YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İçişleri Bakanı Efkan Ala: Bu vatana ihanettir
Paralel Yapı tarafından yapılan TIR baskını görüntülerine en sert tepki İçişleri Bakanı'ndan geldi: Bu vatana ihanettir... Burhan Kuzu'ya göre de baskının amacı Türkiye'yi savaş yanlısı göstermek
İçişleri Bakanı Efkan Ala: Bu vatana ihanettir
16 Şubat 2014 / 09:18 Güncelleme: 16 Şubat 2014 / 09:26

 

Sabah Gazetesi'nin Adana'daki TIR baskınıyla ilgili yayımladığı şok görüntüler Ankara'da yankı buldu. Baskınla ilgili daha önce paralel yapıyı işaret eden ve olayın aydınlatılması için gerek mülkiye gerekse jandarma müfettişlerine talimat veren İçişleri Bakanı Efkan Âlâ, "Bu vatana ihanettir" değerlendirmesinde bulundu. 

"Türkiye çadır devleti değil"

Paralel devletin 19 Ocak'ta Adana'nın Ceyhan ilçesinde MİT'in TIR'larına yaptığı baskın için "vatana ihanet" tanımlaması yapan Bakan Âlâ büyük komplonun Türkiye'yi, El Kaide'ye yardım ediyor gibi göstermek olduğunu söyledi. Bu oyunun bozulduğunu belirten Âlâ, Sabah'ta yayımlanan şok görüntüler için şu yorumu yaptı:

"Türkiye'ye kurulan komplo tüm açıklığı ile ortaya çıktı. TIR baskınını organize eden malum çevreler, Suriye'de aynı zamanda El Kaide ile de mücadele eden meşru grupları engellemeye çalıştılar. Hatta El Kaide'nin ekmeğine yağ sürdüler. Türkiye, çadır devleti değil. Binlerce yıllık geleneği olan bir devlet. 3-5 kişinin veya onlara akıl verenlerin üstesinden gelecek güce ve kudrete sahip. TIR baskınını organize edenlerin Ankara'daki uzantıları da belirlendi. Bu olayın tanımı 'vatana ihanettir.' Eğer vatana ihanet suçuna bir örnek aranıyorsa, bu olay vatana ihanettir işte!" 

İşte o görüntüler:

Kuzu: Böyle bir yetkileri yok

Adalet Bakanlığı kaynakları da yaptığı değerlendirmede, bakanlık olarak TIR'lara yapılan baskınla ilgili işlem başlatıldığını açıkladı. Bakanlığın bu konuda taraf olduğunu belirten kaynaklar sürecin sonuna kadar yakından takip edileceğinin altını çizdi.

Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ise haber ve fotoğraflar için şunları söyledi:

"TIR'ların nereye kadar gideceği biliniyor esasen. Tam sınıra gelince arama yapılmak isteniyor. Bir defa böyle bir arama yetkisi yok...

Bu TIR'lar 2011 yılından beri gelip gidiyor. Bizim bildiğimiz gıda gidiyor. 'Silah gitsin' anlamına gelmez ama dengesiz güç var orada. Bazı ülkeler Suriye'ye en büyük silahları veriyor. Bu insanlar masum masum seyrediyor ve ölüyor. 2011'den beri giden bu TIR'lar 17 Aralık'tan sonra böylesine aşırı bir takibe tabi tutuldular.

17 Aralık operasyonunun bir ayağı bunların aranmak istemesi. Hedef çok net. Cenevre toplantılarında Türkiye'yi savaşı destekler konuma sokmak. Bunu yapmaya çalışıyorlar. Gazetedeki görüntüler çok vahim... Jandarma ve Emniyet bunu yasadışı talimatla yapıyor. Çünkü jandarma ve polisin böyle bir yetkisi yok... Yapılanın hedefi Türkiye'yi terör örgütleri, El Kaide'ye yardım ve yataklık eder duruma düşürmek, savaş suçlusu gibi göstermek." 

Muhalefetten de tepki

Sabah'ın yayımladığı görüntülere MHP'den de tepki geldi. 

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural: "Burada olan şey rezalet. Bir TIR'da silah olduğuna dair ihbar varsa, bu ihbarın MİT görevlisi olduğu bilinerek mi bilinmeden mi yapıldığı ortaya çıkarılmalı. Ya TIR'ları kontrol etmeseler de silah kaçakçısı olsaydı ne olacaktı. Devletin organları daha dikkatli çalışmalı." 

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu: "İstihbaratın içinde köstebek varsa, adam alırken ona göre alınması gerekir. MİT'in kendi içindeki adamlarından haberdar olması gerekir." 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler