YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İbrahim Kalın ABD gazetesine yazdı: “Darbe lideri hesap vermeli”
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, New York Times’a yazdığı makalede, ABD’nin, 15 Temmuz gecesinde yaşanan kanlı darbe girişiminin ardındaki isim olan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’i iade etmesi gerektiğini belirtti.
İbrahim Kalın ABD gazetesine yazdı: “Darbe lideri hesap vermeli”
25 Temmuz 2016 / 00:01 Güncelleme: 25 Temmuz 2016 / 08:17

Kalın, New York Times’a “Darbe lideri hesap vermeli” başlıklı bir  makale yazdı.

Makalesinde 15 Temmuz gecesi Ankara ve İstanbul’da yaşanan olayları  hatırlatan Kalın, uçak ve helikopterlerden atılan bombalar, tankların insanların  üzerlerinden geçmesi ve keskin nişancıların saldırıları sonucu 240'tan fazla  sivil veya polisin hayatını kaybettiğini anımsattı.

Kalın, girişimin başarısızlıkla neticelenmesinin ardından hükümetin,  sivil ve askeri liderlerin önerileriyle, darbe teşebbüsünün arkasındaki  sorumluların adalet önüne çıkarılması için 3 aylık olağanüstü hal ilan ettiğini  belirterek, bugüne kadar da çok sayıda ordu ve yargıdaki kişinin darbeyle  bağlantıları nedeniyle tutuklandığını ve açığa alındığını bildirdi.

“Onların görevlerinden uzaklaştırılması, Türk hükümetini daha güçlü ve  şeffaf yapıyor.” ifadesini kullanan Kalın, darbe girişiminin oyun olduğu  iddialarına da tepki gösterdi.

Kalın, makalesinde şu ifadelere yer verdi:

“Darbe teşebbüsünün bir tiyatro olduğunu savunmak, 11 Eylül  saldırılarının ABD tarafından yapıldığı iddiası kadar gülünç. Darbe  planlayıcılarının ifadeleri ve kendilerinden elde edilen deliller, darbe  girişiminin lideri olarak Fetullah Gülen’i işaret ediyor.”

"Sistemi kendi çıkarları için manipüle ettiler"

Gülenistlerin 1980’lerden beri barışçıl eğitim gönüllüleri gibi  davrandıklarına ancak onların her zaman karanlık bir tarafları olduğuna vurgu  yapan Kalın, makalesine şöyle devam etti:

“Gülenistler, Türk adalet sistemine ve güvenlik güçlerine gizlice  sızarak sistemi kendi çıkarları için manipüle etti. Onlar ayrıca kendilerine  karşı çıkanları karalamak için asılsız deliller üretti, yasa dışı dinleme  faaliyetlerine girişti ve hükümetin belgelerini sızdırdı.”

Kalın, ABD’nin FETÖ elebaşı Gülen’i iade etmesi gerektiğini  vurgulayarak, şunları kaydetti:

“ABD, mevcut olan anlaşmamız çerçevesinde Türk vatandaşı olan Fetullah  Gülen’i Türkiye’ye iade etmelidir. Türkiye zaten birçok yasal belgeyi ABD'li  yetkililere verdi ve daha fazla doküman toplandıkça da gönderecek. ABD, bu adamın  ABD yasalarını sömürerek, Türkiye’de adil ve yasalara uygun bir şekilde hesap  vermekten kaçmasına müsaade etmemeli.”

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler