YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hüseyin Üzmez'e 13 yıl hapis
Hüseyin Üzmez'e 13 yıl hapis
17 Eylül 2009 00:40
Vakit Gazetesi eski yazarı Hüseyin Üzmez 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bursa'da geçen Nisan ayında 14 yaşındaki B.Ç. adındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklanan 77 yaşındaki Vakit Gazetesi eski yazarı Hüseyin Üzmez 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Hüseyin Üzmez'in bulunduğu Bursa E Tipi Kapalı Cezaevi'ne ait mahkum aracı saat 09.20'de Bursa Adliyesi'ne geldi.

Siyah renkli takım elbise giyen ve elleri önden kelepçeli olan Üzmez, kendisini görüntüleyen gazetecilerin "Yapacağınız açıklama var mı?" sorusuna, "Konuşacak çok şey var. Çok konuşacağız" dedi.

Kızı B.Ç.'nin cinsel istismara uğradığı iddia edilen olayda aracılık yapmakla suçlanan tutuksuz sanık Livaze Ç. ise duruşmaya eşi Bekir Ç. ile el ele tutuşarak geldi.

Adliyeye girerken gazetecilerin sorularını yanıtlamayan Livaze Ç., "Mahkeme sonrası konuşacağım" dedi.

Cumhuriyet Savcısı'nın hakkında 30 yıla kadar hapis cezasını istediği Üzmez hakkında mahkemenin kararını açıklaması bekleniyor.

Davanın gelişimi

Bursa'da geçen yıl 25 Nisan günü B.Ç. adındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınıp bir gün sonra tutuklanan Vakit Gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez, 186 gün Bursa E Tipi Cezaevi'nde kaldıktan sonra, İstanbul Adli Tıp Kurulu 6'ncı İhtisas Dairesi'nin B.Ç.'nin yaşanan olaylardan dolayı ruh sağlığının bozulmadığını raporu sonucu 28 Ekim 2008'de tahliye edildi.

B.Ç.'nin avukatlarının itirazı üzerine Yalova Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği karar sonucu hakkında hürriyeti tahdit suçundan da dava açılan Üzmez, B.Ç.'ye verilen raporun 'yok' kabul edilip İstanbul Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu'nun bu kez oy çokluğu ile mağdur olan çocuğun ruh sağlığının bozulduğunu bildiren raporu vermesi sonucu tutuklandı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler