YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İçişleri Bakanı Ala: Ciddi bulgular elde edildi
İçişleri Bakanı Ala: Ciddi bulgular elde edildi
14 Mart 2016 07:05
İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ankara'daki terör saldırısına ilişkin, "Ciddi bulgular elde edilmiştir. Ama kesin olarak yapan örgüt soruşturma tamamlanınca açıklanacaktır. Sanıyorum yarın bu araştırmalar neticelenir" dedi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala Başbakanlık Resmi Konutu'nda gerçekleşen güvenlik zirvesinin ardından, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile ortak açıklamalarda bulundu.

'Örgüt araştırma, soruşturma tamamlanınca açıklanacak'

"Ankara'da, Kızılay'da otobüs durağında bekleyen sivil vatandaşlarımıza seyir halinde patlayıcı yüklü bir araçla terörist saldırı düzenlenmiştir" bilgisini paylaşan Ala, "Bu terörist saldırıyı milletçe lanetliyoruz" ifadesini kullandı. Ala, şöyle devam etti:

"Bunu yapanların hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacağını teyiden tekrar söylüyoruz. Bu millet, çok problemlerin üstesinden gelmiştir. Bu tür saldırılar, milletin azim ve kararlılığını hiçbir zaman ortadan kaldıramayacaktır. Bu saldırı sonucunda yapılan şu ana kadarki tahkikatlarda ciddi emarelere ulaşılmıştır, ciddi bulgular elde edilmiştir. Ama kesin olarak yapan örgüt, sonuçlar tamamen elde edilip, soruşturma bu yönüyle, araştırma ve soruşturma tamamlanınca açıklanacaktır. Sanıyorum yarın bu araştırmalar neticelenir ve kesin kanaate varıldıktan sonra, bulgular tamamlandıktan sonra açıklanır.

'Terörle mücadele sekteye uğramayacak'

Elbette biz bu terörist saldırılarla şu anda yürüttüğümüz milletin huzuru için, demokrasimizin bekası için, ülkemizin birliği ve bütünlüğü için yaptığımız, yürüttüğümüz terörle mücadele sekteye uğramayacaktır, kararlılıkla sürdürülecektir. Türkiye bu sorununun da üstesinden gelecektir. Terörle mücadelede kararlılığımız hiçbir zaman bu tür saldırılarla engellenemeyecektir ve terör bu ülkenin ayağından pranga olmaktan bertaraf edilecektir. Bu ülke ayağındaki bu prangayı da milletin kararlılığıyla, vakur duruşla ve etkili bir mücadeleyle ayağından söküp atacaktır."

'Milletin huzuru için ortaya koyduğumuz mücadele devam edecek'

Vefat eden vatandaşlara Allah'tan rahmet dileyen Ala, "Onlar bizim şehitlerimizdir. Yakınlarına başsağlığı diliyorum, yaralılara acil şifalar diliyorum. Milletimize buradan huzur ve güvenleri için ortaya koyduğumuz mücadelenin devam edeceğini ve sonuçlandırılacağını söylemek istiyorum. Milletimiz birçok meselenin bizler tarafından nasıl çözüldüğünün şahididir.

Elbette şimdi ortaya koyduğumuz hedefleri engellemeye yönelik, Türkiye'nin hedeflerini engellemeye yönelik bu tür terörist saldırılarla Türkiye'nin yolunu kesmeye çalışanlar da bilsinler ki Türkiye'nin yolunu kesemeyeceklerdir ve Türkiye yoluna büyük bir kararlılıkla, azimle devam edecektir" şeklinde konuştu. 

"Tedbirleri gözden geçiriyoruz, alıyoruz ve uygulamaya koyuyoruz" 

Bakan Ala, gazetecilerin, başka şüpheli araç bulunup bulunmadığına ilişkin sorusu üzerine, dünyanın hiçbir yerinde terör saldırısının yüzde yüz engellenemeyeceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Şunu söyleyeyim, milletimizin huzuru için daha önce de açıkladık ne kadar yakaladığımızı. Son derece ciddi bir biçimde bu tür araçlarla ya da bu tür hazırlıklarla ya da bu tür terörist saldırı olabilme ihtimalleri ile hepsini dikkate alarak mücadele ediyoruz. Gerekli tedbirleri, sonuna kadar bütün ayrıntılarıyla alıyoruz ama tekrar söylüyorum, seyir halinde patlayıcı yüklü bir araçla yapılmıştır bu saldırı. Buna ilişkin de, bunlara ilişkin de son derece ciddi tedbirler alınıyor, gözden geçiriliyor. 

Biliyorsunuz çok ciddi, her türlü ihtimali dikkate alan genelgeler yayınladık, uygulamalar yapıyoruz ama dünyanın her ülkesinde maalesef terör yüzde yüz engellenebilen bir saldırı türü değil. Ama yüzde yüz engellemek için çalışmak bizim görevimiz ve vazifemiz, onu yapıyoruz. Bundan sonra da vatandaşlarımız bilsinler ki her türlü ihtimali değerlendiren, dikkate alan tedbirleri gözden geçiriyoruz, alıyoruz ve uygulamaya koyuyoruz."

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler