YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İddianame kabul edildi!
İzmir'de ele geçirilen bomba yüklü araçla ilgili hazırlanan iddianame 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi...
İddianame kabul edildi!
16 Eylül 2010 / 10:53 Güncelleme: 16 Eylül 2010 / 10:53

İzmir'in Buca ilçesinde, haziran ayında, terör örgütü PKK'nın bombalı eylem amacıyla kente getirdiği belirlenen bomba yüklü aracın ele geçirilmesiyle ilgili hazırlanan iddianame, 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Terör suçlarına bakan özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Fatih Genç tarafından hazırlanan iddianamede, polise ''Buca'daki piknik alanına park edilen 34 YK 2170 plakalı otomobilde bomba olabileceği'' ihbarının yapıldığı, bunun üzerine Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerin hemen harekete geçerek otomobili takibe aldığı belirtildi.

Otomobilin, terör örgütü PKK üyesi olduğu daha önceden belirlenen Hakan Kızıl tarafından, babası olan BDT İlçe Başkanı Aslan Kızıl ve Müslüm Kirli'nin eskortluğunu yaptığı ayrı bir otomobil eşliğinde piknik alanına getirildiğine ve bu kişilerin piknik alanı sahibi Erkan Yılmaz'la diyalog içerisinde olduklarının tespit edildiğine yer verilen iddianamede, otomobilin takip edilerek zanlıların beklenmesinin risk oluşturması nedeniyle yapılan ihbardan iki gün sonra operasyon düzenlendiği, Aslan Kızıl ve Erkan Yılmaz'ın ilk gün, Müslüm Kirli'nin birkaç gün sonra yakalandığı, bombacı Hakan Kızıl ile otomobil sahibi Sait Eroğlu'nun ise yakalanamadığı kaydedildi.

''PARMAK İZLERİ TESPİT EDİLDİ"

İddianamede, 51 kilo 850 gram Amonyum Nitrat ve 1 kilo 150 gram A-4 plastik patlayıcı kullanılarak bagajdaki LPG tankı içerisine kurulan düzenekle oluşturulmuş ''otomobil bomba''nın ele geçirildiği, bombanın yüksek tahrip gücüne sahip, basınç ve parça tesirli olduğu belirtilen iddianamede,  şu bilgilere yer verildi:

''Otomobilde yapılan incelemede, bazı noktalarda ele geçirilen parmak izlerinin, 2001 yılından bu yana terör örgütü PKK adına kırsal bölgede faaliyetlere katılan ''Ahmed'' kod adlı Hakan Yılmaz'a ait olduğu belirlendi. Otomobilin, ele geçmesinden 15 gün önce, Diyarbakır'da Sait Eroğlu'nun adına tescil edildiği ve bu kişinin o tarihten sonra ortadan kaybolması, yapılacak eylemden bilgisi ve olayla bağlantısının olduğunu ortaya koydu. Terör örgütü üyesi Hakan Yılmaz, İzmir'e gelerek, eylem için keşif yapacağı süre içerisinde de aracı gizlemek amacıyla babası Aslan Kızıl'a teslim ettiği, olayın başından sonuna kadar Aslan Kızıl'ın oğluyla beraber olayın içinde olduğu, Aslan Kızıl'ın yakın arkadaşı Müslüm Kirli ve piknik alanı sahibi Erkan Yılmaz'ın da bomba yüklü aracı saklamak için yardımda bulundukları, terör örgütü üyesinin bombalı eylem için keşif yapıp yer belirleme dönemde bombalı aracın piknik alanında saklanması planlandığı anlaşılmaktadır.''

3 SANIK HAKKINDA 36 YILA KADAR HAPİS TALEBİ

Cumhuriyet savcısı Genç, tutuklu Aslan Kızıl ile firardaki şüpheliler Hakan Kızıl ile Sait Eroğlu hakkında terör örgütüne üye olmak ve izinsiz patlayıcı madde bulundurmak suçlarından 15 ile 36 yıl arası hapis, Müslüm Kirli ile Erkan Yılmaz hakkında da terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek suçundan 6 ile 13 yıl arası hapis cezası verilmesi talebinde bulundu.

İzmir'in Buca ilçesindeki piknik alanında, haziran ayında, bagajında tahrip gücü yüksek bomba yüklü bir otomobil ele geçirilmiş, olayla ilgili BDP Buca ilçe Başkanı Aslan Kızıl ve piknik alanının sahibi Erkan Yılmaz göz altına alınmış, daha sonra da Müslüm Kirli yakalanmıştı.

Aslan Kızıl tutuklanarak cezaevine konulurken, Müslüm Kirli ve Erkan Yılmaz tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Firardaki bombacı Hakan Kızıl ve otomobilin üzerine kayıtlı olduğu belirlenen Sait Eroğlu hakkında ise yakalama kararı çıkarılmıştı. (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler