olan paketleri, sipariş verildikten sonraki yarım saat içinde müşteriye teslim edecek.

Henüz test aşamasında olan sistemin beş yıla kadar hayata geçmesi planlanıyor. Öte yandan, Amerikan Federal Havacılık Dairesi, İHA’ların sivil amaçlı kullanımına henüz onay vermedi.

Amerikan CBS televizyonuna konuşan Amazon CEO’su Jeff Bezos, İHA ile ürün teslimatının “bilim kurgu” gibi görünse de, gerçekleştirilmesinin imkansız olmadığını söyledi. Bezos, sattıkları ürünlerin yüzde 86’sının 2,5 kiloya kadar olan ürünler olduğunu belirterek, bunların teslimatının 30 dakikada yapılabileceğini belirtti. “Prime Air” adı verilen hizmetin tanıtım videosunda, şirketin deposunda paketlenen bir ürünü otomatik olarak alan insansız hava aracı, paketi müşterinin evinin kapısına kadar götürüyor.

“Prime Air”, şimdi Federal Havacılık Dairesi’nin iznini bekliyor. İnsansız Hava Araçları, şu an için sadece güvenlik güçleri tarafından kullanılabiliyor. İHA’ların, ABD’de 2015 yılına kadar, Avrupa’da ise 2016 yılına kadar sivil kullanıma açılması bekleniyor.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler