YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İç Güvenlik Yüksek Kurulu ve Genel Sekreterlik olu
İç Güvenlik Yüksek Kurulu ve Genel Sekreterlik olu
İç Güvenlik Yüksek Kurulu ve Genel Sekreterlik olu
22 Ekim 2008 / 21:20 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İçişleri Bakanlığı, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu'nda alınan ve Milli Güvenlik Kurulu tarafından da benimsenen koordinasyon kurulu oluşturulması yönündeki çalışmalarını yoğunlaştırdı.
 


Bu çerçevede bakanlık, terörle mücadeleyi daha etkin kılmak için İç Güvenlik Yüksek Kurulu ve ve bir Genel Sekreterlik oluşturacak.


Bakanlık bünyesinde İç Güvenlik Yüksek Kurulu ve Genel Sekreterliği oluşturulması İçişleri Bakanlığı'nın konumunun de değişeceği ve Başbakan Yardımcılığı seviyesine çıkartılmasınında planlandığı öne sürüldü.


İç Güvenlik Yüksek Kurulu ve Genel Sekreterliği; istihbarat birimleri arasında bilgi paylaşımı, koordinasyon, terörle mücadele stratejisinin belirlenmesi, ilgili kurumların bilgilendirilmesi konularında aktif görev yapacak.


Bu oluşum kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü'nün müşteşarlığa dönüştürüleceği, Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın ise Güvenlik Kurulu'na etkin mücadeleyi artırmak için bağlanacağı belirtildi. Terör örgütüyle daha kapsamlı mücadele için Batı ülkelerinde ve Ortadoğu'da temsilciliklerin kurul bünyesinde açılması planlanırken, terör örgütüne katılım ve dış desteklerin önlenmesi için yoğun bir çalışma içine girileceği öğrenildi.


İç Güvenlik Kurulu'nun kamuoyuna hesap verir bir mekanizmaya sahip olacağı ve örgütün çökertilmesi için askeri mücadelenin yanısıra ekonomik, sosyal ve psikolojik alanda da neler yapılabileceğine yönelik plan ve stratejiler geliştireceği kaydedildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler