YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İbrahim Kalın: Musul'daki varlığımız devam ediyor, edecek
Türkiye'nin DAEŞ petrolünü aldığı aldığı iddialarına yönelik açıklama yapan Kalın, Bu iddiaların gerçeklikle ilgisi yoktur. ABD'de bunu açıkladı. imlerin DAEŞ petrolünü aldığını iyi görüyoruz" dedi.
İbrahim Kalın: Musul'daki varlığımız devam ediyor, edecek
09 Aralık 2015 / 11:45 Güncelleme: 09 Aralık 2015 / 12:27

İbrahim Kalın'ın açıklamalarından satır başları,

Suriye'nin geleceğinde Esed'in yeri yok

Suriye'nin geleceğinde Esed'in yeri yok. Küresel gündem haline gelen mülteci meselesi Suriye'deki sorunun çözüme kavuşturulmadan bitmesi mümkün değil. Suriyeli muhalifler birlik, beraberlik içinde hareket etmeli. Suriye krizi sona erdirilmeden terör ve mülteci sorunu çözülemez.

Gerilimi yükseltmek istemiyoruz

Rusya ile ilişkilerimize yönelik Cumhurbaşkınımızın açıklamaları oldu. Biz gerilimi yükseltmek istemiyoruz. Diplomatik dilin devreye sokulması büyük önem arz ediyor. Türkiye hava sahası ihlal edilmiş bir ülke olarak net bir duruşa sahip.

Rusya'nın DAEŞ hedeflerini vurmasıyla bir sorunumuz yoktur

Rusya'nın DAEŞ hedeflerini vurmasıyla bir sorunu yoktur. Tam aksine Türkiye'de DAEŞ'e karşı mücadele vermektedir. Rusya tarafından DAEŞ hedefe alınarak siviller vurulmaktadır. Bayırbucak Türkmenleri vurulmaktadır. Türkiye elinden gelen güvenlik tedbirlerini almaktadır. DAEŞ'e katılan yabancı savaşçıların çoğu Avrupa'dan gelmektedir.

Kaynak ülkeler tedbir almalı

Kaynak ülkelerin sorunu kaynağında çözmesi daha önemlidir. Kaynakta tedbir almadan Türkiye'ye ithamlar kabul edilemez

Kimlerin DAEŞ petrolünü aldığını iyi görüyoruz

Türkiye'nin DAEŞ petrolünü aldığı aldığı iftiraları yalanlandı. Bu iddiaların gerçeklikle ilgisi yoktur. ABD'de bunu açıkladı. Türkiye propaganda savaşına karşı da mücadele ediyor. Kimlerin DAEŞ petrolünü aldığını iyi görüyoruz. DAEŞ'ten kimin nasıl petrol aldığını biliyoruz. Belgeleriyle elimizde var. Suriye ve Rus vatandaşları yaptırım listesinde

Dünyanın tepkisi nerede?

PKK'lı teröristler artık saldırılarını cami yakmaya kadar vardırdı. Dünyanın tepkisi nerede? Dünya kamuoyundan PKK'ya karşı da beklentilerimiz var. Operasyonlar sürüyor. Şehitlerimizi de Allah'tan rahmet diliyorum.

Irak'ın egemenliğini savunuyoruz

Türkiye, TSK 2014'ten beri DAEŞ'le mücadele eğitimi veriyor. Irak'ın toprak bütünlüğü ile ilgili hassasiyetimiz son derece nettir. Irak'ın egemenliğini savunuyoruz. Musul'daki varlığımız devam ediyor, edecek. Biz sorun varsa Iraklı yetkililerle görüşüp bu sorunları çözebiliriz. Bizim Irak ile iletişim kurma noktasında herhangi bir sorunumuz yok. Bu Cumhurbaşkanımız düzeyinde olur, Başbakan düzeyinde olur. İhtiyaç duyulduğunda bu temaslar hızlandırılır. Ama şu anda böyle bir kriz havası yaratma çabası var, orada büyük bir krize doğru bu işi sürükleme çabası var. Bunun bir kere altının boş olduğunu ifade edeyim. Birkaç gündür yürütülen temaslarla zaten bu konunun belli bir, doğru bir zemine oturtulduğunu ifade edebilirim.

İran'dan gelen doğal gaz kesilecek mi?

İran'den gelen doğalgazda teknik bir sebepten doyalı azalma oldu. Şu anda bir sıkıntı yok.

 

 

 
 
 
 
 
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler