YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İbrahim Kalın: İsrail ile müzakerelerde son aşamaya gelindi
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın; "İsrail ile bir müddettir devam eden müzakerelerde son aşamaya geliniyor. Yakın zamanda yeni bir temasın olması planlanıyor" dedi.
İbrahim Kalın: İsrail ile müzakerelerde son aşamaya gelindi
25 Nisan 2016 / 12:00 Güncelleme: 25 Nisan 2016 / 13:02

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kalın, DAEŞ'le irtibatlı olduğundan şüphelenilen yabancı terörist savaşçılar bağlamında, 3 bin 300'den fazla yabancı uyruklu kişinin sınır dışı edildiği 41 bin kişiye ise Türkiye'ye giriş yasağı konulduğunu açıkladı.

Türkiye'nin güvenli bölge tezini savunmaya devam ettiğini belirten Kalın, terör örgütü PYD'nin Cenevre görüşmelerine dail edilmeye çalışılmasını sert ifadelerle eleştirdi.

Kalın'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

CUMHURBAŞKANI'NIN ZİYARETLERİ

Cumhurbaşkanımızın Azerbaycan'a bir ziyareti olacak. Medeniyetler İttifakı Toplantısı Bakü'de yapılacak. Forumun resmi açılışı yarın liderlerin katılımıyla gerçekleşecek. Azerbaycan'dan sonra da Hırvatistan'a bir ziyaret olacak. İl ziyaretlerimiz devam edecek. 

O SÖZLERİN BİR GEÇERLİLİĞİ YOK

Mardin'in Nusaybin ilçesinde şehit olan 2 askerimize rahmet diliyor, yaralanan 3 askerimize şifalar diliyoruz. Terörle mücadele konusunda kararlılığımız devam ediyor. Bu alçak terör örgütü çekildikleri yerlere bomba bırakarak alçak yüzünü gösteriyor. Terörün hiçbir yüzünün kabul edilmesi söz konusu değildir. Mutabakat gibi sözlerin geçerliliği yoktur. PKK terörünün ve diğer terörlerin aklanması yönünde yapılan bütün faaliyetleri reddettiğimizi ve kınadığımızı söylemek istiyorum.

3 BİN 300'DEN FAZLA ŞÜPHELİ SINIR DIŞI EDİLDİ

DAEŞ'le mücadele konusunda yoğun tedbirler aldık. Bunları uygulamaya devam ediyoruz. Kilis'te yaşanan hadiseler birçok insanın hayatına mal oldu. En üst düzeyde tedbirler alınıyor. Sorunun kaynağı Suriye'dir. DAEŞ'le irtibatlı olduğundan şüphelenen 3 bin 300'den fazla şüpheli kişi sınırdışı edilmiştir. 2 bin 770 kişi gözaltına alındı 954 kişi de tutuklandı. 

BBC HABERİNE TEPKİ

Bu iddia terör örgütü tarafından iddia edildi, devletler tarafından reddedildi. Bu terör örgütünün kimlerden meden umduğu, kimlerle ilişkisi olduğu bakımından dikkat çekici bir husus. Terör örgütünü aklamaya yönelik çalışmaların gazetecilikle ilgisi yoktur. 

PKK'nın söylemlerini makul ve meşru gibi empoze etmek terör örgütü propagandasından başka bir şey değildir. Bu yalana hiç kimse inanmıyor, inanmayacak. Terörle en kararlı şekilde mücadelemizi devam ettireceğiz. Terör örgütü liderinin verdiği mesajlar, bu yayın organı konusunda teröre hizmet eden bir anlayış vardır. Bu operasyonlar son noktasına kadar devam edecektir. 

İSRAİL İLE SON AŞAMAYA DOĞRU GELİYORUZ

İsrail ile devam eden müzakerelerin son aşamasına doğru geliyoruz. Türkiye'nin ortaya koyduğu şartlar çerçevesinde yürütülen bir müzakere vardır. Artık bunun son aşamasına geliyoruz. Yakın zamanda yeni bir temasın olması planlanıyor. Bildiğiniz gibi tazminat ve ablukayla ilgili son iki madde üzerinde nihai mutabakat sağlandıktan sonra anlaşmanın imzalanması ve ilişkilerin normalleşme sürecinin başlaması planlanıyor.

CENEVRE GÖRÜŞMELERİ İLERLEMİYOR

Suriye'deki durum hassasiyetini korumaya devam ediyor. Esad rejiminin, Rusya ile birlikte ihlalleri devam ediyor. Hala sivil insanlar ölmeye devam ediyor. İnsani yardımların ulaştırılmadığını, yüzbinlerce insanın büyük sıkıntılar çektiğini görüyoruz.

Cenevre'de yapılan görüşmelerin de arzu edilen hızda olmadığını görüyoruz. Bunun temel sebebi rejimin geçiş süreci ve insani yardımlar konusunda ayak diremesinden kaynaklanıyor.

Suriye'deki çatışmaların durması, Suriye'nin toprak bütünlüğünün koruması ve Suriye'nin demokratik çoğulcu bir sisteme geçmesi önem arz ediyor. Müttefiklerimizle kararlılığımız devam etmektedir.

ESED VE RUSYA PYD'Yİ DE İSTİYOR

Esed rejimi ve Rusya PYD'nin Cenevre'de yer alması için baskı yaptığını biliyoruz. Bu konuda bizim müttefiklerimizle durumumuz belli. O müzakere heyetinde Kürtler ve temsilcileri de vardır. Örgütün özyönetim, kanton fantazilerini meşrulaştırmak için orada bulunmuyorlar. 

MÜLTECİ GEÇİŞLERİNDE AZALMA VAR

3 milyonu aşkın insan ülkemizde misafir edilmeye devam ediliyor. Buradan geriye dönüş söz konusu değil.AB ile mülteci anlaşması çerçevesinde geçişlerde ciddi düşüşler var.

BİZ BUNU HEP DİLE GETİRDİK

Suriye'de terör örgütlerinden arındırılmış güvenli bir bölgenin kurulması konusunda görüşlerimizi dile getiriyoruz. Bunun amacı bir kendi sınırımızı güvenlik içine almak, iki burayı terör örgütlerinden arındırımak, üçüncüsü mülteciler ve burada yaşayanlar için güvenli bölge oluşturulması. Biz bunu hep dile getirdik. Bunu uygulamada güçlü bir irade olmadığını görüyoruz, ancak biz teklifimizi iletmeye devam edeceğiz. İki yıl önce bu bölge kurulmuş olsaydı, mülteci akını yaşanmayacaktı, ölen insanlar yaşıyor olacaktı. Bizim teklifimizi bakidir ancak uluslararası koalisyonun anlaşması şarttır. 

SINIRDA TEDBİR ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Operasyonel detaylara girmeyeceğim ama aynı şeylerin yaşanmaması için gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz. Devlet ciddiyetine yakışır şekilde adımlar atılmasına Türkiye sıcaktır. Türk-Rus ilişkileri bir hadiseye kurban edilecek kadar sığ değildir. Yakaladığımız ivme konusunda, bu krizi aşabilecek derinliği sağlıyor. Rus tarafının Türkiye'yi itham eden tavrı bu süreci kilitledi. 

VİZE SERBESTİYETİ İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Basında çıkan anlaşmalarla ilgili bir açıklama yapmamız uygun olmaz. Teknik bir süreç var. Vize serbestiyetinin hayata geçmesi için teknik bir çalışma var. Bu kriterler Türkiye tarafından hızlı bir şekilde yerine getiriliyor. Hedefimiz haziran ayının sonuna kadar bu sürecin tamamlanmasıdır. Bunun aksini gösteren bir gelişme yok. Resmi müzakerelerde böyle bir problem yok. 

Olmaz
 // Mehmet
Israil ile anlaşılması kalbimizi kırmaktadır ve bizi endişelendirmektedir. Rabbim bgzi hayırlara ulaştırsın...
25 Nisan 2016 Pazartesi 19:03
 // Ömer
onca başlık arasında israil ile müzakerelerinde son aşamaya gelindi çünkü akıl hocaları ve büyük abiler böyle istiyor maalesef. daha dün bağımsız kürdistanın kurulma zamanı geldi diyen işgalci terör devleti ısrail ile anlaşmanın bu ülkeye getirisi ne oldu acaba? modernize amaçlı askeri araçlar için ödenen para ve sonucu hatırlayan var mı?...
25 Nisan 2016 13:59
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler