YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hüseyin Gülerce değerlendirdi
Bu açıklamayı Gülen'i en iyi tanıyan ve hareketin önde gelen isimlerinden birisi durumundaki Zaman Gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce değerlendirdi.
Hüseyin Gülerce değerlendirdi
11 Mayıs 2010 / 16:53 Güncelleme: 11 Mayıs 2010 / 16:54

Gülen Hareketinin önde gelen isimlerinden ve Gülen'i en iyi tanıyan gazetecilerden birisi olan Gazeteci Yazar Hüseyin Gülerce, CHP Lideri Deniz Baykal'ın istifası esnasında yaptığı, ''İktidarın samimiyetine inanmıyorum ama ABD'den Pennsylvanıa'dan aldığım üzüntü mesajlarının samimiyetine inanıyorum '' yönündeki açıklamaları değerlendirdi. Gülerce, "Baykal'ın Gülen Hareketine yönelik böyle sıcak bir mesaj vermesi Türkiye'nin geleceği açısından benim çok önemsediğim ve sevindiğim bir şey. Mutlaka sayın Gülen ve Gülen'i sevenlerde bu açıklamalara sevinmişlerdir" dedi. 
 

CHP Lideri Deniz Baykal'ın, "''İktidarın samimiyetine inanmıyorum ama ABD'den Pennsylvanıa'dan aldığım üzüntü mesajlarının samimiyetine inanıyorum" yönündeki açıklaması Gülen Hareketi içerisinde de geniş yankı buldu.

Bu açıklamanın Gülen ve Gülen'i sevenleri memnun ettiğini dile getiren Gülerce, "İstifası sırasında sayın Baykal'ın, "Amerika'dan Pensilvanya'dan gelen mesajların samimiyetine inanıyorum" demesini çok önemsiyorum. Rahmetli Ecevit DSP'nin Lideri olarak Başbakanlık yaptığı dönemlerde sayın Gülen ile çok iyi bir dostluk tesis etmişti.

Sayın Ecevit ve sayın Gülen'in bir araya geldiklerini de biliyorum. 3 ya da 4 defa görüştüler. Ama bu görüşmelerin hiç biri siyasi olmadı. Bu dostluk kuruldu ve Başbakanlığı döneminde sayın Ecevit, sayın Gülen hakkında başlatılan kampanyalara itibar etmedi. Sayın Gülen hakkında söylenenlere inanmıyorum dedi. Büyük vefa göstermişti. Baykal'ında istifası sırasında F Tipi örgütlenmeler diye sayın Gülen'i işaret eden bazı çevrelere rağmen ben samimiyetine dürüstlüğüne inanıyorum demesi Ecevit'den sonra soldaki bir siyasi liderin ikinci vefası oluyor. Ayrıca toplumsal uzlaşma adına çok önemli bir adım. Sayın Baykal son dönemde dindar kitleye sıcak mesajlar veren ve açılım diye nitelendirilen adımlar atan bir isim. Şimdi Gülen hareketine de böyle sıcak bir mesaj vermesi Türkiye'nin geleceği açısından benim çok önemsediğim ve sevindiğim bir şey. Mutlaka sayın Gülen ve Gülen'i sevenlerde bu açıklamalara sevinmişlerdir" dedi. 
 

"BAYKAL VE GÜLEN HİÇ YÜZ YÜZE GÖRÜŞMEDİ" 
CHP Lideri Deniz Baykal ve Fetullah Gülen'in hiç yüz yüze görüşmediklerini dile getiren Hüseyin Gülerce ancak her fırsatta Gülen ve Baykal'ın bir birlerine saygı ve sevgi mesajlarını ilettiklerini dile getirdi. Baykal ve Gülen arasında her zaman bir diyalog olduğuna da dikkat çeken Gülerce, "Sayın Fettullah Gülen'le Sayın Deniz Baykal arasında yüz yüze bir görüşme olduğunu ben bilmiyorum. Ama ben Samanyolu TV'de yıllarca Pazar Sohbetleri adı altında program yaptım. Her karşılaştığımızda kendilerine selam ve saygılarını ilettim. Oda mukabilinde hoca efendinin sağlığını sordu, selam ve sevgilerini iletmemizi istedi. Sayın Baykal ile Sayın Gülenin yakınındaki insanların her görüşmesinde bu tür bir diyalog her zaman olmuştur. Aralarında zaten bir diyalog vardı ama Fettullah Gülen hocaefendi ile Deniz Baykal'ın yüz yüze görüştüklerini hiç hatırlamıyorum" şeklinde konuştu. 
 

"DİYALOĞU SAĞLAYAN ÖZEL BİR İSİM YOK" 
Deniz Baykal ve Gülen arasında gelişen diyaloğu sağlayan özel bir isimin olmadığını da belirten Gülerce, "Baykal ve Gülen hoca efendi arasında diyalogu sağlayan özel bir isim yok. Örneğin bu isimlerden birisi benim. Baykal ile görüşmelerimizde sayın Gülen'in kendisine olan selamını saygısını sevgisini. Başka arkadaşlarımızda bu diyaloğun kurulmasında yardımcı oldu. Ancak belli bir isim böyle bir diyaloğu sağlıyor değil. Bundan 3- yıl önce de Harun Tokat beyle CHP Genel Merkezinde Baykal'a bir görüşmemiz oldu orada da bu yönde diyaloglar yaşandı" diye konuştu. İHA
 

SN. GÜLERCE NİÇİN ONURE OLDUNUZ
 // BATUHAN
Gülen hareketini bitirme planının Avukatlığını yaptığı içinmi çok mutlu oldunuz ? Yoksa siz samimiyetinizden emin değilmiydiniz ? "Sayın Baykal son dönemde dindar kitleye sıcak mesajlar veren ve açılım diye nitelendirilen adımlar atan bir isim. Şimdi Gülen hareketine de böyle sıcak bir mesaj vermesi Türkiye'nin geleceği açısından benim çok önemsediğim ve sevindiğim bir şey. Mutlaka sayın Gülen ve Gülen'i sevenlerde bu açıklamalara sevinmişlerdir" dedi....
11 Mayıs 2010 17:57
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler