YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İçimizdeki Birinci İsrail yıkılıyor
Ülke TV'de, ekonomik gelişmeleri yorumlayan Nevzat Çiçek, ilginç örneklerle Türkiye'nin içinde bulunduğu durumu değerlendirdi.
İçimizdeki Birinci İsrail yıkılıyor
29 Ocak 2014 / 07:38 Güncelleme: 29 Ocak 2014 / 08:16

Ülke TV'de Turgay Güler'in moderatörlüğünü yaptığı Sıradışı programında Nevzat Çiçek ve İbrahim Kahveci gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Erdoğan'ın "paralel devlet" şeklinde nitelediği yapıyı yorumlayan Nevzat Çiçek, daha önce de dillendirdiği tanımlamasını tekrarladı. Çiçek, "içimizdeki Birinci İsrail yıkılıyor" dedi.

İşte Nevzat Çiçek'in konuyla ilgili o sözleri:

İçimizdeki birinci İsrail yıkılıyor

Yine İbrahim Bey'le katıldığımız bir programda, ben birşey söylemiştim. İçimizdeki Birinci İsrail yıkılıyor diye.

Ben bunu çok dillendirdiğimde insanlar "niye Birinci İsrail yıkılıyor" diyorsun diye soruyorlar. Çünkü İsrail kurulduğu zaman, onu kuranlar İkinci İsrail'i kuruyoruz dediler. Birinci İsrail'i kuruyoruz demediler. Bu ayrıntıyı bir tarafa yazalım.

Türkiye ekonomisi milli değil oluşturulan bir ekonomidir

Nevzat Çiçek, Türkiye ekonomisiyle ilgili ilginç bir tespitini de yine sıradışı tanımlamalarla, örneklerle anlattı. Çiçek şöyle konuştu:

Türkiye'nin ekonomisi oluşturulan bir ekonomidir. Milli bir ekonomi değildir. Milli bir ekonomiden ziyade daha çok, "distribütör" ekonomi diye ifade edilen bir ekonomi tarzıdır. Yani sürekli olarak kontrol altında tutulan, sürekli olarak pazar gibi görülen, bu pazarla birlikte de bir aşağılanma duygusunun empoze edildiği bir ülke.

Şu ana kadar oluşturulan ekonomi modeli, dikkat ettiyseniz, iktisat kongrelerindeki tartışmaların da ana kaynağıdır. Devletçi mi olacağız? Olmayacak mıyız? Nereye kadar devletin sınırı?

Her şey var helvayı yaptırmıyorlar

Türkiye'de yetişmiş insan gücü var, genç nüfus var, jeopolotik konum var. Mesele, herşey vardı ama helvayı yapacak irade yoktu. O helvayı yapacağı zaman gazı kesen, şekeri vermeyen, ununu vermeyen herkese karşı irade lazımdı. O irade şu an karşıda duruyor. O irade durmaya çalıştığı andan itibaren bir şekilde birileri devreye girdi, Başbakanlar asıldı, zehirlendi, adı konmamış 93 darbeleri yaşandı.

Türkiye'nin projeleri 130 ülkenin milli gelirini geride bıraktı

Nevzat Çiçek'in aktardığı bir diğer ilginç bilgi ise, Türkiye'nin şu anki büyük projeleriyle ilgili istatistik oldu. Çiçek, bu projelerin toplam maliyetinin 130 ülkenin milli gelirlerini geride buraktığını söyledi.

Nevzat Çiçek, bu projelere örnek olarak, 3. Havalimanı, kanal projeleri, denizaltı projeleri, 3. Köprü projesi, otoyollar, GAP projesi gibi projeleri sıraladı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler