YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İbrahim Kalın: ''Erken seçim ihtimali yok''
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yabancı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kalın, yeni anayasa için erken seçim olmayacağını söylerken anayasa ve başkanlık ile ilgili iki ayrı referandum gerçekleştirebileceklerini söyledi.
İbrahim Kalın: ''Erken seçim ihtimali yok''
26 Şubat 2016 / 17:51 Güncelleme: 26 Şubat 2016 / 18:29

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bir erken seçim olmayacağını "kesin bir dille" ifade edebileceğini belirtirken, yeni anayasa ve başkanlık sistemi konusunda iki ayrı referandum yapılabileceğini söyledi. 

TBMM'de yeni anayasa konusunda kurulan Uzlaşma Komisyonu geçen hafta CHP'nin başkanlık sistemini görüşmeyi reddetmesinin ardından dağılmıştı.

AKP'nin yeni anayasa konusunda hazırlanacak bir tasarıyı referanduma sunabilmesi için muhalefetten 14 milletvekilinin daha desteğini elde etmesi gerekiyor. Basında yer alan bazı yorumlarda AKP'nin parlamentodaki sandalye sayısını artırabilmek için erken seçime gitmeyi tercih edebileceği yorumları yapılmıştı.

Yabancı basın kuruluşlarının temsilcileri ile biraraya gelen Kalın, "Kesin bir dille ifade edebilirim ki yeni bir anayasa için erken seçim yapılmayacak" dedi.

Cumhurbaşkanlığının mevcut parlamento tarafından bir yeni anayasa yazılmasını arzu ettiğini belirten Kalın, ancak böyle bir anayasanın referanduma sunulmasının gerekeceğini söyledi.

"Sayın Cumhurbaşkanının teklif ettiği gibi iki ayrı yol izlenebilir; başkanlık sistemini de içeren yeni anayasa konusunda bir referandum yapılabilir, ya da başkanlık sistemi ayrı olarak millete referandumla taşınabilir" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler