YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İç Güvenlik Paketi" TBMM Genel Kurulu'nda
"İç Güvenlik Paketi" TBMM Genel Kurulu'nda
22 Şubat 2015 09:41
İç güvenlik paketine ilişkin tasarının 3 maddesi kabul edildi

TBMM Genel Kurulu'nda, "iç güvenlik paketi" olarak bilinen, Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın ilk 3 maddesi kabul edildi.

Genel Kurul'da, tasarının maddeleri üzerindeki görüşmeler sürüyor.

Oturma eylemi yapan milletvekilleri, "Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız, ya siz" diye slogan attı.

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, tasarının maddeleri üzerindeki önergeleri okutmaya başlayınca muhalefet milletvekilleri tepki gösterdi.

Bahçekapılı, "Sizin yaptığınız eşkıyalık" diye bağıran CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'a, "Eşkıya da sensin, hırsız da sensin" karşılığını verdi.

Konuşmak için kürsüye gelen Altay'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "İç güvenlik yasasına karşı çıkmak terörle mücadeleye karşı çıkmaktır. Ne yaparlarsa yapsınlar, bu Parlamento'dan her türlü engellemeye rağmen bu yasa çıkacaktır" sözlerini söylemesini, AK Parti'li milletvekilleri uzun süre alkışladı. AK Parti'li milletvekilleri, Altay'ın, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, "İç güvenlik yasası ya çıkacak, ya çıkacak" sözlerini söylemesini de alkışlayarak karşıladı.

Altay, "Biz bu filmi 4 4 4'te de görmüştük. O zaman da birkaç gün toleranstan sonra dönemin Komisyon Başkanı Nabi Avcı, muhalefetin bütün söz taleplerine kulağını tıkayarak, okutturup okutturup oylattı. Sizin burada yaptığınız kanun dışılıktır. Sayın Başkan orası sizin babanızın çiftliği değil. Benim nezdimde eşkıyasınız, Başkanvekili değilsiniz" ifadelerini kullandı.

Bahçekapılı, Altay'a "Çok da umurumdaydı" yanıtını verdi. Altay'ın, "Sayın Başkan siz eşkıya mısınız " sözlerine de Bahçekapılı, "Sana ne" karşılığını verdi.

Engin Altay, "Bu günaha ortak olmayın. Eğer olursanız öbür dünyada hesap veremezsiniz. Bu zorba tutumunuzdan, eşkıya tavrınızdan, ahlaksız tavrınızdan vazgeçin" diye konuştu. Bahçekapılı da Altay'a yönelik, "Eşkıya da sensin, ahlaksız da sensin" dedi.


- HDP'liler salondan ayrıldı


Daha sonra HDP'li milletvekilleri, topluca salondan ayrıldı.

CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ da "Kaçak sarayda oturan zat nasıl Anayasa'yı askıya aldıysa, siz de Anayasa'yı ve İçtüzük'ü çiğniyorsunuz. Bunun hesabı mutlaka sizden sorulacaktır, millet bunu sizin yanınıza kar bırakmayacaktır" ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, "Bu çalışmaya salı günü başladık, tam beş gündür burada bu yasaya karşı olanların suistimalini yaşadık. Onlara her türlü söz haklarını verdik. Gazi Meclis'in bu kürsüsü suistimal edildi, hakaret edildi, şiddete uğratıldı. Şu anda İçtüzük'ün bütün kurallarına uyuyorum, vicdanım rahat ve böyle de gideceğim" diyerek birleşime ara verdi.

Aradan sonra tekrar toplanan Genel Kurul'da, birleşimi Başkanvekili Sadık Yakut açtı.

Yakut, maddeler üzerindeki önergeleri okutmaya başlayınca, HDP'li milletvekilleri Başkanlık Divanı önüne geldi. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, "Bu ülkeyi çatışmaya, savaşa götüreceksiniz" diyerek itirazlarını sürdürdü.

Bu sırada, HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken'in de aralarında bulunduğu 13 HDP milletvekili, Başkanlık Divanı önünde oturma eylemi yaptı ve Genel Kurul'un çalışmasını alkışlayarak protesto etti. Milletvekilleri slogan atarken, HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan eliyle zafer işareti yaptı, Pervin Buldan zılgıt çekti, bir milletvekilinin de ıslık çaldığı duyuldu.

Bu sırada, CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, önergeyi okuyan Katip Üye İsmail Kaşdemir'e müdahale etmek istedi. Kaşdemir de "Bana dokunma" dedi. Karaahmetoğlu'nu araya giren arkadaşları uzaklaştırdı.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, partisinin önergesi üzerinde konuşan CHP Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner'in, süresi bittikten sonra kürsüden ayrılmaması üzerine birleşime ara verdi. Yakut, aradan sonra tekrar açtığı birleşime, Öner'in kürsüden ayrılmaması ve HDP'lilerin alkışlı protestosunun devam etmesi üzerine tekrar ara verdi.

HDP'li milletvekillerinin oturma eylemi halen devam ediyor.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler