YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İçişleri'nden JİTEM açıklaması
İçişleri'nden JİTEM açıklaması
12 Temmuz 2011 22:03
İçişleri Bakanlığı'ndan, "var mı yok mu?" tartışmalarıyla gündemdekini yerini koruyan JİTEM'le ilgili açıklama geldi. Öte yandan bakanlık 3 ilde yürütülen El Kaide operasyonları çerçevesinde 14 kişinin gözaltına alındığını duyurudu.

İçişleri Bakanlığı, 1987'de Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı bünyesinde kurulan Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığının adının 1988 yılında Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Grup Komutanlığı (JİTEM) olarak değiştirildiğini, birimin, 1990'da reorganizasyona tabi tutularak, tekrar önceki adıyla çalışmalarına devam ettiğini bildirdi.

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bölücü terörle mücadelede etkin istihbarat sağlanması amacıyla 1987 yılında İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı bünyesinde Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığının teşkil edildiği, söz konusu birimin adının 1988 yılında Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Grup Komutanlığı (JİTEM) olarak değiştirildiği ve 1990 yılına kadar faaliyetlerini bu çerçevede sürdürdüğü belirtildi.

1990 yılında reorganizasyona tabi tutulan bu birimin tekrar Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı bünyesinde Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığına dönüştürüldüğü kaydedilen açıklamada, söz konusu birimin çalışmalarına bu doğrultuda devam ettiği bildirildi.

14 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İçişleri Bakanlığı, El-Kaide terör örgütüne yönelik operasyon kapsamında Ankara, Bursa ve Yalova'da 14 kişinin yakalandığını bildirdi. Bakanlık, Diyarbakır karayolunda 1 Astsubay, 1 Uzman Çavuş ve 1 sağlık teknisyeninin kaçırıldığı ihbarına istinaden olay bölgesinde ivedilikle başlatılan kapsamlı operasyonel çalışmaların, güvenlik birimlerince tüm ihtimaller değerlendirilerek her alanda hassasiyetle yürütüldüğünü duyurdu.

İçişleri Bakanlığının internet sayfasında yer alan basın açıklamasında, istihbarat çalışmalarının ardından, El-Kaide terör örgütüne yönelik dün gerçekleştirilen operasyon kapsamında eylem hazırlığında olduğu anlaşılan 1 terör örgütü mensubunun, Ankara'nın Sincan ilçesinde gözaltına alındığı, operasyonda çok sayıda silah, mühimmat ve örgütsel doküman ele geçirildiği bildirildi. Açıklamada, adli makamların talimatları doğrultusunda bugün genişletilen operasyonlar sonucunda Ankara, Bursa ve Yalova'da toplam 14 kişinin yakalandığı, zanlılara ilişkin adli sürecin devam ettiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, 9 Temmuz'da Bingöl–Diyarbakır karayolunda yol kesen bölücü terör örgütü mensuplarınca 1 astsubay, 1 uzman çavuş ve 1 sağlık teknisyeni olmak üzere 3 kişinin kaçırıldığı ihbarına istinaden olay bölgesinde ivedilikle başlatılan kapsamlı operasyonel çalışmaların, güvenlik birimleri tarafından, tüm ihtimaller değerlendirilerek, her alanda hassasiyetle yürütüldüğü duyuruldu.

Bakanlık, dün, Samsun Ayvacık'ta faaliyet icra eden güvenlik birimlerince tespit edilen ve bölücü terör örgütü mensubu olduğu değerlendirilen 4 kişinin dur ihtarına uymayarak kaçması üzerine yaşanan çatışmayı müteakiben, 1 teröristin yaralı olarak ele geçirildiği, kaçan teröristlerin yakalanması amacıyla mücavir alanda icra edilen arama faaliyetlerinin titizlikle sürdürüldüğünü kaydetti.

Açıklamada, dün, Erzincan Refahiye'de faaliyet icra etmekte olan güvenlik birimleri ile bölücü terör örgütü mensubu olduğu değerlendirilen ve muhtemelen 2 kişi oldukları tahmin edilen şahıslar arasında çıkan çatışmada, 1 teröristin silahlarıyla birlikte etkisiz hale getirildiği, mücavir alanda icra edilen arama faaliyetlerinin titizlikle sürdürüldüğü de vurgulandı.


AA

el kaide neden kaçırsın???
 // ibrahim çelikoğlu
Bizim aklımızın aldığı;El Kaide PKK'larla işbirliği yapan kominist,din düşmanlarına kızmış olabilir.Yoksa kaçırsında ne yapsın.Koşaner entrikası.Bir çeşit din düşmanlığı.Dinsizleri dindar yapıp pislik atma manevrası......
12 Temmuz 2011 20:56
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler