YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İddianame'den ayrıntılar
Balyoz iddianamesinde 196 muvazzaf ve emekli subay Türkiye Cumhuriyeti hükümetini devirmeye teşebbüsle suçlanıyor.
İddianame'den ayrıntılar
07 Temmuz 2010 / 07:33 Güncelleme: 07 Temmuz 2010 / 16:18

'Balyoz Planı'na ilişkin iddianame, UYAP sistemi üzerinden İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne verildi.  Cumhuriyet Savcıları Mehmet Ergül, Süleyman Pehlivan, Ali Haydar ve Murat Yönder tarafından hazırlanan iddianamede eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim  Fırtına ile eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek'in ''şüpheliler'' arasında yer aldığı öğrenildi. Mahkeme, 15 gün içerisinde iddianamenin kabulüne ya da eksiklik görmesi halinde bunların düzeltilmesi için iadesine karar verecek. Balyoz'dan tutuklananlar planın icraya döküldüğüne yönelik somut bilgiler olmadığı, şüphelilerin statüleri gerekçe gösterilerek tahliye edilmişti.

TEŞEBBÜSTE BULUNDULAR

196 muvazzaf ve emekli subayın şüpheli olarak yer aldığı iddianamede 46 sanık hakkında takipsizlik kararı verildi. Dava, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren iskat ve vazife görmekten men etmeye etmeye teşebbüs suçundan açıldı. Dava açılanlar hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 147, 61/1, 31, 33 ve 40. Maddelerinden hüküm verilmesi isteniyor. Planlar, el yazısı notlar ve ses kayıtlarının delil olarak yer aldığı iddianamede şüphelilerin ellerinde olmayan sebeplerden dolayı hükümeti devirme suçunu tamamlayamadıkları, ama teşebbüste bulunduklarının tespit edildiği dile getiriliyor.

İKİ CAMİDE KATLİAM

Balyoz Darbe Planı 19 Ocakta Taraf Gazetesi'nin manşetiyle gündeme geldi.  2002 yılında hazırlandığı öne sürülen plana göre Fatih ve Beyazıt camilerine  bombalı saldırı düzenlenecekti. Eylemde özellikle yaralı sayısının fazla olması amaçlanıyordu.    Patlamanın ardından cemaat içindeki ajanlar halkın içine sızdırılmış provokatörlerle bir araya gelerek insanların sokağa dökecekti. Ardından sarıklı, cübbeli bir grubun yeşil bayraklarla hava kuvvetlerini basması sağlanacaktı. Bu olay sebebiyle asker sokağa çıkacak silah kullanmaktan bile çekinmeyecekti.

 Sıkıyönetim ilan edilebilmesi için Ege'de uluslararası kriz çıkartılacaktı. Bu amaçla bir Türk jetinin düşürülmesi sağlanacak bu olmazsa uçak bizzat cunta tarafından vurularak pilot şehit edilecekti. Patlama ve eylemlerin görüntüleri televizyonda yayınlanarak halkın panik olması sağlanacaktı. Canlı yayınlara çıkarak yorum yapması istenen emekli askerlerin planı bile yapılmıştı. Darbe esnasında 137 gazeteciyle işbirliği yapılacak, 36 gazeteci tutuklanacaktı.

TÜBİTAK: BELGELER GERÇEK

Balyoz Darbe Planı'nın gerçekliği yetkili kurumlar tarafından onaylandı. TÜBİTAK görevlisi 3 bilirkişiye yaptırılan son incelemede, bu konuda şüpheye yer olmadığı vurgulandı. Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Laboratuvarı ve TÜBİTAK'ın ilk raporu da bu yöndeydi. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler