YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İddianame tamamlandı
İddianame tamamlandı
23 Mayıs 2010 13:06
Diyarbakır ve Şanlıurfa'da El Kaide'ye yönelik soruşturma kapsamında 4'ü tutuklu 16 sanıkla ilgili iddianame tamamlandı.

Terör örgütü El Kaide'ye yönelik Diyarbakır ve Şanlıurfa'da yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında  emekli cumhuriyet savcısının da bulunduğu 4'ü tutuklu 16 sanıkla ilgili iddianame tamamlandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame, 6. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, terör örgütü El Kaide yanlısı radikal ''Molla Muhammed'' lakaplı Mehmet Doğan liderliğindeki grubun Diyarbakır'da emekli savcı M.S.Ç. öncülüğünde faaliyet yürüttüğü belirtildi.

''EL KAİDE, M.D'NİN EMRİNE GİRECEK''

İddianamede, davaya konu terör örgütü El Kaide yanlısı radikal Mehmet Doğan grubu ve faaliyetleri detaylı bir şekilde anlatıldı. Güvenlik güçlerinin yaptığı istihbarat faaliyetleri neticesinde kamuoyunda ''Molla Muhammedçiler'' olarak bilinen ve Muş'ta faaliyet gösteren Mehmet Doğan grubunun, ''Hoca Abi'' dedikleri Mehmet Doğan'ı ''Mehdi'' olarak gördükleri ifade edildi.

Grubun, faaliyetlerini ''Mehdi hareketi'' olarak adlandırdıkları belirtilen iddianamede, şunlara yer verildi:

''El Kaide terör örgütünü de Mehdi'nin emrine girecek İslam ordusu olarak görmektedirler. Yakın bir zamanda Yahudilerle Müslümanlar arasında büyük bir savaş çıkacağı, her yerin kan gölüne döneceği, kendilerinin de bu savaşa hazırlanmalarının gerektiğini söylemektedirler. Silahlı eylem ve radikal söylemler çerçevesinde faaliyet gösteren El Kaide terör örgütü yanında ülkemizde daha önceki yıllarda silahlı eylemler gerçekleştiren İBDA/C ve Hizbullah terör örgütlerini destekledikleri, bütün Müslümanların kafirlere karşı verilen bu mücadeleleri de desteklemesi gerektiğine inanmaktadırlar.''

İstanbul merkezli faaliyet yürüten Mehmet Doğan grubunun liderliğini 1998 yılında imamlıktan emekli olan ''Molla Muhammet'' lakaplı Mehmet Doğan'ın yaptığı anlatılan iddianamede, ''Emekli olduktan sonra çevresinde radikal fikirleri savunan bir grup oluşturduğu, 2005 yılından itibaren fikirlerinin yayın evleri vasıtası ile kitap haline getirildiği, 2007'den sonra internet ortamında daha geniş kitlelere ulaşmaya başladığı tespit edilmiştir'' denildi.

USAME BİN LADİN REFERANS ALINIYOR

Türkiye'de dini istismar ederek radikal örgütlenmeler oluşturan yapıların, liderliğini Usame Bin Ladin'in yaptığı terör örgütü El Kaide'yi kendilerine referans aldıklarının belirtildiği iddianamede, şu ifadelere yer verildi:

''El Kaide Türkiye unsurlarına yönelik olarak yapılan operasyonlarda, yürütülen soruşturmalarda bu yapılanmaların kendilerine referans aldıkları örgütün düşünceleri doğrultusunda yapılar oluşturarak, direkt olarak örgütle bir bağlantıları görünmese de aynı amaç ve strateji ile hareket ederek ülkemizde eylemler gerçekleştirdikleri görülmektedir. Bilindiği üzere terör örgütünün Türkiye unsurlarınca, 15 Kasım 2003 tarihinde İstanbul Şişli ilçesinde bulunan Beth İsrael Sinagogu ile Beyoğlu ilçesinde bulunan Neve Şalom Sinagogu'na, 20 Kasım 2003 tarihinde ise Beyoğlu ilçesinde bulunan İngiltere Başkonsolosluğu ile Beşiktaş ilçesinde bulunan HSBC Bank Genel Merkez binasına yönelik eş zamanlı bombalı intihar saldırıları düzenlenmiş olup, bu saldırılar kamuoyunda büyük infial uyandırmıştır.''

EMEKLİ CUMHURİYET SAVCISI

İddianamede, tutuklu emekli cumhuriyet savcısı M.S.Ç'nin terör örgütü El Kaide yanlısı radikal Mehmet Doğan grubunun Diyarbakır yapılanmasında sorumlu düzeyinde faaliyet yürüttüğü belirtildi.

Sanık M.S.Ç'nin Diyarbakır yapılanmasının örgüt lideri Mehmet Doğan ile irtibatını sağladığı bildirilen iddianamede, ''Diyarbakır'da Medrese tabir edilen apartman dairesini kiralayarak bu yerin ihtiyaçlarını karşıladığı, diğer şüpheliler ile medrese tabir edilen yerde haftanın belirli günlerinde düzenli olarak toplanarak örgütsel içerikli ders yaptığı, özellikle genç kitleden eleman temin etmek suretiyle yine bu medrese ortamında dersler düzenlediği tespit edilmiştir'' denildi.

İddianamede, sanıklardan İ.T'nin dizüstü bilgisayarında yapılan incelemede ise terör örgütü PKK mensuplarınca çekilen ve örgütün propagandasını içeren 14 adet video dosyası ile örgüt mensuplarınca seslendirilen şarkıların yer aldığının tespit edildi.

15 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

İddianamede, şüphelilerin atılı suçu işlediklerinin tüm dosya kapsamından anlaşıldığı belirtilerek, ''Her ne kadar şüpheliler alınan beyanlarında atılı suçlamaları inkar etmiş iseler de, şüphelilerin evlerinde elde edilen örgütsel dokümanlar, kendi aralarında ve örgüt lideri ile yaptıkları telefon görüşmeleri, güvenlik güçleri tarafından düzenlenen fiziki takip tutanakları, şüphelilerin örgüt lideri Mehmet Doğan ile görüştüklerine dair ikrarları ve şüphelilerden elde edilen CD'lerin çözüm tutanağı birlikte değerlendirildiğinde şüphelilerin atılı suçu işledikleri tüm dosya kapsamından anlaşılmaktadır'' denildi.

Sanıklar M.S.Ç ve R.B. hakkında ''Örgütün faaliyetlerini düzenlemek suretiyle yöneticisi olmak'' suçundan 15, diğer 14 sanık hakkında da ''Örgüte üye olmak'' suçundan 10 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Sanıkların yargılanmasına önümüzdeki günlerde 6. Ağır Ceza Mahkemesinde başlanacak.
AA

fetoş
 // anıl dirlik
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
22 Haziran 2010 07:37
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler