YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İftar çadırları kaldırılıyor mu?
İstanbul'da iftar çadırlarının kaldırılacağı iddiaları üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, açıklama yaptı.
İftar çadırları kaldırılıyor mu?
26 Temmuz 2010 / 14:44 Güncelleme: 26 Temmuz 2010 / 14:52

Topbaş: Bazı yerlerde iftar çadırları kalır, diğer yerlerde sokak iftarları yapılır.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ramazan'da iftar çadırlarının tamamının birden değil, tedricen kaldırılabileceğini söyledi. Topbaş, "Bazı noktalarda çadırlar kalır, diğer yerlerdekiler sokak iftarları şeklinde olur." dedi. Topbaş, Büyükşehir Belediyesi'nin belirli noktalarda araçlar içerisinden iftariyelik dağıtımına devam edeceğini belirtti.

Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Kadir Topbaş, "Sayın il başkanımızın arzu ettiği; fakir ailelere evlerinde ziyaret ederek erzak ya da yemek şeklinde-özellikle yemek olarak- yardım götürülmesidir. Belki meydanlarda, halkın evine yetişemeyeceği yerlerde çadırlar kurup iftar açtırmanın daha doğru olacağını düşünüyor. Bu çadırlar, sadece iftar verilen yerler değil, buralarda kültür aktiviteleri de yapılıyordu. Ama artık ilçelerimizde yeterli sayıda kültür merkezlerimiz var. Yaz nedeniyle de açık havalarda bu iftarlar yapılarak halkla bütünleşme sağlanabilir. Bazı yerlerde hoş olmayan, bazı yerlerde de ihtiyaç olan talepler var. Bunlar değerlendirilecek. İl Başkanımızın isteklerini de ilçe belediyelerimizin dikkate alacağına inanıyorum. Fakir ailelerimizin ihtiyaçları bir şekilde karşılanması lazım. Bu da Ramazan'ın kendi güzelliğindendir." dedi.

Tüm çadırların kaldırılıp kaldırılmayacağına yönelik soruyu Topbaş, "Hayır, bütün çadırlar değil. Bunlar birden değil, tedricen olur. Bazı noktalarda çadırlar kalır, diğer yerlerdekiler sokak iftarları şeklinde olur. Sayın Başbakanımızın da önerdiği gibi zengin sofralarında değil de fakir fukara sofralarına katılmaya gayret göstereceğim. Büyükşehir olarak geçtiğimiz senelerde uyguladığımız araçlarla belirli noktalarda iftariyelik dağıtımına devam edeceğiz. Çünkü işinden çıkmış kişiler ile öğrenciler gibi iftara yetişemeyenlere böyle bir katkı vereceğiz." şeklinde konuştu. CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler