YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İçli: Cübbe giyme zamanı geldi
İçli: Cübbe giyme zamanı geldi
07 Haziran 2010 13:56
Bağımsız vekil Tayfun İçli, eski adalet bakanı Seyfi Oktay'ın gözaltına alınmasını eleştirdi.İçli "Zaman barolara ve savunma makamına yapılan saldırılara karşı koyma zamanıdır"dedi.

Eskişehir Bağımsız Milletvekili Tayfun İçli, Adalet eski Bakanı Seyfi Oktay'ın gözaltına alınmasını eleştirdi. İçli, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırması nedeniyle konunun gölgede kaldığını savundu.

Meclis'te konuşan Milletvekili İçli, Türkiye'de bir süredir temel hak ve özgürlükler alanında ihlaller yaşandığını ileri sürdü. Bu ihlallerin, hükümetin korumasında gerçekleştiğini savunan İçli, "'Son yapılan operasyonun adı yargı operasyonu olup, başta avukat Mehmet Cengiz olmak üzere, savunma avukatlarından dördü bu operasyon sonucu tutuklanmıştır. Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ise diğerleri gibi hukuk dışı ve çelişkili bir gözaltı ve soruşturmaya maruz bırakılmıştır. Hukuka aykırı soruşturma ve kovuşturmalarla avukatlık mesleğine ağır saldırıda bulunuluyor." dedi. 

İçli, son yıllarda siyasi iktidar desteği ve korumasıyla özel yetkili savcılar lehine, savunma makamı aleyhine fiili durum oluştuğunu ileri sürdü. İçli, şöyle dedi:

"Dün aydınlara, bilim insanlarımıza, gazetecilere, askerimize, güvenlik güçlerimize ve yargıçlarımıza iftira ve tertiplerle saldırıldı. Bugün ise avukatlarımıza ve eski Adalet Bakanı Oktay'a yapılıyor. Artık savunma makamının, avukatların cübbelerini giyme zamanı gelmiştir. Barolarımız, sadece mensuplarının hak ve çıkarlarını korumak ve kollamakla değil, savunma makamını temsilen tüm ulusun hakkını, hukuk devleti ilkesini korumakla görevlidir. Kendisini, mensuplarını haksız ve hukuka aykırı saldırılara karşı savunamayan bir makamın, bir mesleki birliğin, başkalarını savunabileceği de düşünülemez. Zaman, avukatlara, barolara, savunma makamına yapılan saldırılara karşı durmak zamandır."

AA

anayasa suçu...
 // ibrahim çelikoğlu
Bir siyasetçinin din kuralını getirmesi veya yassaklaması anayasanın laik devlet kavramına yassaktır.24'cü madde bunu her ne pahasına olursa olsun devletin laik düzenine müdahaleyi tam yassaklamıştır.Hiç bir siyasetçi devlet işlerine dini kuralları,pozitif veya negatifte olsa teklif edemez.Düzeni bozmaya kalkışıp beb karşı geldim diyemez.Oktaya dini bir müdahalede bulunulmamışken böyle laf etmesi kötü,bölücü niyeti ortaya koyuyor......
07 Haziran 2010 16:08
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler