YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İddianamede mantık hatası var
İddianamede mantık hatası var
05 Mayıs 2010 13:02
Erzincan'da 14 sanığın yargılandığı davanın duruşmasına saat 14:00'e kadar ar verildi.

Erzincan'daki ''silahlı terör örgütü''ne ilişkin 10'u tutuklu 14 sanığın yargılandığı davanın bugünkü duruşmasına saat 14.00'e kadar öğle arası verildi.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmanın bugün görülen öğleden önceki oturumunda, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Taner Aksakal, davanın iddianamesini sanıkların yüzüne karşı okumayı sürdürdü.

Savcı Aksakal iddianameyi okurken tutuklu sanıklardan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in de aralarında bulunduğu bazı tutuklu sanıklar ile sanık avukatlarının kendilerine sunulan iddianameyi okuduğu gözlendi.

Zaman zaman iddianameye ilişkin diğer tutuklu sanıklar ile konuştuğu ve kendilerine sunulan iddianamedeki bazı bölümleri kalemle işaretlediği görülen Cihaner söz alarak, savcı Aksakal'ın iddianameyi okurken, ''İ. o sırada Ankara'da idi, Ankara'da kalmıştı'' şeklindeki bir ifadenin geçtiği bölümü kastederek, ''İddianamede mantık hatası var'' dedi.

Tutuklu sanık Başsavcı Cihaner, Savcı Aksakal'ın duruşmada okuduğu iddianame ile kendisine cezaevinde sunulan iddianamenin okunan bölümü arasındaki sayfa sayısının da farklı olduğunu ifade etti.

Bu sırada savcı Aksakal, iddianamenin imla hatalarıyla birlikte okunduğunu ve yazı karakterleri nedeniyle sayfa sayısının farklı olabileceğini söyledi.

Duruma müdahale eden Mahkeme Başkanı Mustafa Karatay da iddianamenin okunması işleminin devam etmesini isteyerek, Cihaner'e, iddianamedeki mantık hatalarını savunmasını yaparken beyan etmesini söyledi. Başsavcı Cihaner de ''tamam'' dedi.

Daha sonra kaldığı yerden okunmasına devam edilen iddianame Savcı Aksakal tarafından 32. sayfasına kadar okundu.

Mahkeme Heyeti bu sırada duruşmaya saat 14.00'e kadar öğle arası verdi.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler