YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İddianameden çaprıcı detaylar
İddianameden çaprıcı detaylar
10 Eylül 2011 09:41
İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, ODATV iddianamesini kabul etti.

Gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık, Ergenekon terör örgütünün amaçları doğrultusunda faaliyet yürütmekle suçlandı. Bu gazetecilerce yazılan kitapların Ulusal Medya Planı çerçevesinde hazırlandığı iddianamede yer aldı...

Ergenekon terör örgütü soruşturması kapsamında hazırlanan 14 sanıklı ODA TV davası iddianamesi İstanbul 16.Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede, sanıklara yönelik suçlamalar 8 ayrı başlık altında anlatıldı. Sanıklar, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek, TSK’yı darbe yapmaya teşvik ve PKKterör örgütüne destek amaçlı faaliyetlerde bulunmakla suçlandı. Öte yandan sanıklara siyasi partileri ele geçirmeye yönelik çalışmalar yapma suçlaması yöneltildi. Soner Yalçın’ın Halk TV’yi almak için eski CHP BaşkanıDeniz Baykal’a şantaj yapmayı planladığı belirtildi.

İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede “Silahlı TerörÖrgütü Yöneticiliği” suçundan tutuklu bulunan Yalçın Küçük bir numaralı sanık olarak yer aldı. ODAT V’nin sahibi Soner Yalçın’- ın iki numaralı sanık olduğu iddianamede gazeteciAhmet Şık 9, eski emniyetmüdürüHanefiAvcı 10 ve gazeteciNedimŞener 11 no’lu sanık olarak yer aldı.

MEDYA YAPILANMASI

İddianamede Ergenekon Silahlı TerörÖrgütünün güncelmedya stratejisini ortaya koyan “UlusalMedya 2010” isimli dokümanın, daha önce yine Ergenekon sanıklarında ele geçirilen “UlusalMedya 2001” isimli dokümanla benzerlik gösterdiği ifade edildi. Ancak ilk defa ODA TV’den ele geçirilenUlusalMedya 2010 dokümanında, örgütünmedya yapılanmasını yeniden şekillendirmek ve özellikle Ergenekon davasının görüldüğü süreçtemedya organlarının ne tür stratejiler uygulayacağını belirlemek amacıyla yakın zamanda hazırlanan örgütsel bir doküman olduğunun anlaşıldığı kaydedildi.

“Ulusal Medya 2010” isimli dokümana ilişkin incelemede,ODA TV, Halk Tv, Ulusal Tv, Avrasya Tv, Kanal B ve Sözcü gibi yayın organları tarafından, Ergenekon ve benzeri davaların aleyhine yayın yapılması, kamuoyunun Ergenekon çıkarları doğrultusunda yönlendirme amaçlı haberlerle şekillendirilmesi, davayı yürüten kurumların yıpratılmasının bir yayın politikası olarak benimsenmesinin gerekliliğinin vurgulandığının görüldüğü belirtildi.

Halk TV için takiyye girişimi

İddianamede, CHP’nin kanalı olarak gündeme gelen Halk TV ile ilgili detaylar yer aldı. Soner Yalçın’dan ele geçirilen bir ve 04 Ocak 2011 tarihinde oluşturulduğu anlaşılan “HAKAN-HALKTV” isimli belgede televizyonun satış süreci ile ilgili ifadeler dikkat çekti. 4maddede sıralanan planda “Deniz Bey’e yönetimini Hakanlara-Sonerlere devredeceğiz diye takiyye yapıp, operasyonu alıştıra alıştıra yürütmek” ifadesi kullanıldı.

Yalçın’dan ele geçirilen dijitaller arasında bulunan belgede, “CHP’nin bizimgibimüttefik gazetecilere ihtiyacı var. Ama operasyon bu ay yapılmazsa çok geç olacak. Çünkü operasyonunmerkezini İstanbul’a taşıyıp, örgütlememiz ve seçimden sonra parti desteğimuhtemelen kesildiğinde kendi gelirleriyle ayakta kalacak hale yaklaştırmamız gerekiyor” ifadeleri kullanıldı.

Şık’ın kitabı başka ellerden

Ahmet Şık’a ait olduğu belirtilen ve internet ortamında yayınlanan İmamın Ordusu adlı kitap taslağı ile ilgili örgüt bağlantısının ortaya koyan detaylar iddianamede genişçe yer buldu. İddianamede ëörgütsel doküman’ olarak anılan çalışmanın ODATV’den ele geçirilen “Ulusal Medya 2010” adlı plan doğrultusunda hazırlandığı ve yapılan tümeklemelerin bu çalışmayı yaptıran örgütmensuplarına ait olduğu vurgulandı. Amacın ise Ergenekon davası sürecini etkilemek ve yönlendirmek olduğu belirtildi.

ODATV Şener’e çalışmış

Gazeteci NedimŞener’in ODATV’cilerle görüşmediğini hiçbir birlikteliğinin olmadığını savunmasına karşılık, bir belge bu savunmasını boşa çıkardı. ODATV’de yapılan aramalarda el konulan dijital veriler arasında “NEDİM” isimli bir klasör yer aldı. Bu klasör içinde yer alan bir belgede “Ergenekon Belgelerinde Fethullah Gülen ve Cemaat” isimli kitabın taslak halinin olduğu tespit edildi.

Belgenin oluşturulma tarihi 8 Nisan 2009 son kaydetme tarihinin ise 15 Mayıs 2009 olduğu görüldü. Kitabın ilk baskısının Temmuz 2009’da yapıldığına dikkat çeken savcılık iddianamede “Bu durumsöz konusu kitabın basılmadan önce ODATV’ye geldiğini ve ODATV çalışanları tarafından kontrolden geçtiğini göstermektedir “ tespitinde bulundu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler