YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İddianame kabul edildi
Van'da CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın da içinde bulunduğu araca yapılan taşlı yumurtalı saldırı ile ilgili hazırlanan iddianame kabul edildi...
İddianame kabul edildi
29 Temmuz 2010 / 12:06 Güncelleme: 29 Temmuz 2010 / 16:01

Deniz Baykal'ın Van'da uğradığı saldırıyla ilgili müfettiş incelemesi tamamlandı. Van Emniyet Müdürü hakkında sahtecilikten dava açıldı

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın olaylı Van gezisi ile ilgili inceleme yapan İçişleri Bakanlığı müfettişleri, İl Emniyet Müdürü Şükrü Rafet Mert'in 39 polis görevlendirmesine karşın, saldırıdan 3 gün sonra 163 kişilik ikinci bir görevli polis listesi hazırladığını ve buna ilk listenin hazırlandığı tarihi attığını saptadı. Rapor doğrultusunda Van Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan ve Emniyet Müdürü Mert'in ‘resmi evrakta sahtecilik’le suçlandığı iddianame, Van 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Van Emniyet Müdürü Şükrü Rafet Mert, TCK’nın 204’üncü maddesine göre 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

CHP Genel Başkanı olduğu 2 Nisan 2010'da, il kongesine katılmak üzere Van'a gelen Deniz Baykal, Ferit Melen Havaalanı'nda karşılanmıştı. Baykal, kongrenin yapılacağı Sıhke Caddesi üzerinde bulunan Beyaz Saray Düğün Salonu'na geldiği sırada bir grubun taşlı, yumurtalı saldırısına uğramış ve bu olaydan sonra da CHP yöneticileri, saldırıyı AK Parti'lilerin organize ettiğini ileri sürerek araştırılmasını istemişti.

Bu olaydan sonra İçişleri Bakanlığı, 2 mülkiye müfettişini 7 Mayıs 2010'da Van'a göndererek inceleme başlattı. Müfettişlerin yaptığı incelemenin ardından bir rapor hazırlandı. Müfettişler, gezi öncesi 39 polisin görevlendirildiğini, Van Emniyet Müdürlüğü'nün saldırıdan 3 gün sonra 163 kişilik ikinci bir görevli polis listesi hazırladığını ve buna ilk listenin hazırlandığı tarihi attığını saptadı. Müfettişlerin hazırladığı 17 sayfalık raporun ardından da savcılık olaya el koyarak soruşturma başlattı.


İDDİANAME KABUL EDİLDİ

Van Cumhuriyet Savcısı Resul Köse, soruşturma sonrası hazırladığı 3 sayfalık iddianameyi, 20 Temmuz 2010'da Van 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Mahkeme heyeti yaptığı inceleme sonrası Savcı Köse'nin hazırladığı 3 sayfalık iddianameyi bugün kabul ederek davayı açtı. Emniyet Müdürü Mert, TCK'nın 204'ü maddesine gören 3 yılla 8 yıl arasında hapis istemiyle yargılanacak. Savcı Köse, hazırladığı iddianamede şu ifadelelere yer verilmişti:

“CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın il kongresine katılmak üzere Van iline gelişi münasebetiyle Emniyet Müdürü Şükrü Rafet Mert tarafından 01.04.2010 tarihli emniyet tedbiri konulu emir yayanladığı, ancak sayın Deniz Baykal’ın kongre salonuna girişi esnasında pankartlı, yumurtalı ve taşlı saldırıya maruz kalması sonrasında yeterli önlem almadığı, ortaya çıkan görev zaafiyetini gizlemek amacıyla gerçek istihbari bilgiye dayanmadığı halde istihbari bilgi varmış gibi göstererek 02.04.2010 tarihli ikinci bir görev emri hazırladığı, bu görev emrinin 04.04.2010 tarihinde hazırlandığı halde 02.04.2010 tarihli olarak imza ettirdiği ve ilgili birimlere gönderdiği anlaşılmıştır. İddianamede ayrıca, şüphelinin savunmalarını suçtan kurtulma maksatlı olduğu, gerçeği ifade etmediği değerlendirilmiştir.”
Emniyet Müdürü Mert'in yıllık iznini kullandığı ve il dışında olduğu öğrenildi. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler