YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İddianame hazır
İddianame hazır
İddianame hazır
03 Temmuz 2008 / 08:12 Güncelleme: 03 Temmuz 2008 / 00:00

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, Ergenekon iddianamesinin hazır olduğunu, zanlılar hakkında terör örgütü kapsamında dava açılacağını bildirdi.


Başsavcı vekili, davanın görüleceği mahkemeye Nisan 2009'a kadar başka dosya verilmeyeceğini bildirdi. Son düzeltmeleri yapılan iddianame, yaklaşık 2 bin 500 sayfadan oluşuyor. Başsavcılık yetkilileri, soruşturma savcıları ve diğer bazı savcılar iddianamenin hukuki boyutunu tartışıyor. Savcılar, iddianamenin hukuki niteliklerini Yargıtay kararlarını dikkate alarak inceliyor.


Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP)'nin faaliyete geçmesinin ardından ilk defa bu kadar kapsamlı bir iddianame sunulduğu için sistem hata verdi. UYAP sisteminin, iddianamenin ilk 300 sayfasından sonrasını kabul etmediği öğrenildi. Bu nedenle savcılık yetkilileri, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'na başvurarak sistemin teknik sorununun giderilmesini istedi.


Önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklanması beklenen iddianamenin verilmesi ihtimali olan 6 mahkemede görevli ağır ceza hakimleri kendilerine başka dosya verilmemesini talep etti. Bu talep doğrultusunda, davanın görüleceği mahkemeye 2009 yılı Nisan ayına kadar başka dosya gönderilmeyecek.


UYAP'a göre, iddianamenin hangi mahkemeye sunulacağına müdahale edilemiyor. Bilgisayar sistemi sanık sayısı, suçun ağırlığı gibi verilere bakarak iddianameyi dosyanın büyüklüğüne göre otomatik olarak bir mahkemeye sunuyor. Başsavcı Vekili Çolakkadı, iddianamenin sayfa sayısının fazla olacağına dikkat çekerek, fotokopi olarak değil de CD ortamında sanıklara ve taraflara verilmesini isteyeceklerini belirtiyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler