YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İç güvenlik paketinin tam kapsamı ne? Ve paketin bilinmeyenleri...
TBMM İçişçileri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Sinop Milletvekili Mehmet Ersoy, tartışmalara neden olan iç güvenlik paketinin bilinmeyenlerini ve ayrıntılarını anlattı.
İç güvenlik paketinin tam kapsamı ne? Ve paketin bilinmeyenleri...
25 Şubat 2015 / 09:11 Güncelleme: 25 Şubat 2015 / 09:12

Kanal A'da yayınlanan ve Fatin Dağıstanlı'nın hazırlayıp sunduğu Türkiye'nin Seçimi programının bu haftaki konuğu TBMM İçişçileri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Sinop Milletvekili Mehmet Ersoy idi. Ersoy programda yaptığı değerlendirmede İç Güvenlik Paketi'nin amaçları, bilinmeyenleri ve eksikliklerini gün yüzüne çıkardı.

İşte TBMM İçişçileri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Sinop Milletvekili Mehmet Ersoy'un konuşmasında öne çıkan kısımlar:

"Aslında iç güvenlik paketi dediğimiz paket, gerçekten bir güvenlik reformu paketiydi. Bu paket molotofa ve maskeye kurban gitti. Her şeyden önce bunu ifade etmek istiyorum. Sanki biz İç güvenlik paketi deyince, molotof ve maske için mücadele ediyor, polise bir takıjm yetkiler verip, halkımızın temel hak ve özgürlüklerini kısıtlayacak düzenlemelerle, daha güçlü bir devlet aygıtı yaratmaya çalışıyormuşuz gibi bir algı oluştu."

"İç güvenlik paket, 132 maddeden oluşuyor. Sadece bir bölümünde ilk 20 maddesinde, polisin suç ve suçlu ile mücadele ederken, daha doğrusu devletim kurumlarının suç ve suçlu ile mücadele ederken, önlemeye yönelik düzenlemelerinde hangi yetkileri kullanabileceğini düzenleyen bir bölüm olmanın yanında, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Teşkilat yapısını bütünü ile yeniden düzenlenmesini, Polis Akademisi'nin tümüyle yeniden düzenlenmesini, Jandarma Teşkilatının, Sahil Güvenlik Komutanlığının, bağlılık, tayin, atama, disiplin ve sicil durumlarının yeniden düzenlenmesini, Nüfus hizmetleri başta olmak üzere verilen bir çok hizmete vatandaşlarımızın çok daha kolay ulaşabilmesi, ileri teknoloji ve iletişim imkanlarını içeren çok önemli düzenlemeler içeriyor. Evde ifade alma hakkı vatandaşımızı verilecekti.

Hükümet İç Güvenlik Yasasına neden ihtiyaç duydu?

"Kobani eylemlerinden önce İçişçileri Bakanlığında yapılan değişiklerle hizmetlerin daha kolay verilmesini sağlamaktı. Kobani bahaneli eylemlerden sonra, polisin yetkilerine bazı kanunlarda değişiklik yaparak bazı eylemlerin cezasını artırarak ilaveler yaptık, Kamuoyunda tartışılan kısım tam burası."

Polis devleti mi kurulmak isteniyor?

"Biz baskıcı bir devletin otoriter bir devletin neler yapabileceğini yaşayarak ve görerek bugünlere gelmiş bir kadroyuz. Türkiye bunlardan çok çekti. Bu dillendirilen şeylerden çoğu zaten uygulamada var biz sadece eklemeler yapıyoruz. Mesela makul şüpheden kastımız şu, Polise kişilerin üstüne ve araçlarının görünmeyen kısımlarını arama yetkisi vermemiz. Bir diğeri önleme istihbaratı. Zaten halihazırda polis 24 saate kadar dinleme yapabiliyor. Bunu 48 saate sadece şu ihtiyaç için çıkarıyoruz. Özellikle cumartesi pazara denk geldiğinde hakimlerden karar almak zor oluyor. Ancak dinlemeye ara vermek soruna yol açıyor. Üçüncü mesele gözaltına alma meselesi. Şimdi aramada savcı kararı gerekiyor. Zaten savcılar makul bir şüphe ile ilettiğiniz takdirde arama izni veriyor. Ancak tek savcının yetkili olduğu yerlerde emniyet yetkilileri savcıya ulaşana kadar, vatandaş mağdur ediliyor. Hayır biz polise yetkiyi vermiyoruz. Savcının yerine mülki amirin belirlediği, güvenlik amiri verecek bu izni. Ama polisin daha rahat ulaşabileceği, amirinden izin alacak olması esas itibari ile vatandaşın mağduriyetini giderecek."

"Kobani, olaylarından sonra işin güvenlik boyutu öne çıktığı için, onunla ilgili yapılan düzenlemeler daha öne alınarak, diğerleri gölgelendi. Hatamız olabilir, derdimizi çok iyi anlatamamak gibi bir yanlışımız olabilir. Ancak burada siyasi partiler ve meslek odaları işi sadece polise yetki vermeye odakladı."

"Biz düzenlenen bir toplantı ya da mitinglere vandalların ve provokatörlerin girmesini engellemek istiyoruz. Diyebilirsiniz ki bunda niyetiniz doğru ama hatalarınız var. Ama kimse bize böyle bir teklifle gelmedi.Biz bu tasarıyı oluştururken, yaptığımız düzenlemelerde her zaman değerlendirmelere açık olduk."

"Sapan adı mancınık olarak değiştirilebilir"

"Sapan çocukların kuşlara taş atarken kullandığı bir alet değil. Bir mancınık düzeneği olan ve etkili ve uzak noktaları demir bilyeler fırlatıp, insanlara etkili zararlar verebilen bir alet. Bunun adı mancınıkta olabilir. Biz bunu hep söylüyoruz. Bu kanunla ilgili düzenleme önerileriniz varsa buyrun gelin. Hatta geçirdiğimiz düzenlemeleri bile yeniden düzenleme yoluna gidebiliriz. Molotof zaten Yargıtay'a göre silah. Molotof zaten kanunda silah, neden karşı çıkılıyor"

"HDP'nin en çok karşı çıktığı şey mülki idare amirlerine yaygın şiddet konusunun önlenmesi noktasında verdiğimiz yetkiler. Bunlar valiler ve bazen kaymakamlar. Bir yerin güvenliği ve huzuru mülki idare amirine bağlı sağlanır. Savcılar ancak suç işlendikten sonra devreye girerler. Biz burada daha çok önleyici hizmetlerden bahsediyoruz."

"Emniyette yüzde 80 oranında paralel yapılanma olduğu iddiaları doğru değil. Muhalefet bürokratik vesayetçi anlayışından kurtulamıyor ve siyasetçi olamıyor. Bunlar yönetme idaresini halkın seçtiklerine vermiyorlar. "

Emniyette devrim!

"Emniyette terfi sistemine gelen eleştirilerde haksızlık yapılıyor. Terfi sistemine göre çalışan da çalışmayan da süresi dolduğunda teri alıyor. Bugün sahada olması gerekirken, koltukta oturan 1700'ün üzerinde emniyet müdürü var. Asıl rahatsızlıklar bundan."

"Biz güvenlik bilimleri fakültelerini kapatacağız ve buralardaki öğrencilerimizi İktisadi İdari Bilimler Fakültesine aktaracağız. Emniyet teşkilatında komiser yardımcılığı görevi için sadece bu fakülteden değil diğer fakülteler de imkana dahil olacak"

Jandarma İçişleri Bakanlığına bağlanacak

Jandarma bu ülkenin asayişinde yüzde 95'ine hakim. Emniyet ise yüzde 5'ine. Jandarma özerk bir yapıya sahip olduğu için Kaymakamlar ve Valiler bu konuda sorun yaşıyor. Bir İl ya da İlçe düşünün idareden mülki amir sorumlu ama Jandarma ona bağlı değil. Siyasetçi hata yapabiliyor ama bir Uzman Çavuş hata yapmıyor öyle mi?"

"Muhalefet bazı durumları çarpıtarak, 7 Haziran'da milletin tercihinin AK Parti'den yana olacağını bildiği için bunlar kazanmasından ne olursa olsun diyor."

 

KANALAHABER / ÖZEL İÇERİK

akademi ve kolejlerin
 // selim
neden kapatıldığını bilmeyenler var. başkalarına yaşam hakkı tanımayan bir görüşün çiftliği haline dönmüş neresi varsa kapatılmalı....
25 Şubat 2015 Çarşamba 10:50
09:41
 // e güzel
Akademi ve koleji kapatmak nasil bir reform ve özgürlük bunuda anlatsinlar. 12 eylul dahil 28 bile böyle bir uygulama yok.nasil bir adalet ve özgürlük......
25 Şubat 2015 09:41
yuhhh
 // Hasan bora
Salak adam Mezuniyetin e 2 ay kala çocukların hakları hayalleri ellerinden alınıyor bu zulüm degilmi...bumu sizi n reformunuz...
25 Şubat 2015 Çarşamba 09:20
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler