YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İfadeye çağrılan vekiller zorla getirilmeyecek!
Dokunulmazlığı kaldırılan vekillere gönderilen ifade çağrılarında önemli bir değişiklik yapıldı. Çağrıya uyulmazsa “zorla getirme” tedbiri uygulanmayacak. Savcılıklar, çağrıya uymayan vekiller hakkında ifadelerini almaksızın dava açabilecek.
İfadeye çağrılan vekiller zorla getirilmeyecek!
02 Temmuz 2016 / 09:54 Güncelleme: 02 Temmuz 2016 / 10:05

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliği uyarınca 152 milletvekiline ait 799 dosya savcılıklara gönderilmişti.

Savcılıklar, aralarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da bulunduğu 152 vekile ait dosyaları işleme koydu. Savcılıklar, dokunulmazlıkları kaldırılan vekilleri ifadeye çağırmaya başladı.

Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK), “İfadesi alınacak veya sorgusu yapılacak kişi davetiye ile çağrılır; çağrılma nedeni açıkça belirtilir; gelmezse zorla getirileceği yazılır” hükmünü içeriyor.

Yasanın, “zorla getirme” başlıklı maddesinde de “Hakkında tutuklama kararı verilmesi veya yakalama emri düzenlenmesi için yeterli nedenler bulunan veya çağrıldığı halde gelmeyen şüpheli veya sanığın zorla getirilmesine karar verilebilir” deniliyor.

Bu çerçevede savcılıklar, ifade çağrısına uymayan vekiller hakkında zorla getirme tedbirine başvurabilecekti.

rs1-727.jpg

Savcılıkların, 90'lı yıllarda ortaya çıkan görüntülerin (DEP’li milletvekillerinin Meclis’ten alınarak zorla ifadeye götürülmesi) yinelenmemesi için önemli bir karar aldığı ortaya çıktı.

Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu HDP’lilere gönderilen “şüpheli çağrı kâğıdı”nda bazı değişiklikler yapıldı. İfade çağrısına uyulmazsa “zorla getirme” tedbiri uygulanacağına ilişkin uyarıya, çağrı kâğıtlarında yer verilmedi.

Savcılıklar, zorla getirme tedbirine başvurmayacak. Savcılıklar, çağrıya uymayan vekiller hakkında ifadelerini almaksızın dava açabilecek ya da takipsizlik kararı verebilecek. Dava açılan vekiller hakkında gerek görülürse mahkemeler tarafından tutuklama kararı verilebilecek.

O GÖRÜNTÜLER OLMAYACAK

Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu HDP’li milletvekillerine, savcılıkların gönderdiği “şüpheli çağrı kâğıdı” ulaştı. Demirtaş ve diğer HDP’liler, ifade vermeye gitmeyeceklerini belirtti.

rs2-230.jpg

HDP’liler, 1990’larda DEP’li vekillere yapılan uygulamanın bugün kendilerine yapılmak istendiğini savundu. DEP’li Leyla Zana, Hatip Dicle, Mahmut Alınak ve Selim Sadak, 1991 seçimlerinde TBMM’ye girmişti. Leyla Zana’nın Kürtçe yemin etmesinin ardından soruşturma başlatılmış; Zana, Dicle ve Doğan 4 Mart 1994’te Meclis’e giren polis tarafından zorla gözaltına alınmıştı.

 

HABERTÜRK

İltimas
 // Baran
"AB-AB ne der ?" endişesiyle Vatan haini ve Din düşmanlarına iltimas yapılması, abasle iştigaldir. ...
02 Temmuz 2016 Cumartesi 19:52
 // Milli İrade
Bunlar bayramı yurt dışında kutlar! . Bayramdan sonra da dönmezler... Parti görevlendirdi derler. Ab ye şikayet için kuyruğa girerler.....
02 Temmuz 2016 19:05
 // Akif
Bu ...
02 Temmuz 2016 16:46
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler