YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İçerideki ve dışarıdaki PKK karşı karşıya gelebilir!
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, PKK'nın hükümetin kamu düzenini sağlama çağrısına verdiği cevapta "Sömürgeci güç"noktasına dikkat çekerek, "İçerideki ve dışarıdaki PKK karşı karşıya gelebilir" dedi.
İçerideki ve dışarıdaki PKK karşı karşıya gelebilir!
27 Aralık 2014 / 05:35 Güncelleme: 27 Aralık 2014 / 07:57

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın moderatörlüğünü yaptığı 'Sivil Düşünce' programında, Celal Kazdağlı, Erkin Ekrem ve Tamer Korkmaz gündemi değerlendirdi.

Programın gündemini Avrupa'da yaşanan İslamofobik hareketler, CHP içindeki karışıklık ve Çin'in İslamofobik baskısına maruz kalan Uygur Türkleri oluşturdu.

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın konuşmasında öne çıkan kesimler şöyle:

Batı'daki İslam ve Müslüman karşıtı eylemler ne anlama geliyor?

"Avrupa'da son günlerde yaşanan İslam ve Müslüman karşıtı hareketlerin ırkçı hareketlerle doğrudan bağlantısı var. Ancak Avrupa bu sorunu çözüme kavuşturmak için aklını başına almalı."

"İki sene önceki rakamlara göre Almanya'daki Türklerden, Alman Hükümetinden işsizlik maaşı alanların sayısının 672 bin olduğu ifade ediliyor. Bu kişilerin ücreti çalıştığı dönem ki aldığı ücrete göre değişiyor. Bu 672 bin kişinin ortalama aldıkları ücretin ise 1200 Euro olduğu belirtiliyor. Bunu 672 bin ile çarptığımızda yaklaşık 810 milyon Euro gibi bir rakam çıkıyor. Yıllık olarak hesaplanırsa Almanya'nın sosyal güvenlik kurumuna 10 milyar Euro gibi bir miktara tekabül ediyor. Bu da TL ile 25-30 milyar TL'ye denk geliyor. Avrupa'da ki İslam ve Müslüman karşıtı hareketlerin temelinde yer alan ekonomik sıkıntıların bir çıkış noktası da burası olabilir."

"Avrupa'da 5 milyon Ortodoks'un Brüksel'de temsilcisi var. Ama 18 milyon Müslümanın Brüksel'de bir temsilcisi yok."

PKK'nın çözüm süreci ile ilgili açıklaması ne anlama geliyor?

"PKK bugün yaptığı açıklamada hükümetin çözüm sürecinde kamu düzeninin sağlanması şartına karşılık gelebilecek cümleler kullanarak önemli bir adım attı. Açıklamaya göre örgütün gençlik yapılanması eylemlerde yüz kapatma, halk otobüsü yakma, kepenk kapattırma eylemlerine son verme kararı aldı. Ancak burada çarpıcı bir cümle var. Diyor ki, "Maske takma, otobüs yakma, kepenk kapattırma, iş makinesi yakma gibi eylemler ve benzeri hareketlerde bulunanlar sömürgeci güçlerin ajanları olarak değerlendirilecek" deniliyor."

"Burada şöyle bir durum ortaya çıkabilir. Yerli PKK ve yabancı PKK karşı karşıya gelebilir.Çünkü yerli PKK çözümü isterken yabancı PKK bunu istemiyor. Açıklamada yer alan sömürgeci güçlerin ajanları olarak değerlendirilecektir kısmının devamı da şu olsa gerek, kendi içlerinde bir ceza mekanizmaları var ve o usullere göre cezalandırılacaktır şeklinde anlamak lazım."

Bu iş çocuk oyuncağı mı?

"Türkiye Değişim Hareketi diye bir hareket başlattın. Onu Kılıçdaroğlu Genel Başkanlığa aday olduğunda bıraktın. Ama CHP üyesi değildi ihraç edilmişti. Hatta CHP'nin o zaman ki genel sekreteri gidip törenle kaydını yaptı. Şimdi bu nasıl bir Türkiye Değişim Hareketidir ki, Mustafa Sarıgül yerel seçimlerde aday oluyor, kazanamıyor sonrasında Hayri İnönü'ye kafa tutuyor. Ve sonra Türkiye Değişim Hareketi'nin başına tekrar geçeceğinden bahsediyor."

Stratejik Düşünce Enstitüsü Uzmanı Doç. Dr. Erkin Erdem ise Doğu Türkistan'da Çin zulümü altında yaşayan Müslümanların durumunu şu cümlelerle özetledi:

Camiye devlet memuru giremez. Gençler giremez. Parti üyesi giremez. 70 yaşın altı giremez. Kadınlar giremez. Dini müdahale sadece camide kalmıyor. İnsanların evlerine kadar gidiyor. İnsanların üzerinde baskı olduğu için evlerinde dinlerini yaşamaya çalışıyorlar. Ancak baskınlar yapılmaya başlanıyor. O zaman da etki tepki meselesi çıkıyor. Ve Müslüman halk tepki gösteriyor.

 

KANALAHABER / ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler