YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İdare mahkemesi İpek'e kalkan oldu
İdare mahkemesi İpek'e kalkan oldu
06 Mart 2015 20:44
Trabzon İdare Mahkemesi, Akın İpek'e ait yurdun kapatılması ve Gümüşhane'deki madene patlatma ruhsatı verilmemesi kararlarını iptal ederek İpek'i korumaya aldı.

Trabzon İdare Mahkemesi, Gümüşhane'de faaliyet gösteren Akın İpek'e ait altın madenine patlatma ruhsatı verilmemesi ve babasının adını taşıyan yurdun kapatılması kararlarının yürütmelerini durdurdu. Gümüşhane Belediyesi, 3 Ağustos'ta, Fethullah Gülen'e yakınlığıyla bilinen Akın İpek'in babasının adını taşıyan Ali İpek Öğrenci Yurdu'nu işletme ruhsatı olmadığı gerekçesiyle mühürleyerek kapattı.

İpek'in avukatı Evren Murat Öztekin ise Trabzon İdare Mahkemesi'ne başvurarak yürütülmesinin durdurulmasını istedi. Bunun üzerine Gümüşhane Belediyesi de yurdun işletme ruhsatı bulunmadığı için kapatıldığını belirtti. Ancak hâkim Kadir Yıldız ve 2 üye "İleride telafisi güç zararlar doğacağı" gerekçesiyle 20 Ağustos'ta yürütmeyi durdurma verdi. 

2 karar da İpek'in lehine

Yine Akın İpek'e bağlı Koza Madencilik'in Gümüşhane Mastra köyündeki altın madenine valilik, patlayıcı kullanma belgesi vermedi. Koza Madencilik de yine Trabzon İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Gümüşhane Valiliği mahkemeye, maden şirketinin işletme ruhsatı olmayan alanda patlatma ruhsatını istediğini bildirdi. Ancak mahkeme geçen ay yine şirket lehine karar verdi. Trabzon İdare Mahkemesi Başkanı Kadir Yıldız böylece hem belediye hem de valiliğin savunmasını yok saymış oldu. Valilik ve belediye bir üst mahkemeye itirazda bulundu. Kadir Yıldız geçen yıl mahkemenin başkanlığına getirilmişti.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler