YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İç ve batı ısınıyor, doğu soğuyor!
Meteoroloji Genel Müdürlüğü iç ve batı bölgelere müjdeyi verdi. Sıcaklıklar 8 ila 10 derece arasnda aratacak. Doğu'ya ise iyi haber yok hatta havalar daha da soğuyacak. Bu arada Meteoroloji hem kuvvetli yağış hem de don uyarsında bulundu...
İç ve batı ısınıyor, doğu soğuyor!
21 Ocak 2012 / 08:36 Güncelleme: 21 Ocak 2012 / 08:36

 

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz Orta Akdeniz üzerinden gelen ılık ve yağışlı sistemin etkisi altına girdi. Batı bölgelerde görülecek olan yağışların; öğle saatlerinde İzmir, Aydın ve Muğla çevrelerinde, gece saatlerinde Antalya'nın doğu ilçeleri ile Isparta çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. İç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI :İç ve Batı bölgelerimizde kuvvetli lodos ile birlikte hissedilir derecede (8 ila 10) artacak, doğu bölgelerde 2 ila 4 derece azalacak.

RÜZGAR :Genellikle güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, Marmara, Batı Karadeniz ve Ege'de öğle saatlerine kadar kuvvetli (40-60 Km/Sa) olarak esmesi bekleniyor. Öğle saatlerinden itibaren Marmara ve Güney Ege Kıyılarında kuzey ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden kuvvetli (30-50 km/s) olarak esmesi tahmin ediliyor.
UYARILAR
KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; öğle saatlerinden itibaren İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya'nın doğu ilçelerinde sağanak; gece saatlerinde Isparta çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.
BUZLANMA VE DON UYARISI: İç ve doğu bölgelerde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.
ÇIĞ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KAR ERİMESİ UYARISI: Batı Karadeniz'de lodos ve ilave yağışlar nedeniyle meydana gelebilecek kar erimelerinin oluşturabileceği olumsuz şartlara karşı (Sel, su baskını vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMZİDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, akşam ve gece saatlerinde Bilecik çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; bölge genelinde öğle saatlerine kadar güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden; öğle saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden kuvvetli (30-50 km/sa) olarak esmesi tahmin ediliyor.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinden itibaren bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden itibaren İzmir, Aydın ve Muğla çevrelerinde kuvvetli olmak üzere, Kıyı Ege'de sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; Kıyı Ege'de sabah ve öğle saatlerinde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa), akşam ve gece saatlerinde Güney Ege kıyılarında kuzey ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden kuvvetli (30-50 km/s) olarak esmesi tahmin ediliyor. Sabah ilk saatlerde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

AKDENİZ: Parçalı zamanla çok bulutlu, sabah saatlerinde Batı Akdeniz ile öğle saatlerinden sonra bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sağanak, Burdur ile gece saatlerinde kuvvetli olmak üzere Isparta çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

İÇANADOLU:Parçalı ve çok bulutlu, ilk saatlerde Ankara, Çankırı ve Kırıkkale öğle saatlerinden itibaren batısının (Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırıkkale ve Konya) karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte, bölgenin doğusunda yer yer sis bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, zamanla bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışlar, kıyılarda yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; bölge genelinde öğle saatlerine kadar güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (30-50 km/sa) olarak esmesi tahmin ediliyor. Lodos ve ilave yağışlar nedeniyle meydana gelebilecek kar erimelerinin oluşturabileceği olumsuz şartlara karşı (Sel, su baskını vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekmektedir.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, ilk saatlerde Amasya ve Çorum çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde eğimin fazla olduğu alanlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Kuzeyinde kuvvetli olmak üzere, bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğu kesimlerinde eğimin fazla olduğu alanlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı, zamanla batısı çok bulutlu akşam ve gece saatlerinde Adıyaman, Gaziantep ve Kilis çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler