YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İfadesine başvurulan Ferda Paksüt Ankara Adliyesi'
İfadesine başvurulan Ferda Paksüt Ankara Adliyesi'
İfadesine başvurulan Ferda Paksüt Ankara Adliyesi'
28 Ağustos 2008 / 08:23 Güncelleme: 28 Ağustos 2008 / 00:00

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün eşi Ferda Paksüt, Ergenekon Soruşturması kapsamında ifade verdikten sonra yaptığı açıklamada, ''Dimdik ayaktayım. Adalet'e yardımcı oldum" dedi.


Ergenekon soruşturması kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadesi alınmak üzere Ankara Adliyesi'ne çağırılan Ferda Paksüt, adliyeden ayrılışında, kendisine sorulan sorularla ilgili bilgi vermezken, Sağlıklıyım. Dimdik ayaktayım. Adalet'e yardımcı oldum'' diye konuştu.


Sorulara yanıt vermekten kaçınan Paksüt'ün, kendisine 'Adliye'ye neden eşiniz ile geldiniz? şeklinde bir soru yönelten basın mensubuna gözlüğünü çıkararak dikkatlice bakması dikkat çekti. Eşi Osman Paksüt ile birlikte diğer sorulara yanıt vermeden taksi ile 09:45'te girdiği adliyeden ayrılan Paksüt, öğle arası haricinde yaklaşık 7 saat ifade verdi.


BUNLARI BAŞIMIZA TURHAN AÇTI


Turhan Çömez’i tanımak dışında, olayla hiçbir ilgisinin bulunmadığını belirten Ferda Paksüt, “Bütün bu işleri başımıza Turhan Çömez açtı. Türkiye’ye gelip hesap versin” dedi. Ferda Paksüt iddialara ilişkin şunları anlattı:


Eğer doğruysa Turhan Çömez telefon konuşmasında benden ve eşimden ‘bizimle ortak hareket ediyorlar’ diye söz ediyor. Benim de eşimin de Ergenekonla, çeteyle, darbeyle illegal yapılanmalarla işimiz olmaz. Bunun adı iftira. Turhan Türkiye’ye dönüp açıklasın ki, ben de ne olduğunu öğreneyim.


Ne Turhan Çömez ile ne de bir başka kişiyle hayatım boyunca yasadışı hiçbir temasım olmadı. Bütün bu gelişmelerin asıl hedefinin Osman Paksüt olduğunu tahmin ediyorum. Benim üzerimden Osman Paksüt’ü hedef alıp istifaya zorluyorlar. Çünkü, Osman Bey’in Anayasa Mahkemesi üyeliği adeta altın değerinde. Paksüt istifa ederse, bürokrat kadrosundan Anayasa Mahkemesi’ne seçilecek yeni üyeyi doğrudan Cumhurbaşkanı seçecek.


ÇÖMEZ’İ BÜYÜKELÇİLİK DÖNEMİMİZDEN TANIYORUZ


Turhan Çömez’i, eşimin Bağdat Büyükelçiliği yaptığı dönemden bu yana tanıyoruz. O tarihte, Meclis Sağlık Komisyonu Başkanı ile birlikte Bağdat’a gelmişlerdi. Kendisiyle daha sonra, iki insanın sosyal ilişkisi çerçevesinde görüşmelerimiz olmuştur. Ancak bu görüşmelerde, yasadışı, suç oluşturacak hiçbir konu konuşulmamıştır.


Ben veya eşim, Turhan Çömez’in ‘Ergenekon’ zanlısı olduğunu nereden bileceğiz. İnsanların alınlarında mı yazıyor. Eşimin üstlendiği görevler nedeniyle, Hurşit Tolon’u da, Hilmi Özkök’ü de, İlker Başbuğ’u da yıllardır tanırız. AKP hakkında dava açıldıktan sonra Cemil Çiçek’le yemek yedik. Abdüllatif Şener’in karısı ile tanışırım, beni onunla tanıştıran da kişi Haşim Kılıç’ın karısıdır. Abdullah Gül’ün karısı da sık sık konuştuğum insanlardan. Her ‘merhaba’ dediğiniz kişiyle örgüt mü kurmuş oluyorsunuz? Anayasa Mahkemesi, kimseden emir almayan bağımsız bir kurumdur. 11 üyeden oluşan mahkemeyi Turhan Çömez mi etkileyecekmiş?


Kuzey Irak’ta bombalandık. Bu kadar tedirgin olmadım. Tutuklanma ihtimalini bile düşünüyorum.


İLGİLİ HABERLER İÇİN TIKLAYIN


Çömez'le AKP muhabbeti yapan Paksüt 'e ŞOK


Çömez, Bay ve Bayan X'ten kapatma diyalogları

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler